Zlatý záchranársky kríž za rok 2015
Vo štvrtok 21. apríla 2016 sa v priestoroch historickej budovy Opery SND v Bratislave stretli najlepší záchranári z celého Slovenska spoločne s hrdinami laických záchranných akcií na slávnostnom podujatí Zlatý záchranársky kríž za rok 2015. Poslaním projektu je hľadať a oceniť výnimočné, profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, vojakov, policajtov a iných zložiek integrovaného záchranného systému, dobrovoľníkov aj profesionálov, rovnako ako obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých. Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému hodnotila výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov.
Ocenenie v kategórii "Záchranársky čin laickej verejnosti" získal Marián Juhász, ktorý v novembri minulého roka spolu so svojím synom zachránil z horiacej drevenice v Klokočove 5 osôb, z ktorých 2 boli deti.
Tento rok sa na Zlatom záchranárskom kríži prvýkrát udeľovalo ocenenie v kategórii "Záchranársky čin laickej verejnosti - deti". Odniesla si ho statočná Natália Gavláková z Oščadnice, ktorá 20. júna 2015 zavolala na tiesňovú linku 155 z dôvodu, že jej otec spadol zo strechy a napichol sa na plot. 12 – ročná Natália sa riadila pokynmi operátorky, poskytla otcovi prvú pomoc a až do príchodu záchrannej zdravotnej služby s ním aktívne komunikovala.
V kategórii "Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov" bola ocenená operátorka záchrannej zdravotnej služby Lenka Vojtková z krajského operačného strediska ZZS v Žiline, ktorá komunikovala so spomínanou Natáliou Gavlákovou. Operátorka po získaní dostatočných relevantných informácií bezodkladne a presne vydávala pokyny na vykonanie prvej pomoci a podporovala Natáliu - prostredníctvom ktorej overovala stav jej otca až do príchodu ZZS.
„Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov“ bol udelený aj Petrovi Sobotovi z Okresného riaditeľstva HaZZ v Prievidzi, ktorý si v čase svojho osobného voľna všimol nevládnu osobu ležiacu na autobusovej zastávke. Niekoľko desiatok minút až do príchodu ZZS vykonával resuscitáciu s masážou srdca, kontroloval životné funkcie postihnutého a vďaka jeho bezodkladnej pomoci a duchaprítomnosti sa postihnutého podarilo zachrániť.
Čestné uznanie patrí Petrovi Novysedlákovi a Martinovi Jurovi z KR PZ v Prešove, ktorí pri požiari bytovky na Šrobárovej ulici v Prešove zo zadymeného bytu pred príchodom hasičov evakuovali 2 dospelé osoby a 2 deti, ktorým hrozilo silné nadýchanie splodín horenia.
Ocenenie v kategórii "Záchranársky čin profesionálneho kolektívu" získali hasiči z Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne, policajti z Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, zdravotní záchranári z posádok rýchlej zdravotníckej a rýchlej lekárskej pomoci - RLP Dubnica, RZP Beluša a RLP Púchov a členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Červený Kameň a Mikušovce za komplikovaný zásah pri Červenom Kameni. Koncom augusta tu došlo k zrážke a následnému pádu dvoch lietadiel Let L410 Turbolet. Táto letecká tragédia si vyžiadala 7 ľudských životov. Z celkového počtu 38 ľudí na palubách oboch lietadiel neprežili 3 parašutisti a 4 piloti. Z 31 zachránených parašutistov bolo 6 parašutistov zranených.
V rovnakej kategórii získali ocenenie Jakub Koštek a Milan Szabó z profesionálneho kolektívu ZZS Falck v Malackách. Zdravotníci riskovali vlastný život pri resuscitácii osoby, ktorá bola zasiahnutá trakčným vedením. Zásah bol veľmi nebezpečný z dôvodu, že sa oživovanie vykonávalo na otvorenom nákladnom vagóne naplnenom pieskom, cca. 1,5 m pod elektrickým vedením.
Cenu za "Výnimočný prínos pre záchranárstvo" získal profesor Anton Osvald, ktorý pôsobí na Fakulte bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Je autorom a spoluautorom 1 vysokoškolskej učebnice, 11 vedeckých monografií, 4 učebných textov, 15 vedeckých prác v zahraničných vedeckých časopisoch, 20 v domácich vedeckých časopisoch a 92 príspevkov na medzinárodných vedeckých a odborných konferenciách. Gestoruje, vedie prednášky, semináre, konzultácie a zároveň je garantom študijného programu „Protipožiarna ochrana a bezpečnosť“ na doktorandskom stupni štúdia.
Cenu "Rescue report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu" bol udelený projektu "ETC – edukačná pomôcka Macko Miško“. Vďaka tomuto unikátnemu projektu sa stovky detí na celom Slovensku úspešne učia základy prvej pomoci, vrátane kardiopulmonálnej resuscitácie, a to prostredníctvom plyšového medveďa Miška so zabudovanou zvukovou nahrávkou. Tá po aktivovaní vydáva povely, ako správne oživovať.
Foto: HaZZ
Zdroj: FB Prezídium HaZZ
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.