Zoznámte sa s mobbingom
O mobbingu možno hovoriť vtedy, keď na postihnutého útočí aspoň raz za týždeň aspoň pol roka jedna alebo viac osôb.Ide o zámerné ponižovanie ľudskej dôstojnosti, o poškodzovaní konkrétneho zamestnanca aktívnym, trvalým, psychickým tlakom.
Pojem mobbing pochádza z anglického „to mob“, čo v preklade znamená niečo obliehať, obklopiť alebo na niečo naraziť, utlačovať, urážať, napádať, vrhať sa na niekoho. Možno ho charakterizovať ako trvalé, systematické a intenzívne útoky, intrigy a šikanovanie väčšieho počtu pracovníkov alebo nadriadeného (mobér) voči jednotlivcovi alebo menšej skupine (obeť), je to teror riadený kolegami na pracovisku. Ich podstatou je vôľa ublížiť, ponížiť, zničiť, sabotovať prácu obete, či znepríjemňovanie pracovných podmienok do tej miery, aby obeť nedokázala odviesť dobrú prácu.
Všetko toto sa deje psychickým terorom. Ide o ťažkú poruchu komunikácie alebo vzťahov v kolektíve spolupracovníkov, o formu nežiaducej agresivity v medziľudských vzťahoch, o najzávažnejšie deformácie sociálnych vzťahov, rolí a noriem života.
Mobbing spôsobuje obetiam obrovské psychické utrpenie, čím môže poškodiť psychické zdravie a často zanecháva aj trvalé následky.
Človek, ktorý by bol dokonalý a bezchybný a nedalo by sa mu v práci nič vytknúť, je asi vzácna výnimka, ak vôbec taký človek existuje.
Aj keď je mobbing veľmi deštruktívny, čoraz častejšie sa na pracoviskách vyskytuje. Neznamená to, že mobbing sa na pracovisku nenachádzal aj v minulosti, avšak až teraz začal byť rozoznávaný ako jeden zo syndrómov na pracovisku.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že existujú tri hlavne dôvody, prečo mobbing existuje. Prvým je, že mobbing je na pracovisku ignorovaný, tolerovaný alebo zle chápaný manažmentom.
Druhým je, že toto správanie ešte nebolo identifikované ako správanie na pracovisku odlišné od obťažovania, sexuálneho zneužívania alebo diskriminácie.
Posledným dôvodom je, že obete sú vyčerpané a nevládzu sa sami brániť.
Potrebujeme podnietiť tvorcov politiky a zainteresované strany na všetkých úrovniach k prijatiu opatrení na podporu mobbingu , bossingu.
Podnietiť verejnú diskusiu na zvýšenie povedomia verejnosti o tejto problematike, aby sa stala súčasťou legislatívnej úpravy zákona.
Je potrebné monitorovať, publikovať a zverejňovať príbehy obetí mobbingu, bossingu s cieľom informovania verejnosti za účelom legislatívnej úpravy psychického teroru na pracovisku.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.