*video* Diskusná relácia "Kaviareň" na tému - Zelený priemyselný park
Presne ako sme avizovali, diskusná relácia na stále mimoriadne aktuálnu tému Zeleného parku Sereď sa konala včera o 18.00 hodine v príjemnom prostredí kaviarne Old Times Caffee v Delta pasáži. Reláciu divákom prinášame a veríme, že na základe diskusie poslancov MsZ a už uverejnených materiálov niektorých poslancov, si dokážu urobiť o veci vlastný názor. Pripomíname, že vyjadriť svoj názor v novinách a teda osloviť občanov má právo rovnocenne každý poslanec MsZ, vedenie MsÚ a každý úradník. Žiaľ ešte stále je veľa tých, ktorí túto možnosť ani v takejto citlivej a mimoriadne intenzívne diskutovanej téme nevyužili.
Za účasť v diskusnej relácii internetovej televízie reporter24.sk v mene divákov ďakujeme Pavlovi Kurbelovi s Petrom Rampašekom a Ľubomírovi Kyselému s Martinom Tomčányim. Diskusiu perfektne viedol a usmerňoval Peter Klokner.
Na tvorbe relácie sa podieľal celý tím tvorcov internetovej televízie reporter24.sk.
Ďakujeme za poskytnutie priestorov kaviarne na nahrávanie predmetnej relácie.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
ja | 24-02-2010 19:28:14
boli sme jednym z moznych kandidatov pre jednu automobilku napokon isli do ineho statu pokial viem a bolo to uz davno
pre ja | 24-02-2010 18:26:22
Kto povedal,že tu mala byť automobilka?
V Seredi?
Pavol Kurbel | 24-02-2010 14:20:43
Noví investori hlásia príchod
Zahraničné investície môžu na Slovensku v tomto roku vytvoriť tisícky pracovných miest. Len 16 projektov, ktoré zastrešuje poradenská spoločnosť Eastern Invest Center v hodnote zhruba 300 miliónov eur, by malo dať prácu ešte v tomto roku dvom až štyrom tisíckam Slovákov.
Zahraničné investície môžu na Slovensku v tomto roku vytvoriť tisícky pracovných miest. Len 16 projektov, ktoré zastrešuje poradenská spoločnosť Eastern Invest Center v hodnote zhruba 300 miliónov eur, by malo dať prácu ešte v tomto roku dvom až štyrom tisíckam Slovákov.
Kapitál by podľa slov manažéra tejto spoločnosti Danyho R.E. Rottiersa mal pritiecť hlavne z Belgicka, Veľkej Británie, USA, Nemecka či Fínska.
Investori majú v hľadáčiku tri slovenské mestá - Košice, Nitru a Žilinu. Primátori týchto miest a predsedovia vyšších územných celkov zatiaľ o ničom nevedia. Aké firmy by na Slovensku chceli investovať, Rottiers tiež neuviedol. Vládu totiž plánujú požiadať o štátnu pomoc. "Preto nemôžeme zverejniť ich názvy.“
Preč z Rumunska
Tieto investície nepodporia len automobilovú výrobu
, na ktorú sa slovenská ekonomika prevažne orientuje, ale hlavne logistiku a ľahký priemysel. Môžu teda spestriť štruktúru nášho hospodárstva. "To je dobrá správa pre Slovensko,“ myslí si Rottiers.
Naša krajina v bitke o investora má oproti susedom výhodu - členstvo v eurozóne. No odborníci varujú, že nie je dobré zaspať na vavrínoch. "Je potrebné, aby vláda robila kroky
, ktoré by zlepšili podnikateľské prostredie,“ domnieva sa analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
O to sa podľa všetkého veľmi nestarajú napríklad v Rumunsku. Rottiers rieši niekoľko firiem, ktoré odtiaľ preto odchádzajú k nám. Dôvod? "Chýbajúce pracovné sily, veľmi nízka produktivita a kvalita práce a vysoká miera korupcie,“ vysvetľuje Rottiers.
Miliardy v projektoch
Nádej na zvýšenie zamestnanosti dáva aj 87 projektov v celkovej hodnote 2,4 miliardy eur, ktoré má rozpracované Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu
. Z celkového počtu viac ako 390-tisíc nezamestnaných, ktorí v januári navštevovali úrady práce, by si vďaka nim mohlo nájsť prácu takmer 13-tisíc ľudí. Otázne však je, koľko projektov a v akej hodnote sa podarí naštartovať v tomto roku. "Niekedy sa projekt uzavrie za rok, inokedy za tri roky,“ hovorí hovorca agentúry Marián Jánošík. Ani on nechcel spomenúť žiadnych konkrétnych investorov. Tí si to totiž neželajú. "Nemôžem povedať niečo, čo naruší priebeh rokovaní.“
Tiger pri montážnej linke
Slovensko má medzi zahraničnými investormi nálepku "priemyselnej krajiny“. Kým v susednej Českej republike je 70 percent všetkých investícií nasmerovaných do oblasti služieb a výskumu, u nás je tento podiel len 40-percentný. Vyplýva to z prieskumu Trastu pre ekonomiku a spoločnosť a britskej univerzity Hertfordshire. "Nižší podiel investícií do služieb na Slovensku je možné vysvetliť najmä výrazným prísunom investícií do automobilového priemyslu a do výroby spotrebnej elektroniky
,“ konštatuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.
Vyhliadky na ďalšie roky sú optimistickejšie. "Slovensko
je ešte na mnoho rokov v unikátnej pozícii jediného z nových štátov Európskej únie na východe, ktorý investorom ponúka charakteristiky rozvíjajúceho sa trhu a zároveň výhody členstva v eurozóne,“ hovorí o našich prednostiach Vladimír Vaňo, analytik Volksbank Slovensko. Podiel investícií do služieb a výskumu by sa mal v najbližších rokoch zväčšovať.
Prečítajte si aj:
, 00:00 24. 2. 2010 | Čítané: 3445x | Príspevkov: 3
ja | 24-02-2010 13:10:22
ved o tom hovorim, poda tu moze byt "kvalitna" ked spodna voda a pod su plne svinstva a to vsetko pojde do produktov, ak tak sa tu mozu pestovat jedine technicke plodiny (pre moznu bioplynku napriklad) ale pokial viem aj to EU prestava dotovat, v prvom rade si uvedom mily zzz ze ty nebudes vyberat co budu podnikatelia predavat (a teda aj vyrabat) ale bude to trh a polnohospodarstvo je na tom hodne zle (vies kolko je na slovensku cukrovarov a kolko bolo napriklad pred 20 rokmi? atd.)a bez dotacii by neprezilo, co sa tyka PP ten co sa tu mal stavat tzv. zeleny park mal byt na lahky a stredny priemysel ak sa nemylim developer spominal dokonca potravinarsku vyrobu (konzervaren ci nieco take), priemysel nemusi byt len tazke strojarstvo ... pp nie je vymysel docasny a slovensky funguje vsade na svete a sered so svojim stavom ZP proste ine firmy nepritiahne, ved bud realista a pozri sa co sem chodi za firmy (spracovanie baterii, spracovanie criev, hlinikaren), ked sem mala ist automobilka pozreli sa na tu strasnu kopu bordelu co tu z niklu mame zbalili kurfre a odisli (asi nechceli 5 x lakovat ten isty voz ked trosku zafuka)
zzz | 24-02-2010 12:08:28
Milý ja. Dnešná generácia môže v plnom rozsahu ohodnotiť slávny hutnícky minigigant NHS ako výplod chorého mozgu v plnom rozsahu. Zaťaženie prostredia budú splácať ešte mnohé generácie a efekt NHS je záporný v plnom rozsahu. To isté sú aj fantazmagórie PP, je to opäť chvíľkové riešenie z ďalekosiahlými následkami pre budúce generácie. Kto si vidí trošku ďalej od špičky nosa už do takýchto nezmyslov nejde.
Otvor si láskavo portál podnemapy.sk a zisti koľko má SR ornej pôdy a kde je najkvalitnejšia a potom hovor o potrebu nutnosti budovať PP.
ja | 24-02-2010 11:22:40
pan Sklenar polhohospodarstvo a Sered ? nehnevajte sa, ale clovek co si vazi svoje zdravie by to teda nejedol, vseci vieme ake svinstvo tu mame vdaka niklovke, u nas ma zmysel len priemysel. okrem toho tu mame v priemysle vela ludi vyucenych aj byvalych pracovnikov (byvala niklovka, jej ucnovka, priemyslene stredne a vysoka skola v trnave, buduce byvale automobilky za par rokov)
Sklenár Ivan | 24-02-2010 08:37:52
Myslím že toto bola (je?) parketa pre sereďský chotár. A nie chyméry o priemyselných parkoch. Aj využitie geotermálnej energie je už dosť dobre (zatiaľ projektovo) rozbehnuté. Asi sem bolo treba smerovať naše aktivity. A myslím, že vôbec nie je neskoro. Veď také množstvo poľno produktov nezostane v tom regióne ale bude ho treba odviezť preč. A tu sú na to lepšie podmienky.
obcan | 24-02-2010 07:18:55
400 mil. € je tusim cca 12 mld. korun, to mozu stavat aj "novu atomku", som zvedavy na tu navratnost. Ale tie nuly niekedy lahko v tych spravach novinarov naskakuju.Je to naozaj tolko???
Pavol Kurbel | 24-02-2010 01:01:07
Správa zo včerajška.
Investori sú aj keď menej. Je to síce poľnohospodárka výroba, ale je to investor.
Obrovské skleníky prinesú prácu pre tisíc ľudí
Pri Šali vyrastú rozsiahle skleníky. Investícia Holanďanov dosiahne takmer štyristo miliónov eur. Prácu nájde zhruba deväťsto ľudí.
ŠAĽA. Na pozemky pri Dusle Šaľa si robia zálusk Holanďania. V poliach medzi Šalou a Močenkom chcú postaviť skleníky, v ktorých sa majú pestovať paradajky, a zrejme aj iná zelenina či kvety.
Usadia sa pri Dusle
Iniciátorom projektu je spoločnosť EnergyPlant BV. Na vykurovanie a ochladzovanie skleníkov využije geotermálne zdroje energie. Množstvo oxidu uhličitého, ktoré vyprodukuje Duslo, by stačilo na prevádzkovanie približne 175 hektárov otvorených skleníkov.
Spolu s priestormi na garáže, stroje, pracovné pomôcky a firemné byty by spoločnosť v prvej fáze potrebovala asi tristo hektárov pozemkov, neskôr určite viac. „Najideálnejším riešením by bolo, keby obec a mesto získali potrebné pozemky a následne ich prenajali jednotlivým spoločnostiam pôsobiacim v skleníkovom poľnohospodárstve," píše sa v pláne, ktorým sa realizácia projektu riadi. „Celkovo sa uvažuje s maximálne štyristo hektármi v okolí Dusla v maximálnej vzdialenosti do kilometra od areálu podniku," informoval nás primátor Šale Martin Alfőldi.
Štyristomiliónová investícia
Ak všetko prebehne podľa predpokladov, skleníkový komplex naplno rozbehnú do roku 2012. Celková investícia do plánovaných 175 hektárov skleníkov, rozvodových potrubí, infraštruktúry a nevyhnutné úpravy v Dusle sa odhadujú na 300 až 400 miliónov eur.
Najväčším pozitívom pre región budú nové pracovné miesta, ktoré skleníky vytvoria. Zamestnanie by malo nájsť 680 stálych pracovníkov, 190 dočasných a až 1220 sezónnych brigádnikov. Pracovať budú zhruba v šiestich spoločnostiach, s ktorými sa ráta v prvej fáze projektu. „Záujem už prejavila jedna holandská spoločnosť, ktorá sa zaoberá pestovaním paradajok a chce v tomto regióne investovať. Zamýšľajú začať s podnikaním na výmere pätnásť hektárov skleníkov a ďalej sa rozrásť štvornásobne," povedal primátor Alfőldi.
V Holandsku miesta niet
Prečo si Holanďania vybrali Šaľu a Močenok na svoje podnikanie? Dotlačil ich k tomu predovšetkým nedostatok priestoru v domovskej krajine. V Holandsku je príchod ďalších spoločností pôsobiacich v skleníkovom poľnohospodárstve veľmi obmedzený, holandské spoločnosti preto hľadajú možnosti rozšírenia za hranicami. Pestovať zeleninu a kvety pre európsky trh chcú na miestach, ktoré nie sú nákladné a majú dlhodobú perspektívu. Šaľa a Močenok podľa EnergyPlant takými lokalitami sú. Spoločnosť si pochvaľuje napríklad dobrú možnosť na odbyt tovaru v okruhu tristo kilometrov - žije tu až 45 miliónov ľudí.
Lacná pracovná sila
„Je tu relatívne nízka hodinová mzda, lacné pozemky, dostatok možností využívania geotermálnych zdrojov pre skleníky, dostatok oxidu uhličitého a zvyškového tepla z Dusla a výhodou Slovenska je aj zavedenie eura," tvrdí spoločnosť. Oblasť Šale bodovala aj tým, že je nížinatá a prevažne agrárna, ponúka dostatok pracovnej sily a nachádza sa tu aj dostatočné množstvo dostupnej vody z rieky Váh.
Mestskí poslanci v Šali vzali na vedomie informáciu o zámere spoločnosti. Je pripravený aj časový harmonogram, podľa ktorého sa bude s investíciou postupovať. Ak pôjde všetko hladko, výstavba skleníkov sa začne v druhej polovici roku 2011. Od roku 2012 sa rozbehne samotná produkcia plodín zo skleníkov.
utorok 23. 2. 2010 12:12 | Tomáš Holúbek
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.
Údaje máp ©2010 Tele Atlas - Podmienky použitiaMapaSatelitnéHybridné
Čítajte viac: http://nitra.sme.sk/c/5255740/obrovske-skleniky-prinesu-pracu-pre-tisic-ludi.html#ixzz0gPGdJ0pA
Igor Lebiedzik | 23-02-2010 21:39:15
Avšak v súčasnosti asi nie je iné riešenie ako relizácia Priemyselných parkov...
Igor Lebiedzik | 23-02-2010 21:34:29
Pravdu majú obidve strany.
V súčasnej dobe mnohé investičné sľuby a priemyselné parky zostali z dôvodu (nielen) ekonomickej krízy nenaplnené. Horšou skutočnosťou je fakt, že mnohé dlhoročne stabilizované a etablované zahraničné spoločnosti v SR zo SR odišli zo "zištných" ekonomických dôvodov. Komu zostáva povestný "Čierny Peter"... ?
V súčasnej dobe je mimoriadne zodpovedné požadovať na projekty, kde hlavné (záťažové) bremeno je na Mestskom úrade, istotu/záruku v akejkoľvek právne ("čistej") podloženej forme. Otázkou však je, či sa nejedná o určitú počiatočnú fázu celého projektu (vo fáze žiadosti), kde sa právne (zmluvne) dojednané záležitosti profilujú do konkrétneho zmluvného vzťahu až po splnení ďalších väzobne na seba naväzujúcich dôležitých právnych aspektov, ktoré sú na účely projektu relevantné.
Z uvedeného dôvodu sa domnievam, že obidve strany mali v podstate rovnaký zámer.
Príjemný večer.
Priemyselné parky nie sú mnohým občanom "sympatické"... Napriek investíciam, ktoré boli z ich strany Systém práce (finálny zahraničný výrobca - vedľajšie dodávacie (väčšinou) zahraničné spoločnosti - logistické špedičné centralistické (väčšinou zahraničné) spoločnosti) častokrát eliminujú zmysel ľudskej tvorivej práce a dávajú jej polohu lacnej pracovnej sily v "neštandartných" podmienkach
Igor Lehocky | 23-02-2010 14:26:45
Po tom, ako som mal možnosť počuť a vidieť všetky zásadné argumenty pre a proti som toho názoru, že na Slovensku nič nové. Vidina 6 mil.EUR má svoju silu a myslím si, že je každému súdnemu človeku jasné, kde by peniaze skončili. Samozrejme je to v poradí x-tý zámer, úplne zrejme totožný ako v iných mediálne známych obdobných zámerov "postaviť" zelený priemyselný park. Pokiaľ ma pamäť neklame, tak podnikateľský zámer by zrejme nebol dotiahnutý podľa predpokladu, lebo ten čo sľúbil nedodal, ten čo sľúbil a zaviazal sa postaviť nepostavil, ten čo deklaroval vôľu sprevádzkovať nesprevádzkoval lebo nezískal úver, ten čo sľúbil investovať nemohol lebo mu ešte neskončil iný súdny spor kvôli financiám...atď, atď, atď. Pri všetkej úcte, podnikateľský zámer akejkoľvek súkromnej spoločnosti na vybudovanie priemyselného parku o objeme 6 mil EUR spracovaný na jeden a štvrť strane je slušne povedané zlý žart, ale zároveň je to aj vizitka tej ktorej spoločnosti. Pokiaľ by som podnikal a v budúcnosti by sa objavil obdobný zámer ako "využiť" nejakých "smiešnych" pár miliónov EUR z eurofondov, nikto na svete by v meste Sereď nevybudoval viac ako by som ja sľúbil! Ale našťastie to nie je moja parketa.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.