Víťazný pohár z Majstrovstiev Slovenska policajných psov putuje do Trnavy
Prezídium PZSR |MM| V dňoch 5. až 7. júna tohto roka sa v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru Malacky uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky policajných psov vo vyhľadávaní drog a výbušnín. Cieľom majstrovstiev Slovenska v špeciálnej kynológii vo výkone policajných psov bolo porovnanie vycvičenosti služobných psov vo vyhľadávaní drog, výbušnín a výbušných systémov.
Svoje sily si v špeciálnej kynológii zmerali zástupcovia družstiev, ktoré sa kvalifikovali ako víťazi zo všetkých ôsmich krajských riaditeľstiev Policajného zboru na Slovensku. Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru na tohtoročné majstrovstvá vo výkone služobných psov pozval pplk. Oldřicha Šnitra z Českej republiky, ktorý kontroloval objektívnosť a nezaujatosť celého priebehu súťaže.
Psy vyhľadávali vzorky originálnych drog a výbušnín v batožine, dopravných prostriedkoch, budovách i v teréne. Museli ich vyhľadať a označiť vo vopred stanovenom čase a určenom priestore. Nechýbali ani cviky poslušnosti. Policajní psovodi so svojimi psami predviedli ostatným účastníkom súťaže ako pomáhajú a chránia pri plnení svojich služobných úloh.
V kategórii vyhľadávanie omamných a psychotropných látok zvíťazil npráp. Vladimír Kraviar so psom Hektorom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.Na druhom mieste sa umiestnil npráp. Milan Broniš so psom Xenom z Krajského riaditeľstva v Trenčíne. Tretie miesto v tejto kategórii obsadil npráp. Milan Paľa so psom Baxom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.
Vo vyhľadávaní výbušnín sa na prvom mieste umiestnil práp. Szabolcs Dorák so služobným psom Felisom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.Druhú priečku obsadil npráp. Ivan Hyben so psom Sedwinom z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Prešove. Tretím oceneným sa stal práp. Radoslav Šajmír so psom Daša z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave.
V rámci súťaže družstiev víťazný pohár získalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. Družstvo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline obsadilo tretie miesto s jedno bodovým rozdielom pred družstvom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.
Pri vyhľadávaní výbušnín a drog sa najčastejšie využíva plemeno nemecký ovčiak. „Je to najuniverzálnejšie plemeno. Pracujeme aj s inými plemenami ako napríklad belgický ovčiak alebo labrador, ale polícia najradšej využíva práve nemeckých ovčiakov,“ uviedol zástupca riaditeľa Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pplk. Mgr. Branislav Diďák. „Na výkon vyhľadávania výbušnín je naozaj najvhodnejší nemecký ovčiak, pretože prácu, ktorú od neho žiadate vykoná okamžite s nasadením,“ súhlasil pplk. Oldřich Šnitr, hlavný rozhodca súťaže.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









