Venuje sa permakultúre
Dorába biopotraviny
Kamil Kováč z Paty je vyštudovaný elektrotechnik s praxou manažéra, obchodníka a podnikateľa, ktorý našiel posledné roky naplnenie v oblasti produkcie potravín tradičným spôsobom.
„Ako malý chlapec som pri babkách i doma videl pôvodné hospodárenie. Prešla u mňa istá životná etapa a vrátil som sa k hospodáreniu, ale alternatívne. Teraz vidím, ako aplikovať skúsenosti z podnikania do sektoru, o ktorom všeobecne vravia, že je obtiažne z neho prosperovať!"
V jeho živote nastalo zlomové obdobie, keď sa mu zhoršil zdravotný stav, viedol hektický život so zlými stravovacími návykmi, narodil sa mu syn, a preto sa začal viac pozerať na zloženie produktov a pôvod potravín. To ho priviedlo k informáciám o permakultúre a vzájomnej znášanlivosti rastlín v spojení s úplným vynechaním chemickej ochrany a umelých hnojív. To sú základné princípy pod ktorými pestuje a chová nielen pre svojich blízkych už od roku 2008. Rozloha necelého 1/2 ha, opracovaného bez použitia mechanizmov, je priestorom pre šaláty, zopár reďkoviek, neskôr hrach a hlavne bôb, viacero druhov rajčín, paprík, chilli, a množstvo byliniek. „Mangold, rebarbora, zemiaky a tekvice sú mojou srdcovou záležitosťou, ale i cukety, cvikla, cesnak, kvaka, topinambur a šalotka. Spracovávam i zeleninu na zimu vo forme veľmi vyhľadávanej domácej "vegety", suším rajčiny a ovocie", dopĺňa Kamil.
Pán Kováč má neustále nové ciele pri dosahovaní prirodzenej kvality optimalizovaním práce. Rád experimentuje, preto je otvorený aj pestovaniu nových druhov zeleniny, či skôr oživenie osvedčených druhov bez ekologických dopadov.
V sobotu 12. júla zorganizoval Kamil na svojom pozemku Deň otvorenej záhrady, kde pozval svojich priateľov a podnikateľov z rôznych okresov SR z oblasti Frou Frou – dodávky čerstvých biopotravín do debničky. Hlavnou témou dňa bola výmena skúseností v pestovaní biopotravín spojená s ochutnávkou sezónnych produktov priamo zo záhrady. Podávala sa cuketová polievka na studeno, mangoldový krém na spôsob špenátu so zašľahaným bielkom, kotlíkový guláš s novými zemiakmi s domácim chlebíkom, opekaná cvikla s holandskou omáčkou, a ako zákusok muffiny upečené z čiernych ríbezlí, rebarbory a josty.
Zatiaľ,čo Kamil sprevádzal hostí po svojom biokráľovstve, jeho manželka dávala rady hlavne ženskej skupinke návštevníkov, ako sa biopokrmy pripravujú, ako sa dá upiecť vlastný domáci chlebík, alebo ovocné, či zeleninové muffiny.
A čo odberatelia a konzumenti, tí ktorí cielene vyhľadávajú kvalitu?
„Vďačný je i pohľad, či ďakovný mail, pokiaľ si niekto pri konzumácii mojich produktov a ich chuti spomenie na svoju babičku“, dodáva Kamil Kováč.
Štefan Hubinák
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.