Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Vernisáž výstavy ilus-trnavátor (Svet písmenkovej fantázie štyroch dobrých víl)

1056

Už od útleho detstva som bola obklopená knihami. A od malička bol pre mňa v knihách dôležitý nielen príbeh, ale aj ilustrácie, ktoré ho sprevádzali. Dokonca som bola rozladená, ak som mala pocit, že obrázky neladia s textom, pretože aj to sa občas stalo. Väčšinou som však mala vďaka ilustráciám aj silnejší čitateľský zážitok.

Zopár rokov som navštevovala výtvarný odbor na (vtedy ešte ľudovej) škole umenia, ale, bohužiaľ, ak som aj mala talent, nedokázala som ho zužitkovať. Výtvarnícke zručnosti nemám a je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. A tak aspoň obdivujem ľudí, ktorým sa podarilo svoje výtvarnícke sny zhmotniť.

Nedávno som mala takúto možnosť v Trnave. V kaplnke Západného krídla radnice z iniciatívy združenia umelcov BonArt a s prispením mesta Trnava našla do 30. novembra 2018 svoj domov výstava knižných ilustrácií troch autoriek s názvom ilus-trnavátor. V utorok 6. novembra 2018 sa uskutočnila jej vernisáž. Vystavujúcimi autorkami sú Eva Lukáčová, Oksana Lukomska a Veronika Jablonická. Svojím spevom a hrou na gitare večer ešte viac okrášlila hudobná hostka, pesničkárka Beáta Vargová Kuracinová. Všetky štyri sú nerozlučne späté s Trnavou.

Na vernisáž som prišla s časovým predstihom, preto som mala čas dôkladne si obzrieť miestnosť, v ktorej je nainštalovaná výstava. Neveľký priestor je veľmi dobre využitý a vystavené ilustrácie zdobia nielen steny, ale mnohé sú umiestnené aj na rôznych stojanoch. Výstava rozhodne nepôsobí jednotvárne, každá z autoriek má svoj vlastný jedinečný autorský rukopis, všetky vystavené diela majú dušu. V perokresbách Evy Lukáčovej sa pôsobivo snúbi sen a realita. Cítila som v nich veľa farieb napriek tomu, že všetky sú čiernobiele. Eve Lukáčovej toto leto vyšla prozaická knižka pre deti Pani Kurčaťová I: Ten, kto sa narodí zle, ktorú si aj sama ilustrovala. S obrázkami z tejto knižky i s knižkou samotnou sa stretnú i návštevníci výstavy ilus-trnavátor. Diela Oksany Lukomskej sú veselé, rozprávkové a nezávisle od výtvarnej techniky ich vnímam ako veľmi plastické. Na stole i na veľkej podobločnici je možné obdivovať mnohé knižky s jej ilustráciami. Sú to napríklad knihy ďalšej Trnavčanky Svetlany Majchrákovej Kráľovná, Legenda či Lúčne veršovačky, ale tiež knižky z rómskeho prostredia: V osade i medzi gadžami (Jozef Kozma) a Róm a svet (Ján Šándor). Najmladšia autorka, ktorej diela sa prezentujú na výstave ilus-trnavátor je Veronika Jablonická. Jej obrázky zaujmú pestrosťou, akčnosťou, psychedelickosťou a inotajmi. Veronika Jablonická ešte neilustrovala knižku v pravom zmysle slova, no je autorkou zaujímavých antistresových maľovaniek, ktoré by si určite zaslúžili, aby vyšli knižne. Okrem nich ma na výstave zaujali obrázky z cyklu Symbióza – spojenie zvierat, rastlín a človeka.

Výstavu dotvárajú aj rozličné ozdobné predmety: mierne pokrkvaná trúbka, ženská topánka zlatej farby v klietke, starodávne miskové váhy, „rozpadnuté“ husle, látková sliepka či látkový (presnejšie povedané džínsový) jazvečík. Oksana Lukomska mi prezradila, že psíka ušila z džínsovej látky jej sestra. Napokon som na stole objavila aj zožltnuté listy ginka, ktoré rastie na Hlavnej ulici. Tvorcovia výstavy teda využili aj to, čo ponúkla príroda.

Na jednom zo stolov má čestné miesto aj zakladač s ukážkami ilustrácií z tvorby otca Oksany Lukomskej, ktorý bol tiež výtvarníkom.

Ako ubiehal čas, kaplnka Západného krídla radnice sa zaplnila milovníkmi výtvarného umenia. Vernisáž sa začala krátko po 17.00 hod. rozmarnou pesničkou Beáty Vargovej Kuracinovej Vášeň.

Potom sa všetkým prítomným prihovorila moderátorka Benjamína Jakubáčová, ktorá dlhé roky pracovala ako knihovníčka. Ako povedala, výstava je výberom z výtvarnej tvorby troch milých osôbok. Oksana Lukomska ich nazvala „tri grácie“, no Benjamína Jakubáčová preferuje označenie „dobré víly“, pretože rozdávajú radosť, úsmev a harmóniu. Moderátorka ich všetky tri predstavila a prišli k nej dopredu. Benjamína Jakubáčová zdôraznila, že ju s nimi spájajú obohacujúce osobné stretnutia a priateľstvo. Zasvätili totiž svoj život svetu písmenkovej fantázie – knižným ilustráciám predovšetkým v detských knižkách.

O Oksane Lukomskej, ukrajinsko-slovenskej výtvarníčke a ilustrátorke, moderátorka porozprávala, ako ju pred mnohými rokmi prijala práve Trnava. Oksana Lukomska tam začínala ako reštaurátorka historických budov. Dnes učí výtvarníckym zručnostiam nielen deti, ale aj seniorov, povzbudzuje ich a rozvíja ich fantáziu. Okrem iných kníh ilustrovala aj šlabikár Lipka pre 1. ročník základných škôl. Jej zásluhou žnú úspechy aj ďalšie dve autorky vystavujúce na výstave ilus-trnavátor – sú to jej žiačky.

Eva Lukáčová je poetka, prozaička, prekladateľka a vysokoškolská učiteľka. Píše pod pseudonymom Eva Luka. Jej poézia má európsky rozmer. Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo (angličtina a japončina) na Univerzite Komenského v Bratislave. Doktorát získala na univerzite v Osake. Osem rokov prežila v Japonsku, žila tiež v Austrálii a v Španielsku. Jej najnovším dielom je knižka Pani Kurčaťová I: Ten, kto sa narodí zle, ktorá je určená pre čitateľov od 11 do 111 rokov.

Najmladšia z troch autoriek Veronika Jablonická od malička rada kreslí a maľuje. Jej najväčšou inšpiráciou je život a prírodné motívy. Študuje maľbu v prvom ročníku na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

Na vernisáži výstavy ilus-trnavátor boli prítomné i spisovateľka Svetlana Majchráková a spisovateľka a riaditeľka vydavateľstva DAXE Danuša Dragulová-Faktorová. Oksana Lukomska vyzdvihla, že veľmi túžila po tom, aby sa na vernisáži takto stretli: ilustrátorka, vydavateľka i spisovateľka. Jediná škoda, že neprišiel aj grafik. Aj ten je dôležitou súčasťou ich úspešného tímu. Keď je spolupráca medzi ilustrátorom, vydavateľom, spisovateľom a grafikom dobrá, môže vzniknúť nádherné dielo, ktoré osloví ľudí. Tomuto tímu sa to darí.

Danuša Dragulová-Faktorová povedala, že jej je cťou, že mohla byť vydavateľkou krásnej knihy Kráľovná. Tá vznikla v spolupráci vydavateľstva DAXE so Svetlanou Majchrákovou a s Oksanou Lukomskou. Je to už šiesta knižka tohto tímu. Ilustrátorku si pochvaľujú, pretože oplýva umeleckou invenciou a zaujímavým autorským rukopisom.

Oksana Lukomska poďakovala mestu Trnava a aj svojmu manželovi, výtvarníkovi Mykolovi Biloshytskemu, ktorý mal na starosti inštaláciu výstavy. Tiež si zaspomínala na svojho nebohého otca – ilustrátora. Od malička ju citlivo viedol k tejto umeleckej práci. Preto výstavu ilus-trnavátor venovala jemu, zvlášť preto, že deň predtým bol deň jeho narodenín.

Po dojímavých spomienkach Oksana Lukomska pozvala všetkých prítomných na prehliadku výstavy a na občerstvenie. Benjamína Jakubáčová však ešte požiadala o hudobný vstup štvrtú dobrú vílu - Beátu Vargovú Kuracinovú. A tak sme si vypočuli ďalšie dve veselé pesničky: Muzikantské tornáda a Vínečko.

Rozhovory boli príjemné a občerstvenie chutné. V spoločnosti milých ľudí a v uvoľnenej atmosfére som sa cítila dobre. Myslím si, že pohodu si užívali všetci návštevníci vernisáže. Veď sme dostali veľa farebnej srdečnosti a krásy od štyroch dobrých víl. Pevne dúfam, že tie dobré víly zase načerpali pozitívnu energiu od nás. Aj takto môže vyzerať jesenný utorkový večer v Trnave. A ak sa chcete potešiť peknými výtvarnými dielami na výstave ilus-trnavátor, máte možnosť do 30. novembra 2018.


Fotogaléria k článku:

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

Zobraziť všetky fotografie
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign