Výzva primátorovi mesta Martinovi Tomčányimu vo veci špinavej vody v meste - AKTUALIZOVANÉ - odpoveď primátora mesta
Dobre rano pan primator,
dnes od rana opatovne tecie z verejneho vodovodu spinava a teda prakticky nepouzitelna voda, ktoru dodavatel nazyva vodou pitnou a zaroven ju aj ako dodavku vody pitnej obyvatelom mesta uctuje.
Pan primator, za obdobie posledneho mesiaca je v nasom meste stav, kedy zacina byt jednoduchsie zaznamenavat si dni kedy voda tecie relativne cista a nie kalna, spinava a teda nepouzitelna na pitie, pranie a dokonca ani na splachovanie zachodov, nakolko takato voda zanasa a poskodzuje aj splachovacie mechanizmy.
Pan primator, obraciame sa na Vas ako predstavitelia obcianskej iniciativy so ziadostou o Vase stanovisko k situacii, ktora sa zial stala v Seredi neprijemnym standardom.
Vyzyvame Vas tymto verejne, aby ste sa pridali k obcianskej iniciative, ktoru boli nuteni obcania mesta Sered zalozit za ucelom domahania sa svojich prav voci dodavatelovi „pitnej“ vody.
Vyzyvame Vas verejne, aby ste sa pridali k obcanom, Vasim volicom a aby ste isli prikladom tam, kde je dlhodobo obcanom krivdene nielen po stranke zdravotnej - spinava voda z vodovodu nemôže byť povazovana za pitnu nielen pre deti ale ani pre dospelych, ale aj po stranke finančnej, nakoľko dodávateľ dodávanú vodu vyhlasuje za pitnú a takto ju aj spoplatňuje.
Pan primator,
ziadame Vas o zaujatie Vasho stanoviska e-mailom a to dnes do 13.00 hodiny, kedy sa budu zastupcovia iniciativy obcanov radit o dalsich krokoch.
Dakujeme.
Za obciansku iniciativu
Daniel Lofflor, Peter Jantoska, Ivan Sklenar, Ivan Rybanic a Milos Majko
- - -
AKTUALIZOVANÉ: 30.05. 2013 15:51
Odpoveď nami voleného predstaviteľa mesta Sereď na náš e-mail týkajúci sa vážnej situácie s pitnou vodou v meste pre zachovanie objektivity prinášame bez akýchkoľvek úprav a komantárov. Vytvorenie si názoru plne nechávame na občanoch.
Odpoveď primátora mesta Martina Tomčnányiho:
Komentáre k článku:
Ja mam naopak pocitm ze nasu situaciu poznate velmi dobre. Preto Vase prispevky s obsahom, aky citame - aj to nadvazujuce pokecanie si so sebou samym... Nic to, hlevne ze si neskacete do reci. To by bolo fakt komicke...
- v prvom rade by bolo dobre, keby ste si identifikovali, o co Vam ide. Pisete totiz nezmyel v tom, ze niekto z nas utoci na primatora mesta. Nik si dokonca nemysli, ani ze je Boh.
Primatotovi mesta sme niekolko krat navrhli, aby sa postavil na celo nespokojnych a poskodenych obcanov - ja som mu to osobne navrhol minimalne 2 x a - NEPOSTAVI. Je to jeho rozhodnutie a ma samozrejme na neho pravo. Nic viac a nic menej.
Uprimne je mi jedno, ako Vy vestite vysledok obcianskej iniciativy. Ja ho vidim slubne, zalezi na pocte obyvatelov, ktori iniciativu podporia. To je klucove a ja odmietam dalej akceptovat tieto nezmyselne vyhovorky vsetkych kompetentnych. Ide o zdravie aj moje - Vy ked chcete, pre mna za mna pite aj vodu z Vahu. Ja chcem za svoje peniaze dostat to, co splna standardy predmetneho produktu.
Fakt sa bavim na tom, ako pod dalsim clankom s nafotenym kalom niekto tvrdi, ze to je v poriadku a mame to pit. Nechem sa uchylovat k tomu, ze budem niekoho obvinovat ze fetuje, ale kolegovia v diskusii asi nie su daleko od pravdy...
V kazdom pripade, kazdy obyvatel sa moze rozhodnut slobodne a slobodne moze aj konat. Ja som sa rozhodol a som rad, ze nie som sam.
Píšete, že ste sa venovali tejto problematike oveľa viacej ako SN či TV Krea. A výsledok? Ten je dôležitý! Ani Vy, ani SN, ani Tv Krea tento problém nevyriešia. A nevyrieši ho ani primátor. Ak máte riešenie, ako zabrániť častým haváriam na potrubí, tak ho predložte pánovi primátorovi a západoslovenským vodárniam a problém určite vyriešite. Aký význam má neustále napádanie primátora, že problém nerieši? On ho rieši presne tak, ako má. Sú určité postupy, ako treba veci riešiť. A to aj robí. Čo si myslíte, že sereďský primátor je Boh? Že zavolá do vodární a tí sa z neho poserú? Nie! Tento problém určite nevyriešime MY občania. Ani VY, pätica bojovníkov. Treba podať žalobu na súd! A možno o 5-10 rokov, súd aj rozhodne. Tak to chodí na slovensku.
LOVU ZDAR
http://www.seredonline.sk/kvalita-pitnej-vody/
Iba v tejto rubrike je 25 clankov s desiatkami fotografii.
Je to malo, alebo dost?
Otazka, ne ktoru si kazdy z nas bude odpovedat inak.
Skusim to inak: - kolko priestoru predmetnemu problemu venovali SN ci sukromna televizia, vysielanie ktorej financujeme my vsetci a teda malo by byt vo verejnom zaujme?
Prosim, zistite tieto informacie a zverejnite ich slobodne na SOL. Budem naozaj rad, ked citatelia budu mat moznost rozsah venovania sa tomuto problemu realne porovnat.
Dva razy som sa pana primatora pytal, ci je ochotny byt na strane poskodenych obcanov. Raz sa vyjadril na kameru a druhy raz vo svojom e-maili.
Je na obcanoch, aby posudili ako...
najskor ste to mali rano rozhlasit ...nie o 10,00hod vyhlasovat hlupe oznamy ktore nikoho nezaujimaju... ale dolezitu informaciu date o hodinu na to, hlavne ze o nej viete od rana...
Ďakujem a pozdravujem.
Ing. Peter Jantoška
Co sa tyka prasknutej 400-vky,clovek plne chape ze po oprave moze ist chvilu kalna voda,lenze ako citam tu je problem dlhodoby...
Otazka znie-aky dovod bude zas nabuduce ?
Odpoveď primátora mesta Martina Tomčnányiho:
Odpoveď nami voleného predstaviteľa mesta Sereď na náš e-mail týkajúci sa vážnej situácie s pitnou vodou v meste pre zachovanie objektivity prinášame bez akýchkoľvek úprav a komantárov. Vytvorenie si názoru plne nechávame na občanoch.
Georg Restle: “Najdôležitejšie politické zmeny sa niekedy skrývajú v malom tlačenom texte pod čiarou. Nenápadne, skryto, v jednej smernici, sa Európska Komisia pokúša presadiť práve jeden projekt storočia. Nejde o nič menej, ako o celoeurópsku privatizáciu zásobovania vodou. Ak to Komisia EÚ presadí, stane sa potom zo všeobecného vlastníctva objekt špekulácie, s ktorým sa dajú – aj v Nemecku – zarobiť miliardy. Je to víťazstvo veľkých multinacionálnych koncernov, ktoré za túto privatizáciu dlhé roky bojovali. Následky pre nás spotrebiteľov by mohli byť zásadné. Čo sa tu na nás blíži, ukážu vám teraz Stephan Stuchlik a Nikolaus Steiner.”
Voda je nielen H2O, voda je život. Prístup k vode je vyhlásený OSN ako ľudské právo. V Nemecku patrí voda najčastejšie mestám a obciam, teda nám všetkým – zatiaľ. To sa však môže čoskoro zmeniť. S drastickými následkami aj pre Nemecko. Podľa vôle Komisie EÚ sa to začne v Portugalsku. Brusel žiada, aby krajina teraz predala svoje zásobovanie vodou. V Pacos de Ferreira sa z privatizáciou vody už začalo. Proti vôli občanov, ako nám hovoria.
Občan (1): „Predtým sa tu mohla voda piť. Bola to dobrá, čerstvá voda! Teraz už nie!“
Občan (2): „Mám 66 rokov a vždy som pil vodu.“
Občianka (3): „Teraz vraj už nemáme dokonca piť vodu z verejných studní..“
Občan (4): „Áno, teraz nie je verejná voda údajne pitná.“
Obec Pacos de Ferreira urobila pri predaji jednorázový zisk, teraz musia občania žiť s následkami. Ľudia nám ukazujú ich účty: a skutočne, mesačné sumy sú horentné, teraz má mnoho občanov problém zaplatiť pitnú vodu.
Humberto Brito, Občianske hnutie 6. november
Humberto Brito: „Konzekvencie privatizácie boli tu v Pacos de Ferreira katastrofálne. Mali sme 400 % zvýšenie ceny za pár rokov. A potom každý rok ešte raz 6 % navýšenie ceny. To je jedna katastrofa.“
Krízové krajiny, ako Portugalsko a Grécko potrebujú peniaze, preto ich nenápadne núti Trojka z Bruselu predať ich zásobovanie vodou. V prílohe zmlúv s Trojkou, ktoré má MONITOR k dispozícii, vidíme: v Grécku majú byť predané veľké vodárne v Aténach a v Thessalonikách. Ku Portugalsku sa hovorí: privatizácia národných vodárenských podnikov „Aguas de Portugal“ má byť urýchlená. V Portugalsku medzitým protestuje stále viac ľudí proti tejto privatizácii vody, pretože majú strach pred vysokými cenami a zlou kvalitou. Avšak krízové štáty sú len začiatkom. Komisia EÚ sa pripravuje na veľký úder. Nový návrh Smernice pre udeľovanie koncesií šikovne ukrýva požiadavku, že v oblasti zásobovania vodou musí dôjsť k otvoreniu trhu. Čo to znamená? Heide Rühle, vodohospodárska expertka európskych Zelených, dôkladne preštudovala tento návrh. Verí, že Komisia je krátko pred tým, dosiahnuť svoj cieľ – privatizáciu vody.
Heide Rühle, členka Európskeho parlamentu, ZELENÍ: „Smernica o koncesiách to nerobí priamo, neotvára priamo dvere privatizácii, robí to cez zadné dvierka. Teda otvára milimeter po milimetri možnosť, že súkromníci prídu na trh, teda že trh sa otvára a že súkromníci majú prístup na trh.“
Barnier dokonca popiera, že vôbec chce privatizáciu vody: Mocný komisár EÚ Barnier hovorí, že jeho smernica chce len novo usporiadať trh.
Michel Barnier, EU-komisár pre vnútorný trh
Michel Barnier, EU-komisár pre vnútorný trh: „Ostane všetko tak, ako bolo.“
Redaktor: Dobre, prečo teda potrebujeme túto Smernicu?
Michel Barnier, EU-komisár pre vnútorný trh: „Pretože potrebujeme pravidlá. Každá nemecká komunita bude môcť naďalej rozhodovať o svojej vode, teraz jej ale dávame možnosť, aby mohla zveriť vodu aj súkromnému partnerovi, teraz bude aj toto regulované, pre dobro spotrebiteľa.“
Teda predsa. Idea Komisie: na zásobovanie vodou musia byť celoeurópsky vypísané licencie. Potom ale prídu na rad privátni partneri. Pretože s dumpingovými ponukami veľkých koncernov nemôže konkurovať žiadny komunálny podnik. Pritom 82 % Nemcov chce, aby zásobovanie vodou organizovali mestá a obce.
Tu dokonca mestá a komunity obracajú jednotlivé privatizácie znovu späť. Príklad Berlín. Roku 1999 boli vodárne čiastočne privatizované. Po masových protestoch mesto teraz začalo spätne odkupovať podiely, veľmi drahá cesta, je to ale prvý úspech pre túto občiansku iniciatívu. Avšak nová stratégia Komisie EÚ môže túto ideu zničiť.
Gerlinde Schermer, Berlínsky vodný stôl: „Nová Smernica EU značí, všetko postaviť pod privatizačný tlak. A berlínska skúsenosť ukazuje, že aj čiastočná privatizácia, tzv. verejno-súkromné partnerstvo v skutočnosti slúži len súkromníkom. Oni majú renditu garantovanú a my platíme.“
Pre súkromných investorov je voda tovar ako elektrina, alebo zlato. Pretože voda je objekt špekulácií, voda je hospodársky tovar. Analytici odhadujú trh s vodou v EÚ na trojmiestnu miliardovú výšku. A oni ho chcú: veľkokoncerny ako Thames Water, alebo Veolia, ale aj nemecké koncerny ako RWE a Gelsenwasser len čakajú na to, že sa začne privatizovať. Privatizácia vody má však málokedy očakávané efekty, to potvrdzuje štúdia Univerzity Barcelóna z roku 2010. V nej sú poukazy na to, že po privatizácii na niektorých miestach klesla kvalita vody. Ale predovšetkým: nebude lacnejšia.
Citát: „My nemôžeme dokázať žiadny efekt, že súkromná produkcia vody je nákladovo výhodnejšia.“
Olivier Hoedeman, Corporate Europe Observatory
Olivier Hoedeman, Corporate Europe Observatory: „Sľuby, ktoré sa vždy v súvislosti s privatizáciou vody spomínajú, lepší servis, klesajúce ceny, sa nikdy neplnia. Práve naopak, existuje skôr tendencia k rastúcim cenám a sľubované investície do vodárenských sietí nie sú realitou ako nikdy neboli.“
Pretože peniaze pre drahú výstavbu potrubia nepasujú k rýchlym výhram. Príklady ako Londýn, alebo Bordeaux ukazujú: rúry sa rozpadajú, do pitnej vody vniká špina, často pridávajú potom spoločnosti chlór a podobné, aby udržali hygienu. Prečo rozhoduje Komisia EÚ proti vôli európskeho obyvateľstva? Na aké odporúčania sa opiera? S kým hovorí poza týchto okien? Napríklad s týmito, so Steering Group. Je to skupina expertov, ktorá radí Komisii EÚ v otázkach vodohospodárskej politiky. Zoznam účastníkov je podivuhodný, sedia tam hlavne zástupcovia vodného hospodárstva a príbuzné priemyselné oblasti.
Sorry, na zozname sú:
Michel Barnier, EU-komisár pre vnútorný trh: „Expertnú skupinu som osobne nezostavil, ale ak chcete odo mňa počuť, že naša expertná skupina je obsadená vyvážene, dám vám rád zapravdu.“
Christian Ude, prezident Nemeckého snemu miest: „Je skutočne poľutovaniahodné, že niektorý komisár pre hospodársku súťaž pozná len potreby svojich rokovacích partnerov zo šéfovských etáží koncernov a nie potreby obavateľstva.“
Voda – ľudské právo, alebo voda – miliardový obchod? Brusel už rozhodol: Voda má v budúcnosti patriť viacej koncernom a menej nám všetkým.
Zdroj: wdr.de
Preklad: Juraj Borský
Akurát toto je blbosť o 5.35 tam nebolo ani nohy (pri ZIPP),len valiaca sa voda do kanála...
To by musel Tomčányi vymeniť potrubie v celej Seredi....
Milí "piati mušketieri" len otázku, keď sa tým už dlhšie zaoberáte: nedá sa vymáhať od vodární, ako napr. reklamácia, vrátenie úhrad za vodu a to pomerne za počet dní, kedy pitná voda netiekla? Veď nedodali službu, resp. tovar, za ktorý dostali zaplatené. A to nehovorím o spôsobených škodách. Len tlak na ich peniaze niečo zmôže. Viem, že to nie je také jednoduché. ale držím Vám palce na zistenie toho najlepšieho riešenia a dnes poobede asi obehám susedov, aby vedeli, že by sme sa mali ozvať vo veľkom počte a nečakať doma, kým to aj pre nás vyrieši niekto iný. Vďaka za vašu snahu a čas, ktorý tomu venujete aj za tých ktorým sa nechce alebo aj už veľa nezmôžu -napr starší a chorí ľudia.
Ale povinnost bola splnena...
No a co sa tyka vyjadrenia dodavatela - "dakuje za pochopenie" - NIE! - nepochopim a v tejto veci nie som uz ochotny chapat uplne nic.
Chcem kompenzacie za skody, ktore my dodavatel sustavne sposobuje, chcem nahradu nakladov spojenych s tymto stavom.
A bolo by vhodne vedenim mesta zvazit, ci nie je cas vyhlasit havarijny stav a postavit sa k problemu s "pitnou" vodou tak, akoze sa jedna o najzakladnejsiu tekutinu, ktoru clovek potrebuje k zivotu.
že z dôvodu havárie v nočných hodinách na zásobnom potrubí DN400 došlo k znečisteniu vody. Z tohto dôvodu možno príde k opätovnému zakaleniu vody v celej sieti. Na odstránení havárie sa pracuje od štvrtej hodiny rána.
Dodávka vody bude plynulá. Voda nie je zdravotne závadná, aj keď môže byť viditeľne zakalená.
Ďakujeme za pochopenie.
Západoslovenská vodárenská spoločnosť a.s.
Katarína
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.