V Mestskom múzeu v Seredi môžete uvidieť „Pamätný list Slovenskej ligy v Amerike Karolovi Hulákovi“
V Mestskom múzeu v Seredi môžete uvidieť „Pamätný list Slovenskej ligy v Amerike Karolovi Hulákovi“
Mária Diková
Vzácny dokument darovali do zbierky múzea PhDr. Valéria Huláková a RNDr. Mária Petrášová. V mesiaci marci je vystavený v múzeu ako exponát mesiaca. Pamätný list je datovaný 20. septembra 1919 v Pittsburghu.
Darkyne exponátu si do múzea priniesli so sebou aj čriepky spomienok na svojho otca Alfréda a deda Karola Huláka.
Ich dedo Karol býval na rohu Podzámskej ulice a Malej uličky v dome, do ktorého sa vchádzalo z Podzámskej ulice. Bol to vyučený šuster a mal troch synov. V roku 1913 sa plavil loďou cez oceán vycestoval za prácou do Ameriky a dostal sa do Pensylvánie. Zamestnal sa v Pittsburghu ako robotník v oceliarňach. Domov do Serede sa vrátil po siedmich rokoch v roku 1920. Po vzniku ČSR, keď bol ešte v Amerike, daroval v roku 1919 Slovenskej lige v USA na „Oslobodenie Slovenska“ päť dolárov. Toľko si tam slovenský robotník zarobil zhruba za týždeň práce.
Pamätný list o venovaní daru je vytlačený ako litografia s farebným motívom symbolov víťazstva, mieru a vzniku mladej Československej republiky. V hornej časti je symbol moci a víťazstva – tatranský orol, vľavo od textu je zobrazený motív boja za oslobodenie, koniec vojny a víťazstvo, vpravo za textom je zobrazený motív krajiny a domova s rodinou troch generácií, v spodnej časti je mapa ČSR a pod ňou prekrížené zástavy USA a ČSR so slovenským znakom kríža na trojvrší.
Za prácou do Ameriky odchádzali mnohí Slováci zo Serede aj z okolitých obcí. Odchádzali do amerických štátov Pensylvánia, Ohio, New York, Illinois, New Jersey, západná Virginia. V tom čase, na začiatku 20. storočia, Slováci roľnícku prácu v Amerike nevyhľadávali, lebo tam boli menšie zárobky, ale zamestnávali sa v priemyselných oblastiach. V Amerike sa Slováci združovali do spolkov, stavali kostoly, vydávali noviny a robili zbierky na podporu Slovákov na Slovensku. V roku 1890 bol založený Slovenský Národný Spolok v Pittsburghu v Pensylvánii na zjednotenie Slovákov v Amerike, neskôr vznikla Prvá Katolícka slovenská jednota. V roku 1903 Slováci založili Združenie slovenských novinárov v Amerike a v roku 1907 Slovenskú ligu v Amerike. Z iniciatívy Ligy sa konala „milióndolárová zbierka“ Za tú našu slovenčinu, ktorá bola určená pre zahraničný odboj Slovákov a Čechov.
Ďakujeme pani Valérii Hulákovej a pani Márii Petrášovej za dar do zbierky múzea a zároveň srdečne pozývame návštevníkov, aby si prišli pozrieť exponát vystavený v Mestskom múzeu v Seredi do konca marca.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.