Výstava Jaskyne drakov vo Vlastivednom múzeu v Galante
Výstava: Jaskyne drakov
07.12.2016-25.02.2017
Vlastivedné múzeum v Galante |MM| Od 7. decembra 2016 do 25. februára 2017 prichádza do Vlastivedného múzea v Galante výstava zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pod názvom Jaskyne drakov.
Draky sú mýtické tvory, ktoré sa vyskytujú v rozprávkach, legendách či povestiach väčšiny národov Európy a Ázie už od najstarších dôb. Kým v Európe predstavujú zlo, nešťastie a útrapy, vo východnej Ázii (najmä v Číne a Japonsku) sú symbolom šťastia, úrodnosti a plodnosti.
No viera v draky ako skutočné tvory nebola vlastná len prostým ľuďom. Ako samostatný živočíšny druh ich vyčleňovali viacerí významní prírodovedci v stredoveku i novoveku. V učených spisoch sú vykresľované „skutočne žijúce“ dračie obludy, ktoré vypchaté často zdobili zbierky zaujímavostí šľachticov alebo cirkevných hodnostárov. Údajné dračie pozostatky sa používali pri liečení rôznych neduhov a chorôb.
Až v 18. a 19. storočí sa začali objavovať názory, že kosti obrovských tvorov, ktoré boli nachádzané v mnohých jaskyniach Európy, nepatrili bájnym drakom, ale jaskynným medveďom, vymretým pred mnoho tisíc rokmi. Početné pozostatky týchto obrovských cicavcov sa nachádzajú i v slovenských jaskyniach a ich objavovanie oddávna podporovalo predstavy ľudí o krvilačných a tajomných drakoch, žijúcich v týchto podzemných priestoroch.
Výstava je rozdelená na tri časti. Prvá je venovaná fenoménu draka, jeho výskytu a úlohe v náboženstve a mytológii, ale i v ľudových rozprávkach a povestiach. V ďalšej časti sú prezentované názory učencov na draka ako skutočné zviera a postupný vývoj vedeckých názorov. Posledná časť sa týka jaskynného medveďa, ktorého pozostatky z jaskýň oddávna podporovali predstavy ľudí o žijúcich drakoch.
Pre deti od 3 do 10 rokov (min. 6 detí v skupine) pripravujeme múzejno-pedagogickú činnosť, v rámci ktorej im prečítame rozprávku o drakovi, a následne môžu vyslobodiť princeznú z jeho zajatia. V žalúdku draka nájdu otázky týkajúce sa výstavy. Správne odpovede prezradia číselný kód zámku na mreži, za ktorou smúti unesená princezná.
Autori tlačovej správy: Dagmar Staroňová, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Katarína Búsová, Vlastivedné múzeum v Galante,
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









