Z reštaurátorského ateliéru Ivana Galamboša
Z REŠTAURÁTORSKÉHO ATELIÉRU IVANA GALAMBOŠA
je názov výstavy v Mestskom múzeu v Seredi, ktorá bude otvorená v piatok 6. mája 2016 o 17.00 hodine. Výstavná prezentácia zachytáva prácu a dielo významného slovenského reštaurátora Ivana Galamboša, ktorý reštauruje vzácne historické knihy, listiny, rukopisy, či umelecké diela na papieri a pergamene. Dlhé roky pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V súčasnosti je hlavným reštaurátorom v Slovenskom národnom archíve v Bratislave. Počas výstavy sa uskutočnia autorské prednášky pre študentov stredných škôl (24. - 25. mája 2016) a verejnosť (21. mája 2016 o 10.00 hod.). Výstava bude sprístupnená od 7. mája do 11. júna 2016.
Ivan Galamboš sa narodil 26. 1. 1940 v Holíči. Študoval na Štátnej priemyselnej škole grafickej v Prahe, odbor konzervovanie a reštaurovanie písomných a knižných pamiatok, na Filozofickej fakulte UK v Bratislave odbor archívnictvo a na Akademie der bildenden Künste Wien (Akadémia výtvarných umení vo Viedni) u profesora Otta Wächtera špecializáciu reštaurovania papiera a grafiky. Pedagogicky v posledných rokoch pôsobí ako hosťujúci docent na VŠVU v Bratislave. Dlhoročne sa venuje reštaurovaniu a tvorbe faksimílií, vzácnych historických listinných dokumentov pre rôzne svetové expozície a domáce múzeá a umeleckých diel pre galérie a múzeá. Za celoživotný prínos v odbore reštaurátorstvo historických dokumentov a umeleckých diel mu prezident Slovenskej republiky udelil v r. 2011 Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.
Aj touto výstavou Z reštaurátorského ateliéru Ivana Galamboša chcú organizátori Mestské múzeum v Seredi a Slovenský národný archív v Bratislave priblížiť prácu významného reštaurátora Ivana Galamboša a poukázať na význam reštaurovania - predĺženia života originálu a záchrany dokumentov a kníh, ktoré sú aj záchranou pamäti ľudstva. Na výstave je možné uvidieť kópie reštaurovaných listín - faksimílie, listiny z 13. storočia, najstaršiu uhorskú kroniku, kópiu Zoborskej listiny z r. 1111, najstaršiu uhorskú kroniku, knihu hostí prezidenta Slovenskej republiky a ďalšie.
Mária Diková
Mestské múzeum v Seredi
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









