V roku 2017 bolo spáchaných 66 215 trestných činov
Prezídium PZ SR |MM| Bezpečnostná situácia na Slovensku v roku 2017 sa opäť zlepšila. Spáchaných bolo celkovo 66 215 trestných činov, pri ktorých došlo ku zvýšeniu ich objasnenosti na 58,67 percenta. Na tlačovej konferencii v pondelok 15. januára 2017 o tom informovali minister vnútra SR Robert Kaliňák a prezident Policajného zboru Tibor Gašpar s tým, že ide o najlepšie čísla v histórii samostatnej SR.
"Ide o najmenší počet trestných činov a najvyššia objasnenosť, ktorá je dokonca vyššia, ako bola v roku 1990. Z môjho pohľadu je dôležité nie len to, že klesá trestná činnosť, ale že sa nám darí páchateľov zadržiavať," skonštatoval minister Kaliňák. V roku 2016 sa stalo celkom 69 635 trestných činov, pričom objasnenosť bola 56,74 percenta.
K dlhodobému znižovaniu trestnej činnosti dochádza podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara aj vďaka preventívnej činnosti polície. Ako spresnil, klesá najmä uličná kriminalita násilného charakteru a naopak sa darí zvyšovať podiel latentnej odhalenej trestnej činnosti, a to najmä daňovej. "Robili sme prepočet trestných činov na 1000 obyvateľov v rámci okresov Slovenska. Najbezpečnejšie to vyšlo na okres Bánovce nad Bebravou, prípadne Dolný Kubín. Medzi najnebezpečnejšie okresy patria Bratislava I, II a III, čo je logické, lebo je tu aj najvyšší počet ľudí, ktorí nežijú priamo v Bratislave z hľadiska trvalých pobytov," vysvetlil Tibor Gašpar. Priemer sa pohybuje podľa jeho slovo okolo jeden trestný čin na 1000 obyvateľov. Okres Bánovce nad Bebravou je pod týmto priemerom, spomínané časti Bratislavy niekde nad ukazovateľom dva.
V roku 2017 zaznamenala polícia 6132 prípadov násilnej trestnej činnosti. Objasnenosť bola v tomto prípade na úrovni 76,22 percenta. Vrážd bolo 57, objasnených bolo 39. V štatistike majetkovej trestnej činnosti v rámci minulého roka je evidovaných 25.154 prípadov s 41,64-percentnou objasnenosťou. Polícia zaznamenala v uplynulom roku 5734 prípadov skrátenia dane a poplatkov, z toho 4082 sa im podarilo vyriešiť. Ide tak o objasnenosť 71,19 percenta. Z celkového počtu 10.615 obetí trestnej činnosti bolo 51,23 percenta mužov a 48,77 percenta žien. Z 42.911 páchateľov bolo 83,51 percenta mužov a 16,49 percenta žien.
Polícia chce aj v tomto roku pokračovať v znižovaní kriminality. "Mám predstavu, žeby sme mohli dosiahnuť 60-percentnú objasnenosť," poznamenal prezident PZ Tibor Gašpar.
Komentáre k článku:
Stretnutia a tlačové besedy organizoval s kým o Seredi? Kto to natáčal a vešal všade možne ? Vydieranie je sila,že ?
Dúfam že rozkryjú aj spolupracovníkov Katrinca zo Seredi.


\"Skutok sa nestal\" a \"skutok nie je trestnym cinom\" - to su najcastejsie vyroky vysetrovatelov a ostatnych policajnych organov.
Ano, statistiky je svina a to nielen v rezorte vnutra, ale aj u kolegu Richtera.
Zial, obcania zatial tento styl vedenia statu trpia. Otazka je - dokedy?
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









