Voda dnes "oslavuje"
Áno, voda má dnes sviatok.
22. marec bol v roku 1992 vyhlásený za „Svetový deň vody“ Valným zhromaždením OSN na konverencii v Rio de Janeiro. Svetový deň vody sa teda oslavuje od začiatku roku 1993 v súlade s odporučeniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji. Tento deň je dôležitý z hľadiska zvýšenia povedomia verejnosti o dôležitosti zachovania zdrojov pitnej vody a ich ochrany, zvýšenia účasti a spolupráce vlád medzinárodných agentúr, mimovládnych organizácií a súkromného sektora na organizácii osláv Svetového dňa vody.
Možno niektorí z nás si pomyslia, veď načo vodu oslavovať. Jej prítomnosť považujeme za úplne samozrejmú, veď je všade okolo nás a preto jej nevenujeme až takú pozornosť. Ale popri všetkom čo nás obklopuje si uvedomíme ako je voda pre náš život a vôbec pre život všetkého na Zemi dôležitá, ako pre človeka, zvieratá, rastliny, životné prostredie ...
Bez vody si život nevieme predstaviť, má pre nás obrovský význam. Vážme si ju preto, zaobchádzajme s ňou hospodárne a chráňme ju.
"Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi."
Leonardo da Vinci
Nazrime do encyklopédie, aby sme sa o vode dozvedeli viac:
Voda alebo zriedkavo acqua (chemický vzorec H2O, novší systémový názov oxidán) je chemická zlúčenina vodíka a kyslíka. Je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi. Za normálnej teploty a tlaku je to bezfarebná, číra kvapalina bez zápachu a chuti. V prírode sa vyskytuje v troch skupenstvách: v pevnom (sneh, ľad), v kvapalnom (voda) a v plynnom (vodná para).
Je najrozšírenejšou látkou na Zemi. Je podstatnou zložkou biosféry a má popri pôde prvoradý význam pre zabezpečenie výživy ľudstva.
- Je základnou zložkou biomasy, hlavným prostriedkom pre transport živín, pre ich prijímanie a vylučovanie.
- Pre rastliny je významné nielen jej celkové množstvo za rok, ale tiež výskyt a rozdelenie vo vegetačnom období vzhľadom na ich rastové fázy.
- Pre mnohé živočíchy je voda priamo životným prostredím.
Štruktúra vody
Molekula vody
- Voda predstavuje chemickú zlúčeninu dvoch atómov vodíka (H) a jedného atómu kyslíka (O). Atómy v molekule vody sú viazané jednoduchou polárnou kovalentnou väzbou. Intermolekulové vodíkové mostíky sú príčinou napr. vysokej teploty varu vody 100 °C.
- Voda sa v prírode vyskytuje v plynnom, kvapalnom a v tuhom skupenstve.
- Pre svoj dipólový charakter je voda dobrým rozpúšťadlom iónových zlúčenín.
Druhy vody
Podľa obsahu rozpustených minerálnych látok
- Destilovaná - je zbavená minerálnych látok
- Mäkká - obsahuje málo minerálnych látok
-
Tvrdá - z podzemných prameňov, obsahuje viac minerálnych látok
-
Minerálna - Podľa obsahu celkových rozpustených tuhých látok (RL) sa prírodné minerálne vody členia na:
- veľmi nízko mineralizované (s obsahom RL do 50 mg/l), nízko mineralizované (s obsahom RL 50 - 500 mg/l), stredne mineralizované (s obsahom RL 500 – 1500 mg/l), vysoko mineralizované (s obsahom RL 1 500 - 5 000 mg/l), veľmi vysoko mineralizované (s obsahom RL 5 000 - 15000 mg/l) a soľanky (s obsahom RL nad 15000 mg/l)[1].
-
Minerálna - Podľa obsahu celkových rozpustených tuhých látok (RL) sa prírodné minerálne vody členia na:
Podľa účelu použitia
- Úžitková - v priemyselných závodoch (zníži sa tvrdosť vody a tá sa zbaví Ca2+ a Mg2+), v potravinárstve sa vyžaduje dezinfikovaná voda (chlórovanie, ozonizácia, ožarovanie ultrafialovým žiarením)
- Napájacia - voda pre parné kotle, zbavená minerálnych solí, aby nevznikol kotlový kameň, ktorý zanáša potrubie
- Pitná - je vhodná na každodenné použitie, je zbavená nečistôt, obsahuje vyvážené množstvo minerálnych látok tak, aby neškodili zdraviu
- odpadová voda -Odpadová voda je znečistená voda, ktorá vzniká a priemysle, v poľnohospodárstve, v domácnostiach, nemocniciach, laboratóriách atď. Čistí sa v čistiarňach odpadových vôd. Veľké závody majú vlastne čistiarne odpadových vôd. Obce odvádzajú odpadovú vodu do najbližších čistiarní odpadových vôd
Vlastnosti
Fyzikálne
- Povrchové napätie - je príčinou kapilárnych javov, ako je vzlínavosť vody v kapilárach pôdy a hornín, zmáčacia schopnosť, tvorba peny, atď.
- Hustota – sa zväčšuje od 0 °C po teplotu 3,98 °C, potom sa pri vyššej teplote zmenšuje
- Viskozita – spolu s hustotou podstatne ovplyvňuje hydraulické správanie sa vody. Od jej hodnoty závisí napr. rýchlosť filtrácie vody pieskom, rýchlosťsedimentácie. Zmenšuje sa so zvyšovaním teploty.
- Elektrická vodivosť – závisí od koncentrácie iónov, od ich pohyblivosti a teploty. Obsah rozpustených solí a plynov zvyšuje vodivosť vody.
- Tepelná kapacita – veľké vodné plochy ako jazerá, moria, oceány sa podieľajú na regulácii teploty na Zemi.
-
Ďalšie vlastnosti
- Absorpcia svetla
- Rádioaktivita vody
- Zmeny skupenstiev vody
Chemické
Sú podmienené obsahom rozpustených látok vo vode.
Senzorické
Môžeme ich zistiť našimi zmyslovými orgánmi. Teplota, farba, zákal, priehľadnosť, pach a chuť.
Zaujímavosti
·
- Anomália vody - pri teplote 3,98° Celzia má najvyššiu hustotu. Na základe tejto vlastnosti môžu vodné živočíchy prežiť zimu pod hladinou, keďže voda nezamrzne až po dno.
- Pri prechode z kvapalného do plynného skupenstva zväčší svoj objem 1 700-násobne, čím vykoná objemovú prácu.
- 22. marec je vyhlásený ako Svetový deň vody (World Water Day)
Voda v prírode
Kolobeh vody v prírode
Bližšie informácie v hlavnom článku: Kolobeh vody
Zem prijíma žiarenie zo Slnka, zemský povrch sa zahrieva, voda sa premieňa na paru, ktorá vystupuje do atmosféry. V chladnejšom prostredí atmosféry sa vodné pary kondenzujú, tvoria oblaky, v kvapalnej alebo tuhej forme padajú na zemský povrch a začnú ihneď stekať po ňom alebo do neho vnikať. Časť spadnutých zrážok sa vyparí a pokračuje naďalej v obehu.
Získanie pitnej vody z morskej
Model premeny morskej vody na pitnú
Najjednoduchším odsoľovacím zariadením je destilačný prístroj, v ktorom sa vodné pary odvedú z varnej nádoby a skondenzujú v zbernej nádobe. Jednoduchý solárny destilačný mechanizmus možno zostrojiť v podobe sklenenej kupoly nad nádržou so slanou vodou. Voda sa vplyvom tepla slnečných lúčov zahrieva, odparuje, kondenzuje na skle kupoly, steká po ňom dole a zhromažďuje sa v zberných kanálikoch na okraji kupoly. Pri ploche 0,91m2 sa takto dá vyrobiť 4-5 litrov pitnej vody za deň.
Pri väčšom množstve vody sa zahrieva voda nad bod varu v tlakovej nádobe - neprechádza varom. Potom sa vypúšťa do oddelenej komory s nižším tlakom, kde sa jej časť vďaka rozdielu tlakov odparí a skondenzuje na rúrkach, ktorými sa do varnej nádoby privádza studená morská voda. Teplá slaná voda, ktorá sa neodparila v prvej komore , postupuje do druhej s ešte nižším tlakom. Tam sa časť z nej opät odparí a skondenzuje.
Moderné destilačné systémy, vybudované na princípe reverznej osmózy, sú efektívnejšie. Používajú plastové membrány s drobnými dierkami, ktoré prepustia molekuly vody, ale zadržia väčšie molekuly soli. Výroba zariadení na premenu morskej vody na pitnú je veľmi nákladná.
Znečistenie vody
Voda sa znehodnocuje chemickými látkami, ropnými produktmi, ťažkými kovmi, rádioaktívnym odpadom, splaškovými vodami. Medzi najväčšie zdroje znečisťovania patrí výroba celulózy a papiera, spracovanie ropy – ropné uhľovodíky spôsobujú pachové a chuťové závady vôd.
Využitie človekom
Človek pre svoju dennú potrebu využíva pitnú vodu. Na pitnú vodu sa musí upravovať povrchová voda (vo vodárňach). Najskôr sa nechajú usadiť tuhé látky, potom sa do vody pridávajú chemické látky. Tieto s nečistotami tvoria zrazeninu, vznikajú vločky, ktoré sa usadzujú na dno. Takto upravená voda sa prefiltruje cez pieskový filter. Filter zachytí neusadené vločky a iné nečistoty. Nezachytí však napr. oleje, farby.
Funkcia vody
- biologická – výživa ľudstva, podnebný a pôdny činiteľ
- zdravotná – osobná a verejná hygiena človeka, čistenie, odstraňovanie odpadkov, vykurovanie, klimatizácia, atď.
- kultúrna a estetická – skrášlenie krajiny
Zdroj: wikipedia
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









