Viete aké sú príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody?
MUDr. Oto Petrík, MPH | Celosvetovo na náhle cievne mozgové príhody /skôr známe ako porážka/ zomiera 6 miliónov ľudí ročne. Výskyt tohoto zákerného ochorenia sa dáva podľa celosvetových štatistík medzi 200-300 prípadov na 100 000 obyvateľov ročne. Čiže v galantskom spáde, ktorý odhadujeme na 150 000 obyvateľov by to malo byť okolo 300-350 prípadov ročne. Realita je však hrozivejšia. V roku 2017 sme na Neurologickom oddelení v Galante hospitalizovali až 450 pacientov s náhlou cievne-mozgovou príhodou, čo je významne nad celosvetové štatistiky. Dôvodom je pravdepodobne zlý zdravotný stav obyvateľstva. Ďalším negatívnym dôsledkom je, že takmer polovica pacientov ostáva ochrnutá na pol tela a tým pádom trvalo pripútaná na lôžko alebo s ťažkým pohybovým handicapom.
Cievne mozgové príhody rozdeľujeme na 3 veľké kategórie: 1) nedokrvenie mozgu- ischémie, 2) krvácanie do mozgu- hemorágie a 3) prasknutie cievnej výdute v mozgu s následným krvácaním- subarachnoidálne krvácanie
Drvivú väčšinu príhod tvoria nedokrvenia mozgu takzvané ischémie, a to až v 80-85%. Pre tento typ cievnej mozgovej príhody, sme do roku 2007 nemali dostupnú reálnu liečbu. Od tohoto roku je dostupný liek - trombolýza, ktorý dokáže vzniknutú zrazeninu v mozgu rozpustiť a zachrániť poškodenie mozgu. Jeho použitie, je však limitované časom. Môže byť použité do 4,5 hodiny od vzniku ťažkostí. Preto je dôležité príznaky cievnej mozgovej príhody, čo najskôr rozpoznať a následne volať rýchlu záchrannú službu.
Sú tri základné prejavy cievnej mozgovej príhody: náhle vzniknutý pokles ústneho kútika /pacient sa nevie symetricky usmiať/, náhle vzniknutie slabosti končatín /napríklad slabosť pravej ruky a nohy/ a náhla porucha reči /pacient hovorí nezrozumiteľne, alebo nerozumie hovorenej reči/. V prípade prítomnosti aspoň jedného príznaku sa môže jednať o náhlu cievnu mozgovú príhodu a preto treba čo najskôr volať rýchlu záchrannú službu.
Rýchlym zásahom so strany príbuzných, alebo ľudí v okolí pacienta, sa pacient vie v krátkom časovom okne dostať do nemocnice, kde vo veľmi krátkom čase vieme rozpoznať či sa jedná o ischémiu mozgu alebo nie a zahájiť adekvátnu liečbu.
V roku 2017 sa nám v Galante podarilo touto novou liečbou liečiť 97 pacientov, čo je na európske pomery vynikajúce číslo, avšak množstvo pacientov sa k najmodernejšej liečbe nedostane, pretože vyčkávajú či príznaky odoznejú, alebo nevedia, že by sa mohlo jednať o náhlu cievnu mozgovú príhodu. Jednoduchým testom, vie každí z nás relatívne rýchlo zistiť príznaky tohoto závažného ochorenia a pomôcť pacientovi sa dostať k adekvátnej liečbe.
MUDr. Oto Petrík, MPH
primár Neurologického odd.
NsP Sv. Lukáša Galanta
Svet Zdravia a.s.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.