Voda je bohatstvo nášho kraja
TTSK |MM| Trnavský samosprávny kraj, Slovenský vodohospodársky podnik , Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Trnava usporiadali v Kongresovej sále Úradu TTSK konferenciu Voda bohatstvo nášho kraja. Záštitu nad podujatím prevzal minister životného prostredia SR Peter Žiga. Konferencia sa konala v deň, kedy si pripomíname Svetový deň životného prostredia, ktorý je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti enviromentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Cieľom organizátorov tejto konferencie bolo vyzdvihnúť témy ochrany vody, ako zložky životného prostredia širokej verejnosti a motivovať ľudí k jej ochrane a šetreniu.
Na úvod konferencie zazneli príhovory. Predseda TTSK Tibor Mikuš sa zamyslel nad tým, že momentálne nemajú kraje dostatočné právomoci v oblasti ochrany životného prostredia. „Som presvedčený, že povoľovanie prevádzok, ktoré majú dosah na životné prostredie a kvalitu vôd by malo byť v kompetencii miestnych a regionálnych samospráv,“ navrhol. Riaditeľka odboru vodnej politiky Sekcie vôd Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Alena Bujnová vo svojom príhovore vyzdvihla novelu zákona, ktorý po prvý krát zakotvil definíciu vody. „Je v ňom označená ako strategická surovina a prírodné bohatstvo, ktorá má strategický význam pre bezpečnosť štátu, ktorej nedostatok môže spôsobiť ohrozenie zdravia a života obyvateľov.“ Podpredseda TTSK József Berényi v príhovore spomenul príklady, kedy zlyhaním ľudského faktora došlo ku kontaminácii pitných vôd. „Vtedy sa všetci mohli presvedčiť, hoci úrady náhradné riešenie zabezpečili, aká je pitná voda v našom živote dôležitá a to, že treba pri jej ochrane a využívaní konať zodpovedne,“ pripomenul.
Na konferencii sa zúčastnili okrem vystupujúcich aj ďalší hostia, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Jozef Šumichrast, technicko-prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Oliver Šiatkovský a riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied Zita Izakovičová.
Po príhovoroch nasledovali prednášky. Ako prvý vystúpil bývalý minister životného prostredia profesor László Miklós, vedúci Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý odprezentoval Teplo-vlhkostné podmienky abiotických komplexov ako podklad pre manažment optimálneho využívania zeme. Profesor Milan Lapin z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave vo svojom príspevku poukázal na klimatické zmeny, možné dôsledky v rôznych sektoroch, adaptačné a zmierňovacie opatrenia. Profesor Jozef Vida, predseda klubu ovocinárov Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Trnave rozprával o vode ako nevyhnutnom predpoklade pestovania ovocných drevín. Po prestávke vystúpil Oliver Šiatkovský z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave. Jeho prednáška bola zameraná na vodu ako základný faktor adaptácie na zmenu klímy. Martin Valica z Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave priblížil prítomným tému Elektrochemické čistenie vody. Andrej Pršo zo Slovenského vodohospodárskeho podniku vo svojom príspevku prezentoval vodné stavby a protipovodňovú ochranu v rámci Trnavského samosprávneho kraja.
Trnavský samosprávny kraj sa dlhodobo angažuje v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia, a to aj nad rámec zákonom stanovených kompetencií. Voda je pre život na Zemi nenahraditeľná a ovplyvňuje všetky sféry života. Nesmierne dôležité je zdôrazňovať potrebu zabezpečiť dostatok zdravotne bezpečnej pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a racionálne hospodáriť s jej zdrojmi.
Súčasťou konferencie bude vydanie zborníka prednášok.
Ivan Krajčovič
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.