V kríze ... (Galanta a Slovensko)
Kam sme sa to tento týždeň dostali? Bitky od pripitých poslancov v parlamente, hnev a výkriky občanov z balkóna na politikov, počas rokovania o SPP, následne primitívne zablokovanie tohto balkónu pre slobodný vstup občanov, úvahy vládnej moci o zavedení parlamentnej poriadkovej služby, ktorá má obmedzovať prejav najskôr opozičných poslancov, čo je už čistá predzvesť zavedenia ľudových milícii. Čo to všetko znamená?
Podľa všetkého ide o jasné symptómy krízy demokracie, ktorá aby fungovala, vyžaduje si prísne dodržiavanie spravodlivosti, rovnosti, transparentnosti a presadzovania verejného záujmu. Po uverejnení spisu Gorila sme precitli zo sna, a vieme, že u nás o takejto demokracii ani nechyrovať. Potvrdzuje nám to aj skúsenosť na komunálnej úrovni, kde miestni predstavitelia koncentrujú funkcie a platy, nekontrolujú verejné zdroje, naopak preplácajú predražené faktúry. Nechávajú sa oslavovať mestskými novinami, ktoré sú predražené a vyhradené len pre nich. Neposkytujú slobodný priestor pre občanov a ich názory. Ak vystúpite proti obohacovaniu miestnych politikov, získate pocit, že ich chránia úrady, súdy i polícia, ktorých procesné postupy sú tak komplikované a nezrozumiteľné, že riskujete vlastné zdravie, česť a šikanu.
Je paradoxné, že k najväčším útočníkom v slovenskom parlamente patril poslanec SMERu Valocký, bývalý riaditeľ nemocnice v Galante, o ktorej som písal naposledy a ktorá aj vďaka nemu a zbabelému postoju poslancov mesta Galanta o chvíľu skončí úplne znehodnotená a predaná za babku v rukách Grafobalu alebo Penty. Prečo sa galančan poslanec Jozef Valocký tak srdcorvúco nebil za našu nemocnicu? Podobne ostáva pre mňa nepochopiteľný nezáujem galantských poslancov o toto zdravotné zariadenie, ktoré po dlhé desaťročia robilo z Galanty mesto. Roku 2008 neodhlasovali jej odkúpenie, čím ju poslali k vode. Jej vlastník Trnavský samosprávny kraj z nej spravil odpadový kanál odsúdený na zánik.
A keď sme už pritom, nielen v parlamente zlyháva demokracia, ale aj priamo tu v Galante. Občan František Gaulieder získal a verejnosti sprístupnil viacero údajov o hospodárení Mesta Galanta (Galanta nahlas). Už predtým mestský poslanec Zsolt Takács (Galanta verejne) podal sťažnosť, že bola pomaly jedinej výhradnej stavebnej firme AVASTAV preplatená asi niekoľkonásobne predražená faktúra. Dlhoveký mestský kontrolór Gábor Pallya sa začal nie prvý raz zaoberať záležitosťou zaváňajúcou tunelom, až keď sa vec prevalila.
Rozsiahle aktivity firmy AVASTAV v Galante sú podľa mňa podozrivé od momentu, čo táto firma vstúpila do projektu nedostavaného hotela v centre Galanty. Stavba hotela bola zle prepočítaná, zle umiestnená. Bol tu zle vybraný investor, ktorý stavbu zbytočne nadstavil, aby sa napokon zbalil a stavbu nedokončil. Tu niekde zlyhal nie po prvý raz bývalý primátor Alexander Mézeš spolu s mestským poslancami (2006-2010), z ktorých viacero sedí v zastupiteľstve aj dnes a možno niektorý z nich aj pracuje priamo v AVASTAVe. Napokon čo? Veď aj bývalý Mézešov prednosta úradu pán Tibor Polák sa po voľbách ocitol na stoličke obchodného riaditeľa AVASTAVu a z tejto pozície obhajoval zmenu investičného projektu z hotela na AVA-BYTY (!). Žeby táto firma bola naozaj spojená s dopredu naplánovanou výmenou na poste primátora? V roku 2010 Alexandra Mézeša nahradil jeho kandidát a súčasný primátor Ladislav Maťašovský, za ktorého éry AVASTAV získal ďalšie a ďalšie zákazky. Kampaň v komunálnych voľbách 2010 nebola vôbec lacná. Z čoho si ju zaplatili a z čoho ju budú platiť v komunálnych voľbách o rok?
Ale ak chcete reagovať na tunelovanie, vymažú Vás podobne, ako mňa vymazal týžden.sk, kde som dlhé roky blogoval, ale po kritike netransparentných a nedemokratických pomerov v strane Daniela Lipšica mi blogerské konto jednostranne a bez vysvetlenia zrušili (http://blog.tyzden.sk/klobucnik/2013/08/18/fraska-zvana-daniel-lipsic/). Aj v Galante mestom podporované Galantské noviny a galantaonline.sk vám nedajú žiadny priestor, aby ste sa mohli odborne vyjadriť napríklad k diskusii bývalého a súčasného architekta mesta, o tom, ako oni nemôžu za to, že sa Galanta architektonicky za posledné roky úplne zdevastovala. A kto teda za to môže pán bývalý mestský architekt Špánik? Pritom občan platí Mesto zo svojich daní, a oni si hodujú, delia kšefty a občana vytesnia alebo umlčia. Nepodobá sa to tomu balkónu v parlamente?
A tak nám svojho času vzniklo viacero facebookových stránok ako Galanta verejne, Galanta nahlas, Za rozvoj Galanty, Naša Galanta. Avšak len niektoré z nich nahradzujú funkciu komunikačného fóra. Ostatné slúžia skôr pre propagáciu a popularizáciu sa v budúcom komunálnom volebnom zápase. A veru komunálne voľby začínajú a tento článok tak treba aj chápať, lebo jeho autor v minulosti kandidoval v Galante, čo nechce zamlčovať. Lenže jeho názor a postoj bol jasný a stále sa nemení. Arogancia moci vo vysokej a malej politike spolu s ekonomickými pozadiami je neprehliadnuteľná a sprostá. Dokonca je až prepojená a spojená v jedno klbko. Uvidíte, že nie náhodou budú hrať viacerí kandidáti vo vašom okolí na svoje výlučné vzťahy a znalosť zákulisných hier vo vysokej politike. Lenže ak lokálny politik tvrdí, že len on so svojimi kontaktmi môže doniesť do mesta peniaze, voličom vlastne podsúva, že sa to dá dotiahnuť len korupciou. Potom ale z onej investície sa bude musieť vyplatiť aj nemalý úplatok. Investícia bude preto predražená a splácať ju bude občan, ktorý sa z nej nenaje! To je pointa tunelu v politikekonomike. A to je príčina krízy našej demokracie. Nie kocky ale kšefty sú tu proste hodené. Preto opakujem, Stop lokálnym cechom!
Komentáre k článku:
Necitaj moje prispevky, neurazaj ma ja teba neurazam,nevies kto som a co robim a mozno mi nesiahas ani po clenky a namiesto repovania ma bozaj v ...
Ale neviem či ti je zńme kto sa naposledy obímal a žobronil o podporu SMERU a Valockého pri volbách do VUC už po incidente.
Ak by si sa pozaujímal tak sám Vranonič .
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









