Za Eszterházyovcami do Rakúska
Marek L. Guspan | Spolu s aktivitami, ktoré smerujú k obnove neogotického kaštieľa v Galante sa zvýšil aj záujem o osudy rodiny Eszterházyovcov, ktorým kaštieľ kedysi patril. Niektorí členovia rodiny sa už aj boli v Galante pozrieť, ako záchranné práce pokračujú,.
Avšak nielen Galanta bola sídelným mestom tejto rodiny, ktorá od prvej polovice 15. storočia mala významné postavenie v rakúskej a neskôr rakúsko-uhorskej monarchii. Galanta bola ich prvým sídlom – od roku 1412, ale rodina si stavala svoje sídla aj v iných mestách krajiny. Preto sme sa vydali po stopách Esterházyovcov do miest, kde členovia rodiny prežili niekoľko storočí.
Iba 120 km z Galanty sa v Rakúsku nachádza mesto Eisenstadt. Po maďarsky Kismárton, po slovensky Železno. Mesto je centrom rakúskej spolkovej krajiny Burgenland a žije v ňom dokonca menej ľudí ako v Galante – niečo cez 12 000. Hneď vedľa historického centra sa nachádza pôvodne barokový zámok, neskôr prestavaný v klasicistickom štýle. Rodina Eszterházyovcov ho získala do svojho majetku v roku 1622. Odvtedy až do prvej svetovej vojny sa v ňom vystriedalo niekoľko generácii tejto vplyvnej rodiny. Prehliadka zámku nie je lacná záležitosť – aspoň pre našinca – ale niečo sme obetovať museli. Vybrali sme si dva zo štyroch ponúkaných okruhov, čím sme ušetrili 5 eúr. Jeden okruh totiž stojí 9 eúr, dva 13 eúr a za všetky 4 zaplatíte myslím, 26 eúr. Zľavnené ceny na internetových stránkach www.esterhazy.at nenájdete. Iba základné vstupné. Ale nájdete tam slovenskú verziu, popisovaných atrakcii, takže sa môžete dopredu na návštevu pripraviť.
Nami vybrané okruhy mali názov Skvosty zámku Esterházy a Apartmán kňažnej. Prvý okruh je bez sprievodcu, ale postretli sme tam rusky hovoriacu zamestnankyňu, ktorá nám a ďalším dvom ruským turistkám veľmi ochotne porozprávala, čo-to k vystaveným exponátom. Škoda len, že sme museli prehliadku ukončiť skôr, pretože o desiatej začínal druhý prehliadkový okruh. Tentoraz komentovaný, pre nás však bez nejakého významu, keďže po nemecky sa vieme tak akurát pozdraviť a poďakovať. Pre mňa bolo na apartmánoch zaujímavé najmä ich zázemie, kde sa pohybovalo a bývalo služobníctvo kňažnej. Spletitá sieť chodieb a izbičiek, z ktorých sa dalo rýchlo dostať ku kňažnej prebývajúcej v niektorej zo svojich komnát, je ako malé bludisko.
Po prehliadke sme už individuálne dokončili prehliadku Skvostov a zamierili sme do exteriéru zámku. Priľahlé historické centrum mesta je síce pekne upravené, ale množstvo butikov a mu na atraktivite nepridáva. Oveľa zaujímavejší je park zámku. Má obrovskú rozlohu a na jeho podrobné preskúmanie sme nemali síl. Najzaujímavejšie časti parku sú dve jazierka, umelý vodopád (ktorému pomáhal na začiatku 19. storočia jeden z prvých parných strojov v Európe) a Oranžéria (zatvorená). Pre milovníkov dlhých prechádzok v upravenom prostredí však ideálne miesto.
Skrátená prechádzka parkom mala aj ďalší dôvod. V programe dňa sme mali ešte jeden cieľ – Hrad Forchtenstein. K nemu sme absolvovali ďalších 26 km smerom na juh. Obec Forchtenstien (po maďarsky Fraknó, po slovensky Fortnava) s necelou trojtisíckou obyvateľov leží v pohorí Rosaliengebirge. Na jednom z jeho výbežkov sa týči aj rovnomenný hrad, ktorý roku 1622 získal Mikuláš Esterházy spolu so zámkom v Eisenstadte. Vstupné do hradu je podobné tomu ako na zámku (9 eúr za každý okruh), podobné budú zrejme aj zľavy. Neskúmali sme, pretože sme sa rozhodli, že si doprajeme iba výhľady na okolitú krajinu a do programu dňa zaradíme ešte jeden bod. Neesterházyovský.
Po krátkom čase sme teda hrad opustili a zamierili späť do roviny rozliehajúcej sa smerom do Maďarska. Nikdy sme totiž ešte neboli pri jazere Neusiedler See. Pri ceste k jeho brehom sme minuli aj ďalší z majetkov Esterházyovcov - kameňolom neďaleko obce St. Margarethen. Najprv sme dosiahli breh jazera neďaleko obce Rust. Bohužiaľ výhľad na jazero v týchto miestach je zakrytý všadeprítomnými trstinami. Urobili sme preto ešte jeden pokus a na breh jazera sme sa zamierili aj v blízkosti Brietenbrunnu. Trstiny sú síce aj tu, ale nezakrývajú výhľad na jazero a jeho náprotivný breh. Kúpať sa ešte nedalo, ani vstupné nikto nevyberal, popozerali sme sa teda po okolí a zamierili domov. Deň sa chýlil k večeru. Ďalšie atrakcie Burgenlandu, aj tie ktoré sú späté s Esterházyovcami, sme si nechali na inokedy.
Do Rakúska sa oplatí vycestovať, ale boli sme sklamaní z jednej veci – nikde v rakúskych sídlach rodiny Esterházyovcov nebola žiadna zmienka o tom, že rod pochádza z Galanty. Snáď sa to zmení, keď aj galantský kaštieľ bude vyzerať rovnako, ako ten v Eisenstadte.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









