V Číne staré stromy liečia. My ich rúbeme...

Starostlivosť o stromy v meste, je prejavom kultúry ľudí, žijúcich v ňom. Bežná prax v strednej Európe i na Slovensku je staré stromy vyrezávať a vysádzať ich novými. V Pekingu je to ináč. V mestských parkoch sa staré stromy nevyrezávajú, ale im pomáhajú dlhšie prežiť. Dokonca konáre, ktoré by sa mohli ulomiť podopierajú rôznymi podperami.
Tak je to v Pekingskom Centrálnom parku, Letnom cisárskom sídle i vo všetkých parkoch, ktoré som mal možnosť navštíviť v decembri 2014. Príjemne ma prekvapila starostlivosť aj o všetku vegetáciu v zelených zónach mesta, v ktorom žije 27 mil. ľudí. Pozývam na krátku prehliadku stromov, ktoré žijú dlhšie práve preto, že im človek pomáha...
Hovorí sa, že lepšie raz vidieť, ako 100 krát počuť. Myslím si, že tí, ktorí to robia, sú na tom ešte lepšie, lebo je to lepšie raz urobiť ako 100 krát vidieť a 1000 krát počuť. Tí, ktorí na Slovensku sa snažia chrániť stromy si zaslúžia úctu.
Žiaľ do tejto kategórie nepatrí Ministerstvo životného prostredia, ktoré neokrôchaným spôsobom reagovalo na petíciu občanov Slovenska proti masovému výrubu stromov v poľnohospodársko-urbannej krajine, ktorú podpísalo viac ako 12 tisíc občanov Slovenska (http://www.peticie.com/za_okamite_zastavenie_vyrubov_stromo…).
Tu je to smutné stanovisko MŽP (http://www.stromy.vlastnyweb.sk/…/2_Vybavenie_peticie-MZP_S…) myslím si, že by sme to my občania nemali tak nechať. Čo vy na to?
Zdroj: M.Kravčík
Fotogaléria k článku:

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík

Autor: Zdroj: (C) Michal Kravčík
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Pre Marek | 06-10-2016 08:44:40
Konecne niekto,kto ma prehlad.Cina je najvetsi znecistovac zivotneho prostredia na svete.
marek | 05-10-2016 20:29:16
Porovnávať životné prostredie obývaných oblastí Číny a Slovenska ? Veď Čína je jedna z najznečistenejších krajín na svete, to že podoprú 1000 stromov v Pekingu snáď nie je výpovedné, ale inšpirácia to je dobrá.
shelley | 02-10-2016 23:50:18
Kde končia vypílené stromy? V krboch ....alebo ešte lepšie v spaľovniach biomasy...a ešte im za to štát aj vypláca dotácie, je to bohovský biznis. Zabijú sa dve muchy jednou ranou - nám blízka firma dostane dotácie od štátu a ešte aj zdevastuje prírodu, lebo MEDVEĎ....
dotaz | 02-10-2016 23:22:13
Vlastne kam tie vypílené putujú? To kvantum vypílených strom kde končí?
martina | 02-10-2016 22:15:24
no a ti nasi by mali zacat liecit lipy v malom parku. ale nie tym nasim \"slovenskym uradnym postupom...\"
stromy | 02-10-2016 18:19:27
Najlepšia liečba stromov sa uplatňuje u nás - píla. Takmer žiadne náklady a ešte tomu, ak má niekto o ten strom niekto záujem. A to, že sa niekomu nepáčia podpery okolo stromu? Ani nám sa nepáči sádra na zlomenej ruke alebo nohe. Však našej vrchnosti sa nepáči zelené farba. Pri pohľade na ňu ,chytá ich amok.
Ivan Sklenár | 02-10-2016 12:28:50
geco | 02-10-2016 11:47:11: Ani mne sa to veľmi nepáči. Ale sami asi najlepšie vedia prečo zvolili takýto prístup na ich záchranu.Ja však vnímam tento článok skôr ako poukázanie na rozdielny prístup k riešeniu rovnakého problému. Strom v Číne a strom na Slovensku je vždy ten istý s rovnakými hodnotami a dopadom na ŽP.
geco | 02-10-2016 11:47:11
no ale s tými podperami to vyzerá otrasne...a nie moc bezpečne
Ivan Sklenár | 02-10-2016 11:37:25 V texte sa píše: \"ktoré neokrôchaným spôsobom reagovalo na petíciu občanov Slovenska proti masovému výrubu stromov v poľnohospodársko-urbannej krajine, ktorú podpísalo viac ako 12 tisíc občanov..\" Myslím, že to autor článku M.K. napísal ešte veľmi mierne. Mám viaceré a niekoľko ročné skúsenosti či už na miestnej alebo okresnej úrovni s prácou \"odborných pracovníkov\" na referáte ŽP. Ich prioritnou snahou je, problém čo najskôr zúradovať alebo presunúť zodpovednosť na iných. Spravidla vyššie. Posledný čerstvý prípad sú stromy na ul. Pod Hrádzou z leta t.r. Kto si prečíta vyjadrenie riaditeľky Odboru starostlivosti o ŽP v GA (myslím že bolo zverejnené aj v SN) adresované predsedovi petičného výboru poslancovi D. Irsákovi a porovná ho so stanoviskom MŽP (viď text tohto článku) zistí, že prvý, kto môže posúdiť a vydať rozhodnutie je prvostupňový orgán, v tomto prípade obec-mesto Sereď. Ale ten si namiesto logického uvažovania a racionálneho posúdenia skutočného stavu veci \"umyl ruky ako Pontius Pilát\" a posunul vec vyššie. A ak by druhostupňový orgán, teda OÚŽP postupoval vo veci principiálne, tak by podľa citovaného zákona o vodnom hospodárstve vydal nariadenie o odstránení VŠETKÝCH stromov, ktoré rastú pozdĺž hrádze až po D. Sredu A je ich tam požehnane. Preukázal niekto ako stromy a dreviny rastúce vo vzdialenosti menšej ako 1,5 m od päty hrádze ohrozujú jej celistvosť a bezpečnosť? OÚ ŽP stačí len odcitovať nezmyselnú pasáž, ktorou zákonodarca dal takmer neobmedzené možnosti správcovi toku. Pri posúdení viacerých súvislostí z viacerých prípadov (len v našom meste), kedy boli zdravé stromy vypílené pre akési domnelé a odborne nepodložené dôvody, sa dá prísť len k jednému záveru: že od MŽP počnúc, až po prvostupňový orgán oprávnený konať vo veciach OCHRANY ŽP, ako prví sa správajú NEZODPOVEDNE a NEODBORNE! Príkladom im môže byť práve obsah článku, pod ktorým som napísal tento diskusný príspevok.
anonym | 02-10-2016 10:46:03
Rúbu nielen staré, ale aj zdravé.
shelley | 02-10-2016 06:43:04
A čo iné sa aj dalo očakávať.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.








