Zomrel akademický maliar Marián Prešnajder
Oznamujeme verejnosti smutnú správu:
Marián Prešnajder,
vynikajúci výtvarník, kamarát, osobnosť, jednoducho taký, akých je málo,
nositeľ Identifikačného kódu Slovenska a mnohých ďalších domácich a zahraničných ocenení.
Navždy odišiel ako päťdesiatosem ročný dňa 14. septembra.
Rozlúčka sa uskutoční v bratislavskom krematóriu 20. septembra (štvrtok) o 16.45 hod.
Marián, ahoj!
MARIÁN PREŠNAJDER
Akademický maliar Marián Prešnajder sa narodil v roku 1954 v Bratislave. Svoj prvý podnet na rozvíjanie talentu dostal od svojej mamičky akademickej maliarky Magdalény Prešnajderovej - Rybárikovej. Sám sa zaujímal o výtvarné techniky, navštevoval krúžky, maľoval, súťažil. Po skončení gymnaziálneho štúdia v Seredi sa prihlásil na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1972 – 1978), kde študoval odbor monumentálnej maľby u prof. Františka Gajdoša a Dezidera Castiglione. Od roku 1980 sa venoval monumentálnej tvorbe do architektúry, je autorom hlavnej opony DAB v Nitre (1987) aj autorom výtvarného riešenia rekonštrukcie Hviezdoslavovho i Hlavného námestia v Bratislave.
V rokoch 2006 – 2007 vytvoril z obehových mincí Tatranskú madonu – najväčšiu mozaiku svojho druhu na svete, zapísanú do Guinnesovej knihy rekordov. V roku 2002 bola Mariánovi Prešnajderovi v Prahe udelená významná cena Masarykovej akadémie umenia za umeleckú činnosť, v máji 2006 dostal Špeciálnu cenu kritiky na medzinárodnej výstave maľby v meste Porto Sant' Elpidio v Taliansku. V novembri 2006 prevzal v Moskve medailu „V mene života na Zemi“ od nadácie Mecenáši storočia. Od roku 2007 je člen – korešpondent Medzinárodnej akadémie kultúry a umení v Moskve. Skutočne zaujímavá je aj jeho komorná tvorba. Mohli sa o tom presvedčiť návštevníci výstavy Fragmenty vekov v roku 2009, ktorá sa uskutočnila v galerijných priestoroch Mestského múzea v Seredi. Jeho záujem o históriu a architektúru ho priviedol v predstavách do antického sveta, plného bájí, legiend a mytológie. Našiel si svoju cestu do výtvarného sveta fantázie, vytvoril si svoju vlastnú výtvarnú techniku – asambláž odtlačkov látky, ktoré vymaľovával na obrazoch do prírodných a figuratívnych kompozícií zaniknutých civilizácií. V Seredi sa zapojil do realizácie projektu „Pocta sv. Cyrilovi a sv. Metodovi“ v seredskom kaštieli. Na plánované výtvarné sympózium a výstavu diel umelcov na počesť 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila sv. Metoda a 700. výr. prvej písomnej zmienky o meste Sereď v roku 2013 sa pripravoval a veľmi tešil.
Z Mestského múzea v Seredi vyjadrujeme týmto úprimnú ľútosť nad jeho stratou najbližšej rodine a priateľom.
kolektív Mestského múzea v Seredi
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.