Workshop - Výroba recyklovaného papiera
Žiaci 6. ročníka Veronika Moncoľová a Lukáš Šípoš si za pomoci pani učiteliek Hanusovej a Gabrišovej pripravili pre žiakov 3. a 4. ročníka malý workshop, v ktorom sa zamerali na výrobu recyklovaného papiera. Toto rovesnícke vyučovanie bolo zamerané okrem iného i na rozlíšenie dvoch veľmi dôležitých pojmov - separovanie (triedenie) a recyklovanie odpadu (premena odpadu na niečo užitočné) . Naši prvostupniari boli veľmi aktívni a s radosťou sa zapájali do diskusie a odpovedali na otázky Lukáša a Veroniky. Ale aký by to bol workshop bez praktickej činnosti? Po krátkej prezentácii a názornej ukážke výroby domáceho recyklovaného papiera sa žiaci presunuli k pracovným stolom. Hravo si poradili s poskytnutými pomôckami, papier vylisovali a pustili sa do zdobenia. Fantázii sa naozaj medze nekladú a tak sme boli svedkami všakovakých výtvorov – smajlíci, pláže s palmami, či srdiečka pre mamičky ku Dňu matiek, ktorý je už za dverami.
Ak Vás náhodou náš workshop inšpiroval, ponúkame Vám aj návod na prípravu vlastného recyklovaného papiera:
1. Príprava hmoty
Starý novinový papier roztrháme na malé kúsočky. Malé množstvo papierikov zmiešame v mixéri s trochou vody. Po krátkom mixovaní opäť pridáme papier a vodu. To sa opakuje, až kým sa mixér postupne nezaplní mazľavou zmixovanou hmotou.
2. Pridávanie prísad
Túto hmotu vložíme do väčšej nádoby, napr. vedra, pridáme tekutý škrob. Od množstva škrobu závisí tvrdosť vyrobeného papiera. Hmotu môžme rozdeliť na viacero častí a do každej pridať nejaké farbivo, napr. červenú papriku, kurkumu, cviklovú šťavu, čučoriedky...
3. Úprava hmoty
Hmotu potom nanesieme na okennú sieťku, rozotrieme do hrúbky v akej chceme mať papier a prikryjeme druhou sieťkou. Rukami alebo valčekom z hmoty cez sieťku vytláčame prebytočnú vodu.
4. Finálne úpravy
Potom vrchnú sieťku odkryjeme a na mokrý papier môžme ešte pridať rôzne dekorácie, sušené bylinky, alebo ho ešte zafarbiť. Hotový papier, aj so spodnou sieťkou, uložíme na suché miesto a necháme uschnúť od prebytočnej vody, môže to trvať aj jeden deň. Napokon výtvor prežehlíme, ostriháme, prizdobíme a môžme použiť.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









