Výstava fotografií v novozrekonštruovanej židovskej synagóge *video*
Fotograf Eugen Blaškovič predstavil v priestoroch židovskej synagógy na vernisáži svoje umelecké diela. Súčasťou výstavy bol aj aj krátky film s historickou tematikou, situovaný a nakrútený prevažne v Trnave a v okolí.
TRNAVA | Súčasťou vernisáže bola aj prehliadky fotografií umiestnených vonku pred synagógou. Umelecké diela prezentovali autori ktorí sú v svojej tvorbe vyzretí a taktiež aj mladí začínajúci autori. Vekové rozpätie týchto autorov bolo 12 až 80 rokov. Medzi najstarších autorov patril pán Benický a najmladší autor Riško Blaškovič, ktorý má 12 rokov.
Židovská synagóga v ktorej sa konala výstava patrí medzi ortodoxné synagógy. Ortodoxná znamená nezdobná. Sú synagógy rôzneho typu: neologické status quo, to je také hnutie ktoré vzniklo u Židov v roku 1900 a cieľom bolo priblížiť sa ku kresťanstvu. Ortodoxné Židovstvo je vlastne to starozákonné, alebo to ktoré pretrváva veky. Táto synagóga vznikla v roku 1886 a za ňou vyrástla v Trnave ďalšia synagóga ktorá je neologická. Trnava mala v posledných stáročiach dve synagógy. Tým pádom bola aj obec rozdelená na židovskú ortodoxnú obec a židovskú neologickú obec.
Eugen Blaškovič
fotografovaniu sa venuje od roku 1978. Študoval v Trnave neskôr pri ZČF v Prahe. Dlhodobo spracováva fotografie v cykloch ako napr. Sféra, Vták Fénix v rajskej záhrade, Mestá Svetiel, Mystérium duše, Osobnosti, Karmen tanečnica vetra a Kráľovstvo nebeské. Dôraz kladie na farebnosť a tým aj kvalitu vyhotovenia, pri ktorej sa používajú
aj modernejšie technológie s garanciou stálosti farieb až do osemdesiat rokov. Fotografie z cyklu Happy money (Šťastné peniaze), spája symbolika peňazí, zlata, bohatstva, vyjadrená leskom a žiarivou hrou zlatých farieb. Mince ležiace na dne starobylých antických fontánok v Taliansku sú mikrosvetom putujúcim s večným, nemenným posolstvom. Z dávnej ríše zostal prach, ale duch ľudskej túžby po šťastí a kráse zostáva rovnaký. Veď prečo iné hádžeme mince do zlatých fontán, ak nie pre šťastie ?
Výstava fotografií sa konala pod záštitom MAX Gallery Slovakia.
Na stránke
MAX Gallery je možné si online zakúpiť umelecké diela.
Fotogaléria k článku:
Popis: K. Benický, Slovensko
Púštni bedúni, Sinoj, Egypt 2006
Popis: Eduard Blaškovič
Popis: Leopold Haverl
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Peter Tóth | 06-06-2010 23:36:21
Aktualizácia. Pridané video.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.