Z robotníka úspešným manažérom - život máme vo svojich rukách
Stretnutie bolo dohodnuté bez problémov a uskutočnilo sa o niekoľko dní po našom prvom telefonickom kontakte. Pred budovou I.D.C. Holdingu - Sedity v Seredi čakal decentný starší pán. Pokojne sme sa usadili v jednej z prázdnych kancelárií. A začal sa rozhovor. Skôr počúvanie. Neskutočne cenných životných skúseností, postrehov z podnikania, riadenia spoločnosti patriacej medzi najväčších zamestnávateľov v regióne, počúvania čo môže dať veda podnikaniu. A čo aj v prípade spoločnosti Dr.h.c.prof. PhDr. Ing. Štefana Kassaya, DrSc. podnikaniu aj dáva...
Váš životný príbeh je veľmi fascinujúci. Začínali ste ako sústružník a dnes ste predsedom dozornej rady v I.D.C. Holdingu, a.s. Vyučovali ste aj na vysokej škole, stále aktívne publikujete. Ako sa dá vypracovať z obyčajného robotníka na úspešného manažéra, pedagóga, publicistu?
Možno som ani nebol celkom obyčajný robotník pretože som lámal rekordy, fascinovalo ma rýchloobrábanie kovov podľa vtedajších úderníkov, ktorých vzorom bol baník, hrdina práce Stachanov. Pochopil som, že aj keď robotník môže mať zlaté ruky, predovšetkým musí mať jasnú hlavu. Zlepšovanie, vynachádzanie, zmeny vo výrobe, to všetko vyžaduje mať široký technický obzor a vysokú kultúrnu úroveň. To bol pravý dôvod, že som neustále študoval.
Tento rok ste dostali prestížne ocenenie v súťaži Podnikateľ roka za prepojenie vedy a podnikania. V čom konkrétnom v I.D.C. Holding pomohlo toto prepojenie?
Základ napredovania je v znalostiach a odhodlaní niečo dosiahnuť . IDC vynakladá veľké prostriedky na podporu vzdelávania v rôznych podobách. Rast odbornosti sa premieta aj do zvyšovania výkonnosti podniku, čo v našom holdingu je evidentné.
A aká bola vaša životná cesta k cukrovinkám a čokoláde? Prečo ste sa rozhodli podnikať v tejto oblasti?
Priniesol to život. Zaujímali ma predovšetkým výrobné systémy a možnosti ich zdokonaľovania. Dlhodobo som sa zaoberal teóriou riadenia, v tomto smere som sa vzdelával v inžinierskom štúdiu a ďalej v kandidátskej a doktorskej dizertačnej práci. Vôbec som neuvažoval o výrobe cukroviniek ani trvanlivého pečiva. Zaujímalo ma predovšetkým, ako taký podnik riadiť, aby sa zvyšovala jeho výkonnosť a aby podnik bol ziskový.
V našom meste Sereď patríte medzi najväčších zamestnávateľov. Aký máte vzťah k mestu a jeho obyvateľom? Ako často navštevujete Sereď?
Veľmi dobrý. Roky som tu mal kanceláriu, trénoval som v tunajšom fitnes, zorganizoval stretnutie Seredčanov na veľkom kultúrnom programe a prezentácii najlepších kulturistov, ktorí vyhrávali svetové majstrovstvá a stali sa idolmi mladých ľudí. Sereď pre mňa znamená veľa. Dokonca som si niekedy predstavoval, že si v Seredi postavím dom.
Mnohé firmy zasiahla finančná kríza. Ako sa s ňou vysporiadala Vaša spoločnosť I.D.C. Holding?
Vysporiadali sme sa veľmi dobre hlavne múdrymi rozhodnutiami vedenia holdingu a mimoriadnou spôsobilosťou generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Ing. Pavla Kovačiča viesť ľudí k systematickému riešeniu aktuálnych problémov. Napriek mesačnému výpadku plynu sme v desiatom mesiaci roka dosiahli zvýšenie výkonnosti podniku. Hospodárske výsledky boli lepšie, ako kedykoľvek predtým.
V tomto roku plánujete vydať posledné diely pentalógie Podnik a podnikanie, v ktorých spájate teoretické poznatky s praktickými a osobnými skúsenosťami. Čo vás viedlo k napísaniu tejto publikácie?
Mojím životným krédom je symbióza vedy a praxe. Myslím si, že študujeme preto, aby sme sa naučili lepšie robiť svoju prácu. Tvorba pentalógie vznikla postupne, po naštudovaní množstva zahraničných zdrojov, ktoré mi napomáhali v rozhodovaní, ako ďalej. Vychádzal om z praktických potrieb. Najprv som chcel napísať pre našich manažérov Rukoväť podnikania. Boli z toho Konspekty a fragmenty, zárodok pentalógie sa prejavil už v kvadrológii Marketingová stratégia firmy holdingového typu. Tá sa rozchytala za niekoľko týždňov. Odmietol som nové vydanie tejto knihy, rozhodol som sa napísať knihu o riadení, tá postupne rástla počtom strán a tak som sa rozhodol vydať pentalógiu Podnik a podnikanie.
Riadite nielen veľkú spoločnosť, ale píšete knihy, uverejňujete odborné články, ste členom rôznych zdužení. Ako to všetko stíhate?
Tak, že pracujem systematicky a využívam každú minútku na užitočné veci. Mám svoj časový rozpis a jasne si stanovujem priority na každý deň. Písanie a funkcia predsedu Dozornej rady sú činnosti časovo veľmi náročné. Vstávam ráno o tretej, do siedmej píšem. Potom cesta do práce, porady, stretnutia, atď.
Tento rok oslávite vzácne životné jubileum. Máte nejaký dobrý osvedčený recept ako žiť úspešný a náročný život?
Mám veľmi osvedčený recept. Žiť naplno. Zaujímať sa o dianie okolo seba, poznať ľudí, pomáhať im a mať ich rád. Pri riešení vážnejších problémov nezúfať, prizvať si na pomoc odborníkov. Udržiavať si duševnú i telesnú kondíciu. Zdravo sa stravovať, mať priateľov a tešiť sa aj z ich úspechov. A milovať svoju manželku, deti,starať sa o rodinu a tak pociťovať chvíľky šťastia, súladu a pohody. Je to jednoduché, iba že to chce pravidelnosť a silnú vôľu.
Príbeh Profesora Kassaya je príbehom človeka, ktorý žije a tvorí naplno. Nie je chudobný, no nepotrpí si na okázalosť, pôsobí skromne a to čo sa v živote naučil, rád a ochotne odovzdáva mladým ľuďom. Profesor Kassay je podnikateľom, ktorý jednu z najtradičnejších slovenských obchodných značiek zachoval, ďalej úspešne rozvíja a napriek úspechom stále zostal človekom.
So želaním pevného zdravia srdečne ďakujeme za rozhovor.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.