Zásah PRAK-om do čierneho
Už tretí rok organizuje v Trnave hudobná skupina Romanika, ktorú tvoria manželia Ika a Roman Kraicovci, s mesačnou periodicitou podujatie PRAK. Jeho názov je skratkou slov Prednáška, Rozhovor (vždy uverejnený v informačnom mesačníku Mesta Trnavy Novinky z radnice) A Koncert. PRAK je nasledovníkom cyklu hudobno-literárno-výtvarných večerov Rakurs, ktoré Ika a Roman usporadúvali v minulých rokoch v západnom krídle trnavskej radnice, pričom spolupracovali s mnohými ďalšími umelcami aj s Mestom Trnava.
Podujatie je organizované pod mottom: Streľba z PRAK-u do masovej kultúry. Vzorom je nebojácny biblický Dávid, ktorý si trúfol strieľať z praku na obra Goliáša.
V predošlom roku bol PRAK zameraný na starobylé hudobné štýly, žánre a hudobné nástroje.
Veľmi ma potešilo, že som bola pozvaná na prvý PRAK po zimnej prestávke, ktorý sa konal 31. mája 2016 o 19:00 hod. v Berlineri (Malom Berlíne) DKP (Dočasnom kultúrnom priestore) na Pekárskej ulici. Budova Berliner je v súčasnosti vo výstavbe, bude sa nachádzať na Štefánikovej ulici a bude (už nie dočasným) kultúrnym priestorom.
Keďže v tomto roku si pripomíname 400. výročie smrti anglického básnika, dramatika a herca Williama Shakespeara, bude zopár PRAK-ov venovaných tomuto velikánovi, najväčšiemu predstaviteľovi žánru drámy. Prvý PRAK v tomto roku mal titul: Alternatívny pohľad na poéziu W. Shakespeara: Sonety (milé i zvrhlé). Hosťom tohto hudobno-literárneho stretnutia bola Trnavčanka Lucia Brezovská, ktorá si pripravila prednášku o Shakespearovi a jeho sonetovej tvorbe. Lucia kedysi intenzívne literárne tvorila, bola činná v Trnavskom literárnom klube a pri vydávaní časopisu Liter. Tiež organizovala dva ročníky Trnavských literárnych slávností. Dnes je jej poľom pôsobnosti publicistika a pôsobí ako doktorandka na FMK UCM.
Na PRAK-u sa zišlo tvorivé spoločenstvo milovníkov literatúry, okrem iných napríklad básnik Roman Beňo.
Na úvod sme si vypočuli nahrávku niekoľkých Shakespearových sonetov v podaní Karola Machatu. Potom prednášateľka všetkých poslucháčov privítala a uviedla svoju tému. V krátkosti porozprávala o živote Williama Shakespeara a dala nám za úlohu priradiť fotografie k jeho životným míľnikom. Pretože nás chcela čo najviac zaktivizovať a zapojiť do prednášky, rozdala nám papieriky s časťami textov štyroch sonetov: sonet č. 20 (o mladíkovi s charizmou), č. 62 (o sebaláske), č. 66 (o necnostiach vládnucich svetu), č. 146 (o duši). O ich obsahu sme potom diskutovali, hovorili sme svoje názory na ne.
Ďalej sme si zopakovali znalosti o tom, čo je sonet, akú má formu a obsah, a tiež, že v Anglicku za Shakespearových čias bola schéma sonetu iná ako tá, na akú sme zvyknutí teraz.
Shakespearova básnická zbierka Sonety obsahuje 154 sonetov. Kompletne ju prvýkrát vydal v roku 1609 Thomas Thorpe. Prvých 17 sonetov je venovaných mladému človeku, je možné, že mužovi. Autor ho vyzýva, aby mal deti, a tak zachoval svoje kvality, hlavne krásu, pre ďalšie generácie. Sonety 18-126 sú pravdepodobne venované mladému mužovi, ktorý je zosobnením mravnej čistoty a autor ho vníma ako svoju nedosiahnuteľnú métu. V sonetoch 127-152 autor píše o dáme s tmavými vlasmi, „Čiernej dáme“, ktorá ho priťahuje, a na rozdiel od mladého muža, autorovho idolu, je dosiahnuteľná, z čoho je niekedy básnik až zhnusený. Ika nás upozornila, že z pôvodného anglického znenia sa nedá pohlavie aktérov úplne jasne určiť, čo vedie k rôznym interpretáciám. Ako poznamenala Lucia, v dobe, keď Shakespeare žil, bolo neprípustné priznať sa verejne k inej sexuálnej orientácii, no možno len hádať, či to bol aj prípad tohto autora. V každom prípade, Shakespearove diela budú zrejme navždy vyvolávať rôzne otázky. Podľa niektorých teórií sú napríklad jeho drámy dielom viacerých autorov.
Sonet č. 66 sme si vypočuli v rozličných hudobných spracovaniach. Najprv v češtine, v podaní bratov Ebenovcov, potom v čínskom preklade s typickou čínskou hudbou a napokon tak, ako ho zhudobnil Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič. Lucia aj Ika popísali verziu bratov Ebenovcov ako odľahčenú, uchu lahodiacu. Šostakovičova verzia sa Lucii zdala najťaživejšia, Ika vyzdvihla použitie angličtiny v nej. Mne osobne sa táto verzia zdala najvážnejšia, najdôstojnejšia a najviac na mňa zapôsobila. Podľa názoru Iky má v dnešnej dobe mnoho ľudí „zdeformované ucho“ a prejavuje sa to i tak, že odmietajú ťaživé informácie. No hoci je sonet najvrcholnejšia forma básne, môže byť aj veselý. Ona sama istý čas zhudobňovala niektoré Shakespearove sonety v preklade Anny Sedláčkovej a moderný preklad Ľubomíra Feldeka (ktorého ukážku sme si aj vypočuli) jej veľmi nesedel. No potom si uvedomila, že Shakespeare bol vo svojej dobe ľudový herec, ľudový dramatik a Feldek sa v preklade napísanom moderným jazykom snaží osloviť mladých, moderných ľudí.
Napokon sme sa venovali písaniu cinquainov. Je to metóda, prostredníctvom ktorej môžeme dosiahnuť syntézu vedomostí, reflektovať porozumenie danej témy a vytvoriť si k nej svoj postoj. Ide vlastne o krátku, päťveršovú báseň.
Takto sme strieľali z PRAKU našou tvorivosťou, nadšením a slobodným myslením. Myslím si, že sme trafili presne do čierneho: čiernymi písmenami, čiernymi notami i čiernou divadelnou oponou.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.