Vyhodnotenie súťaže Literárny salón Trnava 2017 (Talent je hlavne schopnosť hľadať a nájsť)
V stredu 25. októbra 2017 sa v čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie už 5. ročníka celoslovenskej súťaže vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov zo Slovenska i Slovákov žijúcich v zahraničí Literárny salón Trnava 2017, za účasti členov odbornej poroty: poetky Zlaty Matlákovej, prozaika, literárneho kritika a prekladateľa Alexandra Halvoníka a literárneho kritika a vedca Radoslava Matejova. O hudobný program sa postarali Pavol Opatovský a Jozef „Laci“ Pagáč.
Mňa i moju mamu veľmi potešilo, že sme boli na vyhodnotenie Literárneho salónu pozvané. V tento príjemný jesenný deň sme teda cestovali do Trnavy.
V Knižnici Juraja Fándlyho som si zaspomínala na časy, keď som sa súťaže zúčastnila ako autorka. Na tohtoročnom vyhodnotení som bola iba ako návštevníčka, aj keď literárne tvorivá. Čitáreň knižnice sa veľmi rýchlo zaplnila ocenenými autormi i ostatnými priateľmi literatúry.
Vyhodnotenie súťaže Literárny salón Trnava 2017 sa začalo o 13:00 hod. slávnostnou fanfárou, pri ktorej všetci povstali. Potom moderátorka, pracovníčka Knižnice Juraja Fándlyho, Alena Beňová podujatie otvorila veršami z básne „Čierne vrany Hurbanovej duše“ Jany Jančovičovej, autorky ocenenej v tomto roku Cenou predsedu Trnavského samosprávneho kraja pri príležitosti Roku Jozefa Miloslava Hurbana. Citujem z nej: „Či starý, či mladý, / váž si vzácne... váž si silu slov...“ Ako povedala Alena Beňová, aj v tejto básni je zakomponovaný odkaz Jozefa Miloslava Hurbana a počas celého roka 2017 nám môže byť táto významná osobnosť slovenských národných dejín veľkou inšpiráciou. Veď tohto roku oslavujeme 200. výročie narodenia tohto politika, národného buditeľa a kodifikátora spisovnej slovenčiny.
Následne moderátorka privítala významných hostí, ktorí prišli na vyhodnotenie Literárneho salónu: riaditeľku odboru kultúry Trnavského samosprávneho kraja Ľubicu Malú a spisovateľa, publicistu a hovorcu Mesta Trnavy Pavla Tomašoviča. Privítala tiež členov odbornej poroty a všetkých prítomných milovníkov literatúry. Pripomenula, že súťaž Literárny salón Trnava sa, ako aj v predošlých ročníkoch, konala pod záštitou Tibora Mikuša, predsedu Trnavského samosprávneho kraja, a vyhlasovateľmi súťaže sú Trnavský samosprávny kraj a Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.
Potom Alena Beňová odovzdala slovo Ľubici Malej, ktorá všetkých pozdravila v mene Trnavského samosprávneho kraja. Podľa jej slov trnavský región a súťaž Literárny salón Trnava už patria k sebe. S Trnavským krajom je spojených mnoho veľkých osobností slovenského literárneho života, ako napríklad Ján Hollý, Anton Bernolák, Juraj Fándly, Viliam Turčány, František Hečko, Miroslav Válek, či niektorí autori katolíckej moderny. Dá sa teda povedať, že mnohí súťažiaci z Literárneho salónu Trnava svojimi prácami nadväzujú na diela majstrov. V každom prípade je literárna tvorba kultúrny spôsob trávenia voľného času. Ľubica Malá tiež zablahoželala tým, ktorí boli v súťaži Literárny salón Trnava 2017 ocenení. Ako povedala, tohto roku sa konal už piaty, a teda jubilejný ročník tejto súťaže. Svoje príspevky do nej poslalo 79 autorov. Súťažných prác bolo dohromady 230, z toho 53 prozaických textov a 177 básní. Najviac súťažiacich patrilo do vekovej kategórie nad 40 rokov. V súťaži bolo udelených 29 cien v kategóriách poézia a próza, ešte rozdelených podľa veku, a Cena predsedu Trnavského samosprávneho kraja pri príležitosti Roku Jozefa Miloslava Hurbana.
Prítomným sa prihovorila i Lívia Koleková, riaditeľka Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Všetkých privítala na pôde knižnice a porozprávala o tom, ako súťaž Literárny salón Trnava v roku 2009 vznikla (táto súťaž je bienále, koná sa každý druhý rok). Autorkou myšlienky založiť súťaž Literárny salón Trnava bola pedagogička, novinárka a literátka Eva Kopúnková, ktorá bola aj členkou odbornej poroty v prvých troch ročníkoch súťaže. Žiaľ, v roku 2015 nás navždy opustila. Názov súťaže vznikol na pôde Knižnice Juraja Fándlyho a inšpiráciou preň bol názov úspešného celoslovenského podujatia organizovaného v tom čase v Trnave – LIBRIÁDA – knižný salón. V roku 2017 bola súťaž Literárny salón vyhlásená v marci pri príležitosti Týždňa slovenských knižníc. Dá sa povedať, že za 5 rokov sa ustálila základňa jej prispievateľov. Dohromady sa jej zúčastnilo okolo 500 autorov a do súťaže zaslali približne 1700 prác. Lívia Koleková poďakovala porote za zodpovedný prístup a za mravenčiu prácu pri posudzovaní súťažných prác. Tiež poďakovala všetkým autorom, ktorí sa tohto roku zapojili do súťaže, a už vopred zablahoželala víťazom.
Keď sa slova ujal člen odbornej poroty Alexander Halvoník, zablahoželal všetkým odvážlivcom, ktorí poslali príspevky do Literárneho salónu Trnava 2017 a osobitne tým, ktorí v tejto celoslovenskej súťaži bodovali. Víťazní autori podľa jeho slov dokázali, že má zmysel súťažiť aj v literárnej tvorbe. V dnešnej konzumne zameranej spoločnosti je potrebná literatúra, ktorá načiera do podstaty veci. Literárne súťaže sú príležitosťou pre každého vyskúšať si svoje tvorivé schopnosti. Literárny salón Trnava je orientovaný na všetky vekové kategórie a súťažiaci sú rozdelení do troch kategórií v próze i v poézii. Preto je možné i generačné porovnanie. Alexander Halvoník skonštatoval, že mnoho autorov má, žiaľ, príliš jednoduchú predstavu o tvorbe. Mnoho súťažiacich však preukázalo literárny talent. Talent je podľa Alexandra Halvoníka hlavne schopnosť hľadať a nájsť a krásu môže stvoriť len ten, kto sa naučí vidieť svet cez seba. No u mnohých autorov porotcovia videli talent, ale nevideli dosť odvahy prekročiť svoj vlastný tieň. Porotca zdôraznil, že „poézia chodí v kockovanej košeli a kašle na bontón“. Uvedomil si to už Miroslav Válek, preto sa jeho tvorba doteraz číta a recituje. Slovo opracované krásou musí byť predovšetkým sebou a nesmie byť zameniteľné. Takéto „zasvietenia“ bolo možné vidieť hlavne v tvorbe súťažiacich v najmladšej kategórii Literárneho salónu Trnava 2017. Alexander Halvoník odporúča autorom prejaviť v tvorbe viac odvahy, pravdy, úprimnosti i drzosti. Na záver poďakoval Lívii Kolekovej a Benjamíne Jakubáčovej z Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, že opäť nešetrili silami a pripravili toto vydarené podujatie. Tiež poďakoval Tiborovi Mikušovi za pochopenie pre literatúru a ušľachtilé hry, ktoré robia život krajším.
Alena Beňová poďakovala členom poroty. Ako prejav vďaky dostali kvety. Pavol Opatovský (akustická gitara, spev) a Jozef „Laci“ Pagáč (elektrická gitara, spev) zahrali a zaspievali pieseň Miroslava Žbirku s textom Kamila Peteraja – Balada o poľných vtákoch.
Potom prišlo na rad oceňovanie víťazov. Ceny odovzdali Ľubica Malá, Lívia Koleková, Radoslav Matejov, Alexander Halvoník a Zlata Matláková. Ako povedala Alena Beňová, tým, čo si neprišli prevziať ceny, budú tieto zaslané poštou. Ceny do súťaže venovali Knižnica Juraja Fándlyho a Trnavský samosprávny kraj. Pre ocenených i pre ostatných záujemcov boli k dispozícii zborníky nielen z tohto ročníka Literárneho salónu Trnava, ale aj z predchádzajúcich ročníkov.
Nasledovalo vystúpenie Pavla Opatovského a Jozefa „Laciho“ Pagáča. V ich podaní sme si vypočuli niekoľko českých i svetových hitov zo 60. a 70. rokov 20. storočia, ale tiež jednu ich vlastnú pesničku o jeseni. Nechýbala napríklad pesnička Knockin´ On Heaven´s Door od Boba Dylana, ktorý v roku 2016 dostal Nobelovu cenu za literatúru, či Hallelujah od Leonarda Cohena. Zaznel ale aj môj obľúbený popový hit Beautiful Sunday.
Na záver Alena Beňová poďakovala hudobníkom a pozvala všetkých na 2. poschodie knižnice do učebne vpravo na malé občerstvenie a tvorivé rozhovory s porotcami, čo mnohí účastníci vyhodnotenia s radosťou využili.
Toto podujatie bolo pre mňa veľmi peknou inšpiráciou aj príjemnou spomienkou na minulosť. Jediné, čo mi trochu chýbalo, bolo čítanie ukážok z víťazných prác. Každý, kto mal záujem, si ich síce mohol prečítať v zborníku, no myslím si, že prezentovanie ocenených diel by príjemnú a dôstojnú atmosféru podujatia ešte umocnilo a všetci prítomní by z neho mali ešte silnejší zážitok. Vyhodnotenie súťaže Literárny salón Trnava 2017 vo mne však i tak zanechalo veľmi dobrý dojem. Literárnej súťaži prajem všetko najlepšie a už sa teším na ďalší ročník!
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.