Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

V kríze ... (Galanta a Slovensko)

916

Kam sme sa to tento týždeň dostali? Bitky od pripitých poslancov v parlamente, hnev a výkriky občanov z balkóna na politikov, počas rokovania o SPP,  následne primitívne zablokovanie tohto balkónu pre slobodný vstup občanov, úvahy vládnej moci o zavedení parlamentnej poriadkovej služby, ktorá má obmedzovať prejav najskôr opozičných poslancov, čo je už čistá predzvesť zavedenia ľudových milícii. Čo to všetko znamená?

 

Podľa všetkého ide o jasné symptómy krízy demokracie, ktorá aby fungovala, vyžaduje si prísne dodržiavanie spravodlivosti, rovnosti, transparentnosti a presadzovania verejného záujmu. Po uverejnení spisu Gorila sme precitli zo sna, a vieme, že u nás o takejto  demokracii ani nechyrovať. Potvrdzuje nám to aj skúsenosť na komunálnej úrovni, kde miestni predstavitelia koncentrujú funkcie a platy, nekontrolujú verejné zdroje, naopak preplácajú predražené faktúry. Nechávajú sa oslavovať mestskými novinami, ktoré sú predražené a vyhradené len pre nich. Neposkytujú slobodný priestor pre občanov a ich názory. Ak vystúpite proti obohacovaniu miestnych politikov, získate pocit, že ich chránia úrady, súdy i polícia, ktorých procesné postupy sú tak komplikované a nezrozumiteľné, že riskujete vlastné zdravie, česť a šikanu.

 

Je paradoxné, že k najväčším útočníkom v slovenskom parlamente patril poslanec SMERu Valocký, bývalý riaditeľ nemocnice v Galante, o ktorej som písal naposledy a ktorá aj vďaka nemu a zbabelému postoju poslancov mesta Galanta o chvíľu skončí úplne znehodnotená a predaná za babku v rukách Grafobalu alebo Penty.  Prečo sa galančan poslanec Jozef Valocký tak srdcorvúco nebil za našu nemocnicu? Podobne ostáva pre mňa nepochopiteľný nezáujem galantských poslancov o toto zdravotné zariadenie, ktoré po dlhé desaťročia robilo z Galanty mesto. Roku 2008 neodhlasovali jej odkúpenie, čím ju poslali k vode. Jej vlastník Trnavský samosprávny kraj z nej spravil odpadový kanál odsúdený na zánik.

 

A keď sme už pritom, nielen v  parlamente zlyháva demokracia, ale aj priamo tu v Galante. Občan František Gaulieder získal a verejnosti sprístupnil viacero údajov o hospodárení Mesta Galanta (Galanta nahlas). Už predtým mestský poslanec Zsolt Takács (Galanta verejne) podal  sťažnosť, že bola pomaly jedinej výhradnej  stavebnej firme AVASTAV preplatená asi niekoľkonásobne predražená faktúra. Dlhoveký mestský kontrolór Gábor Pallya sa začal nie prvý raz zaoberať záležitosťou zaváňajúcou tunelom, až keď sa vec prevalila.

 

Rozsiahle aktivity firmy AVASTAV v Galante sú podľa mňa podozrivé od momentu, čo táto firma vstúpila do projektu  nedostavaného hotela v centre Galanty. Stavba hotela bola zle prepočítaná, zle umiestnená. Bol tu zle vybraný investor, ktorý stavbu zbytočne nadstavil, aby sa napokon zbalil a stavbu nedokončil.  Tu niekde zlyhal nie po prvý raz bývalý primátor Alexander Mézeš spolu s mestským poslancami (2006-2010), z ktorých viacero sedí v zastupiteľstve aj dnes a možno niektorý z nich aj pracuje priamo v AVASTAVe. Napokon čo? Veď aj bývalý Mézešov prednosta úradu pán Tibor Polák sa po voľbách ocitol na stoličke obchodného riaditeľa AVASTAVu a z tejto pozície obhajoval zmenu investičného projektu z hotela na AVA-BYTY (!).  Žeby táto firma bola naozaj spojená s dopredu naplánovanou výmenou na poste primátora? V roku 2010 Alexandra Mézeša nahradil jeho kandidát a súčasný primátor Ladislav Maťašovský, za ktorého éry AVASTAV získal ďalšie a ďalšie zákazky. Kampaň v komunálnych voľbách 2010 nebola vôbec lacná. Z čoho si ju zaplatili a z čoho ju budú platiť v komunálnych voľbách o rok?

 

Ale ak chcete reagovať na tunelovanie, vymažú Vás podobne, ako mňa vymazal týžden.sk, kde som dlhé roky blogoval, ale po kritike netransparentných a nedemokratických pomerov v strane Daniela Lipšica mi blogerské konto jednostranne a bez vysvetlenia zrušili (http://blog.tyzden.sk/klobucnik/2013/08/18/fraska-zvana-daniel-lipsic/). Aj v Galante mestom podporované Galantské noviny a  galantaonline.sk vám nedajú žiadny priestor, aby ste sa mohli odborne vyjadriť napríklad k diskusii bývalého a súčasného architekta mesta, o tom, ako oni nemôžu za to, že sa Galanta  architektonicky za posledné roky úplne zdevastovala. A kto teda za to môže pán bývalý mestský architekt Špánik? Pritom občan platí Mesto zo svojich daní, a oni si hodujú,  delia kšefty a občana vytesnia alebo umlčia.  Nepodobá sa to tomu balkónu v parlamente?

 

A tak nám svojho času vzniklo viacero facebookových stránok ako Galanta verejne, Galanta nahlas, Za rozvoj Galanty, Naša Galanta. Avšak len niektoré z nich nahradzujú funkciu komunikačného fóra. Ostatné slúžia skôr pre propagáciu a popularizáciu sa v budúcom komunálnom volebnom zápase. A veru komunálne voľby začínajú a tento článok tak treba aj chápať, lebo jeho autor v minulosti kandidoval v Galante, čo nechce zamlčovať.  Lenže jeho názor a postoj bol jasný a stále sa nemení. Arogancia moci vo vysokej a malej politike spolu s ekonomickými pozadiami je neprehliadnuteľná a sprostá. Dokonca je až prepojená a spojená v jedno klbko. Uvidíte, že nie náhodou budú hrať viacerí kandidáti vo vašom okolí na svoje výlučné vzťahy a znalosť zákulisných hier  vo vysokej politike. Lenže ak lokálny politik  tvrdí, že len on so svojimi kontaktmi môže doniesť do mesta peniaze, voličom vlastne podsúva, že sa to dá dotiahnuť len korupciou. Potom ale z onej investície sa bude musieť vyplatiť aj nemalý úplatok. Investícia bude preto predražená a splácať ju bude občan, ktorý sa z nej nenaje! To je pointa tunelu v  politikekonomike. A to je príčina krízy našej demokracie. Nie kocky ale kšefty sú tu proste hodené. Preto opakujem, Stop lokálnym cechom!


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
gulak | 24-09-2013 18:22:05
Rád by som vedel v čom teraz mesto prekvitá?
Robo Horvath :) | 23-09-2013 23:16:25
pre :Anonym | 23-09-2013 18:25:13

Necitaj moje prispevky, neurazaj ma ja teba neurazam,nevies kto som a co robim a mozno mi nesiahas ani po clenky a namiesto repovania ma bozaj v ...
Anonym | 23-09-2013 18:25:13
Ja som Sereďčan a teším sa, že toto mesto oproti uplynulým obdobiam naozaj prekvitá. A nejaký hlúpy Horváth tu môže písať čo chce,aj tak jeho žvásty nikto neberie vážne. A podľa slovníka aký používa to bude asi nejaký degenerovaný príbuzný Rytmusa. Robo, nabudúce nám tu niečo zarepuj.
Robo Horvath :( | 23-09-2013 11:02:29
Mne to je fuk ci zobronil o podporu Martin alebo Vranovic. Pozri sa kam tato politika doviedla tento narod,stat a koniec koncov aj toto mesto. A z toho je uz cloveku na davenie.
Občan | 23-09-2013 07:30:08
Ak si zaspomínam , tak Martin si ako primátor podával ruky s mnohými predstaviteľmi medziiným Radičová, Lipšic, Zmajkovičová , Mečiar, Slota, Valocký , čo plynie z funkcie primátora .

Ale neviem či ti je zńme kto sa naposledy obímal a žobronil o podporu SMERU a Valockého pri volbách do VUC už po incidente.
Ak by si sa pozaujímal tak sám Vranonič .
Robo Horvath :( | 22-09-2013 20:50:05
Super clanok a tiez mam pocit ze je to obdobne aj v Seredi a ked si zaspominam ako sa tu pan poslanec Valocky vrucne objimal s Martinom tak moj cudny pocit prechadza do dávenia.
shelley | 22-09-2013 14:23:57
Bojím sa, že tento článok by pasoval na ktorékoľvek mesto na Slovensku!
Ivanhoe | 21-09-2013 16:26:29
No, ako keby som čítal o Seredi. Stačí len zameniť mená a firmy.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign