Vyhlásenie Združenia samosprávnych krajov SK8 k 10. výročiu vzniku vyšších územných celkov
TTSK |MM| Štvrtého júla 2001 NR SR schválila zákon č. 302/2001 Z. z. (Zákon o samospráve vyšších územných celkov), ktorý položil základy pre vznik ôsmich samosprávnych krajov v Slovenskej republike. Táto krajská ústava priniesla správu verejných vecí do krajov s ich historickými regiónmi na základe princípu subsidiarity, s cieľom priblížiť vykonávanie kompetencii, ktoré dovtedy vykonával štát na úroveň krajov, volenými zástupcami v priamych voľbách. Kraje sa stali ochrancami práv občanov, prevzali na seba zodpovednosť za významnú časť sociálnej politiky štátu a za obdobie ich existencie prispeli k pozitívnemu rozvoju v krajoch. Tiež zmysluplnosť a efektívnosť v riadení jednotlivých oblastí, dotýkajúcich sa každodenného života obyvateľov, sa prejavila až vďaka vzniku samosprávnych krajov, ktoré oveľa lepšie chápu a poznajú domáce problémy, ako to bolo dovtedy prostredníctvom rozhodnutí štátnych úradov. Kompetencie krajov sa priblížili k občanom, ktorí majú oveľa kratšiu cestu do súčasných krajských miest, ako do jedného centra v hlavnom meste. Aj napriek váhajúcim i odmietajúcim hlasom, či takáto samospráva a takéto rozdelenie Slovenska má zmysel, môžeme po desiatich rokoch skonštatovať, že určite áno. Navyše samosprávne kraje okrem výkonu svojich originálnych kompetencii v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnych služieb, dopravy, regionálneho rozvoja a kultúry, vykonávajú aj prenesené kompetencie za štát. S príchodom aktuálneho programovacieho obdobia eurofondov sa dokonca samosprávne kraje zhostili úlohy sprostredkovateľských orgánov pre Regionálny operačný program a tým ukázali svoju opodstatnenosť.
Desať rokov v živote samosprávnych krajov prinieslo významné posuny v skvalitňovaní vybavenosti škôl, zlepšovaní sociálnych služieb, zefektívnení údržby ciest, posilňovaní regionálneho rozvoja a turizmu. Avšak bez súčinnosti štátu s krajskými samosprávami nie je možné zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť či dopravnú obslužnosť vo všetkých regiónoch Slovenska. A preto samosprávne kraje vyzývajú predstaviteľov štátu, aby nerozhodovali od zeleného stola a neraz o nás bez nás pri rušení prebujnenej štátnej správy na úrovni krajských a obvodných úradov s cieľom prenosu zodpovednosti na samosprávne kraje. Takýto prenos kompetencii musí byť urobený zodpovedne a s odpovedajúcimi finančnými kompenzáciami k preneseným kompetenciám. Samosprávne kraje vyzývajú vládu SR ku konštruktívnej diskusii o týchto problémoch v záujme skvalitnenia verejných služieb pre obyvateľov.
Ing. Tibor Mikuš, PhD.
predseda Združenia SK8
Za všetkých predsedov samosprávnych krajov
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









