V múzeu holokaustu v Seredi sa konala premiéra filmu "Príbeh vínom písaný"
V múzeu holokaustu v Seredi sa dnes konala premiéra filmu " Príbeh vínom písaný ". Podujatia sa zúčastnili Martin Korčok - riaditeľ múzea, Ľubomír Veselický - zástupca primátora mesta Sereď, Tibor Haas – člen predstavenstva Židovskej náboženskej obce v Galante, Vladimír Mosný - výkonný riaditeľ firmy Food Farm v Hlohovci a mnohí iní významní hostia.
Autorom dokumentu " Príbeh vínom písaný " je Peter Chmela a ide o filmové spracovanie života vinára Ferdinanda Fussmanna, ktorý bol veľký vinohradník v Hlohovci a v predvojnovom Československu bol popredný producent vína, v niektorých spisoch dokonca uvádzaný ako najväčší producent a obchodník s vínom na Slovensku s ročnou produkciou 5 000 hektolitrov konzumného a akostného vína.
Mimoriadne odborné a organizačné schopnosti zaradili Ferdinanda Fussmanna medzi najvplyvnejších podnikateľov Hlohovca v medzivojnovom období, jeho osud však tragicky zasiahol príchod 2.sv. vojny. Napriek vojne celá rodina získala výnimku, vďaka ktorej sa vyhla hlavnej vlne deportácií. V roku 1944 im už ani výnimka nepomohla, z domu v Hlohovci postupne deportovali Ferdinanda Fussmanna, jeho manželku, svokrovcov, dcéru, zaťa i malú vnučku Eriku. Všetci zomreli v Osvienčime. Zachránil sa iba syn Oskar, ktorý sa v Nemecku stal popredným odborníkom na pestovanie vínnej révy.
Matej Beránek, SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi nám odcitoval slová hostí, ktoré na premiére zazneli :
Riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok pripomenul prepojenosť vinohradníka s miestom, z ktorého ho deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. „Jeho životný osud sa spojil s bývalým koncentračným táborom v Seredi v deň, keď ich spolu s celou rodinou naložili do dobytčích vagónov. Smerovali do Auschwitz-Birkenau, kde ich zavraždili. Takto skončil životný osud rodiny Fussmannovcov.“
Na vinohradnícku tradíciu Ferdinanda Fussmanna nadviazala firma Food Farm v Hlohovci. Jej výkonný riaditeľ Vojtech Mosný vyzdvihol jeho význam: „Sú mená, ktoré nikdy nezapadnú prachom a Ferdinand Fussmann je toho príkladom. Okrem ľudského rozmeru, nás inšpiroval aj jeho podnikateľský prínos. Preto si každoročne pripomíname jeho odkaz a dnes ho napĺňame. Nechal nám tu bohatstvo, ktoré zveľaďujeme.“
Autor a režisér filmu Peter Chmela objasnil pozadie vzniku dokumentu: „Námet ma veľmi zaujal. Vedel som, že musíme urobiť film, ktorý bude nadčasový a bude nositeľom myšlienky pokračovania tradície Ferdinanda Fussmanna. Vo filme možno vidieť autentické miesta, kde sa pohyboval a pracoval. Každé miesto má svoju históriu a symboliku. Tento región sa preslávil aj vďaka nemu. Bol to človek, ktorý presahoval rámec regiónu, presahoval rámec Slovenska.“
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.