Úspech projektu Justice 2.0 Platformy európskej pamäti a svedomia: Poľskí prokurátori vyšetrujú niekdajšieho člena československého politbyra Lubomíra Štrougala za zabíjanie na železnej opone
ÚPN |MM| Varšava/Praha/Bratislava, 21. február 2017. Prokurátori poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) - Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu - začali trestné konanie v prípadoch poľských utečencov zabitých vysokým napätím na československej železnej opone počas komunizmu. Hlavná žijúca zodpovedná osoba je niekdajší minister vnútra, člen politbyra a bývalý československý premiér Lubomír Štrougal (*1924). Prípady boli IPN predstavené Platformou európskej pamäti a svedomia v rámci projektu Justice 2.0, ktorého cieľom je dosiahnuť spravodlivosť za medzinárodné zločiny komunizmu.
Podľa výskumu Platformy európskej pamäti a svedomia je niekdajší člen československého politbyra Lubomír Štrougal, pôvodom Čech, zodpovedný za smrť najmenej šesťdesiatich osôb zabitých na Železnej opone počas obdobia komunizmu. V čase, keď bol ministrom vnútra, bolo do pohraničných zátarasov zavedené napätie 4000 až 6000 voltov, čo viedlo ku krutej smrti utečencov snažiacich sa prekročiť hranicu a dostať sa na Západ.
Od roku 1989 neboli Česká ani Slovenská republika ochotné rozhodnúť tieto prípady pred domácimi súdmi. Prokurátori poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) - Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu teraz vyšetrujú smrť poľských občanov zabitých elektrickým prúdom na západných hraniciach Československa. Zjavné prípady pred zástupcami IPN prezentovala Platforma v rámci projektu Justice 2.0.
"Dúfame, že so zapojením medzinárodnej komunity napokon zvíťazí spravodlivosť za zabíjanie civilistov počas komunizmu," hovorí prezident Platformy Göran Lindblad..
"Takéto iniciatívy vyvolávajú nádej na úplné vyrovnanie sa s komunistickými zločinmi, prinášajú možnosť identifikovať páchateľov a vzdanie úcty obetiam,"vraví prezident poľského Inštitútu národnej pamäti Jarosław Szarek.
"Ústav pamäti národa oceňuje prácu štátnych zástupcov partnerskej inštitúcie IPN, lebo základom pre uzmierenie a budovanie budúcnosti je spravodlivosť," hovorí predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.
Platforma európskej pamäte a svedomia je nezisková mimovládna medzinárodná organizácia, - záujmové združenie právnických osôb založené podľa občianskeho zákonníka Českej republiky. Vznikla 14. októbra 2011 v Prahe, v súčasnosti združuje 55 verejných a súkromných inštitúcií a organizácií z 19 krajín Európy a Ameriky. Pôsobí v oblasti výskumu, dokumentácie, zvyšovania povedomia a vzdelávania o totalitných režimoch, ktoré postihli Európu v 20. storočí. Platforma európskej pamäte a svedomia má svoje hlavné sídlo v Prahe a zastúpenie v Bruseli.
http://www.memoryandconscience.eu/2017/02/21/success-for-platforms-justice-2-0-project-polish-prosecutors-investigating-former-czechoslovak-politburo-member-for-killings-on-the-iron-curtain/
Peter Juščák
Hovorca ÚPN
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.