Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Uskutočnilo sa VEREJNÉ ZHROMAŽDENIE OBYVATEĽOV mesta Sereď: VIDEO

24

Dňa 5. februára 2018 sa v Kine Nova v Seredi konalo VEREJNÉ ZHROMAŽDENIE OBYVATEĽOV mesta, ktoré bolo zvolané na prerokovanie žiadostí o obstaranie zmien a doplnkov Územného plánu mesta, ktoré sa týkajú výstavby ubytovní na území mesta Sereď.

Prítomní boli primátor mesta Martin Tomčányi, vedúca oddelenia územného plánovania a stavebného poriadku Anna Halabrínová, vedúca organizačného oddelenia Silvia Adamčíková a poslanci MsZ.  Na zhromaždenie zavítali aj poslanci NR SR Milan Krajniak a Stanislav Drobný.

Do priestorov kina Nova prišlo cez 400 obyvateľov, ktorých na úvod privítal primátor mesta. Na začiatok svojho príhovoru poznamenal, že pozvánka na Verejné zhromaždenie bola uverejnená v januárových tlačených seredských novinkách, webovej  stránke mesta, webovej stránke Seredských noviniek, v mestskom rozhlase aj úradnej tabuli či informačných tabuliach mesta. Primátor Tomčányi zároveň odprezentoval aj svoj postoj na výstavbu ubytovní. Podľa jeho slov on sám vylučuje možnosť výstavby ubytovní pre 4000 zamestnancov z tretích krajín v areáli bývalej Niklovej hute. Jeho názor bol odprezentovaný aj uverejnený na samostatnom videu zverejnenom 14.12.2017 na webovej stránke Seredských noviniek.  Primátor Tomčányi zároveň zdôraznil, že o zmenách a doplnkoch územného plánovania rozhodujú výlučne poslanci MsZ. Toto rozhodnutie nie je v kompetencii ani primátora ani vedúcej ÚPaSP. 

Ďalej poznamenal, že nelegálne ubytovanie robotníkov nielen v Seredi ale aj v celom regióne má negatívny dopad na mesto, ktoré tým prichádza o nemalé finančné prostriedky ako daň z ubytovania čí poplatky za odvoz odpadu. No riešenie zamestnávania cudzích štátnych príslušníkov nie je v kompetencii samospráv.

Slova sa následne ujala vedúca ÚPaSP Anna Halabrínová, ktorá na úvod vysvetlila čo je Územné plánovanie a čo obstaráva. Mesto Sereď má relatívne nový územný plán, bol schválený v roku 2015. Podľa p. Halabrínovej je Územný plán živý dokument a je možné do neho vstupovať. Žiadatelia o zmenu a doplnky Územného plánu chcú svojou žiadosťou zosúladiť svoj investičný zámer s územným plánom.

Po príhovore p. Halabrínovej  zástupcovia jednotlivých spoločností a firiem oboznámili prítomných so svojimi plánmi. Uviedli presné miesta  umiestnenia ubytovní a niektorí premietli aj vizuál ako by  vyzerali po ich vybudovaní.

Po prezentácií zámerov záujemcami o výstavbu ubytovní p. Halabrínová všetkým prítomným prečítala list, ktorý bol doručený na Mestský úrad od majiteľov väčšiny nehnuteľností, pozemkov a ciest v areáli bývalej Niklovej huty. V liste bolo zaslané v skratke nasledovné stanovisko:   rozhodnutím výstavby ubytovní v tomto areály by naše nehnuteľnosti stratili hodnotu a možnosť ďalšieho rozvoja výroby vzhľadom na skutočnosť, že akékoľvek rozhodnutie potrebné pre zavedenie  alebo zmenu výroby je pri povoleniach závislé od vzdialenosti nehnuteľnosti od najbližších obytných priestorov, čo ubytovne určite sú.  Po oznámení, že odosielateľ listu odmieta výstavbu ubytovní v areály bývalej NH prítomní obyvatelia potleskom vyjadrili súhlas.

S nesúhlasom výstavby ubytovní bol na MÚ adresovaný ešte jeden list od ďalšej spoločnosti sídliacej v areáli bývalej NH. Aj po prečítaní tohto listu prítomní opäť podporili vyjadrenie potleskom.

Slova sa následne ujal poslanec NR SR Milan Krajniak. Mimo iného oboznámil obyvateľov, že vláda bude behom mesiaca február hlasovať o 20 % limite zamestnávania agentúrnych zamestnancov a súčasne vládni poslanci pripravili ďalší návrh, ktorý by obmedzil percento zahraničných pracovníkov zamestnaných na Slovensku na 30 %.  V príhovore taktiež uviedol, že buď bude Slovensko krajinou lacnej pracovnej sily alebo krajinou kvalifikovanej pracovnej sily. Ale ak chceme byť krajinou dobre zaplatených ľudí, nesmieme dovoliť dovoz lacnej pracovnej sily zvonku.  Podľa slov poslanca  Krajniaka za posledné dva roky 12 násobne stúpol počet Srbov, 2 a pol násobne počet Ukrajincov, dovážajú sa Vietnamci, celkovo počet pracovníkov z krajín mimo EÚ pracujúcich na Slovensku stúpol za dva roky  zhruba  z 5 000 na 22 000  a každý mesiac toto číslo narastá o tisícku.  Svoj príhovor ukončil slovami: „Akonáhle vytvoríte kapacity pre cudzincov mimo EÚ, ktorí tu budú môcť bývať a tým pádom pracovať, tak to sú miesta o ktoré prichádzame my všetci ale zároveň aj tlačíme nato, že firmy nemusia zvyšovať platy.“

Aj poslanci MsZ v Seredi sa počas Verejného zhromaždenia dostali ku slovu. V skratke spomeniem niekoľko viet, ktoré predniesli. Ako prvý vystúpil zástupca primátora a poslanec Ľubomír Veselický, ktorý zdôraznil dôležitosť otázky bezpečnosti mesta. V príspevku povedal toto: „Je samotné  mesto legislatívne tak silné , aby mohlo ubytovávaniu sa občanov z tretích krajín úplne zabrániť?   Moja odpoveď je NIE.  Zamedzí nezmenený Územný plán mesta ubytovávaniu cudzincov v meste?   NIE.  Pretože aj na území Serede je dostatok priestoru pre výstavbu ubytovacích kapacít a tieto reálne pribúdajú.“  K otázke bezpečnosti povedal aj toto: „ Veľmi dôležitá je aj otázka bezpečnosti a verejného poriadku. Existujúci vývoj žiaľ optimistické očakávania neponúka.“

Poslanec Pavol Kurbel v príhovore načrtol možnú budúcnosť ak sa výstavba ubytovní odsúhlasí. Podľa neho, budú všetci na nás zarábať a keď bude zle, tak sa investori firiem odsťahujú na Seychely alebo Kubu, tam im budú chodiť peniaze a my sa tu budeme trápiť s cudzincami. My sa budeme báť chodiť po uliciach, púšťať deti na nejaký krúžok samé. Uviedol, že on sám cíti akútny nedostatok pracovných síl a teraz je ten správny čas žiadať o zvýšenie platu, keď sa firmy bijú o každého zamestnanca.

Aj poslanec Michal Hanus predstúpil svojim príhovorom pred prítomných.  Svoj názor na ubytovne prezentoval už niekoľko krát. Na tomto zhromaždení uviedol, že nie je otázkou mesta riešiť ubytovne pre spoločnosti, ktoré majú nedostatok pracovných miest. Ďalej povedal, že sa nezmieri s tým a nebude vytvárať podmienky také, aby sem prichádzalo viac a viac cudzincov, aby ohrozovali našich pracovníkov, našich občanov, aby im brali pracovné miesta. Zároveň poslanec Hanus predostrel prítomným fakt, že v priemyselnej zóne v roku 2015 mali firmy plánovaných 1500 parkovacích miest. V roku 2016 ich sa ich navýšilo na 1597  a v minulom roku počet narástol na  3800. To znamená, že oni sami nevedeli, koľko ľudí tam bude pracovať, ako my môžeme vedieť, koľko ich bude chcieť byť ubytovaných.

Po príhovoroch poslancov sa k mikrofónu dostali už samotní obyvatelia. Každý si mohol povedať svoj názor alebo položiť prítomným otázky. Hneď prvý diskutujúci povedal, že by nebol rád, aby obyvatelia mesta boli ohrozovaní, lebo balkánske krajiny majú svoje špecifiká. V podobnom duchu sa niesla aj ďalšia otázka, ako bude riešená bezpečnosť v meste. K mikrofónu sa postavil aj otecko so synom, ktorý na neho poukázal a iba jednou vetou povedal: „Toto je naša budúcnosť, nerobte nám to!“ .

Ďalší občan v príhovore mimo iného povedal, že výstavba ubytovní mu je cudzia a že sa im snažíme vytvárať getá. Toto nie je spôsob a cesta. Ak už, tak sem pritiahnime slušných ľudí aj s rodinami, ktorí budú v prospech mesta. No a posledný z prítomných v sále sa vyjadril slovami, že nikto sa obyvateľov mesta nepýtal, že akým spôsobom toto zasiahne nás, naše životy a životy našich rodín. Na to nemyslel nikto, ani tí, ktorí tu projektovali veľké firmy. Treba sa zamyslieť, prečo tie firmy tu stoja a vytvárajú tlak na životné prostredie na tieto mestá. Toto je problém, čo bol už dávno rozhodnutý.

Primátor mesta následne pristúpil k hlasovaniu k jednotlivým žiadostiam firiem o výstavbu. Otázky k hlasovaniu boli kladené prítomným obyvateľom: kto je ZA aby poslanci MsZ rozhodli na zasadnutí 15.2.2018 kladne k žiadosti firiem. Z prítomných obyvateľov nikto nebol ZA, čo znamená, že všetci boli proti. Hlasovanie obyvateľov má pre poslancov MsZ informatívny charakter a vyjadrujú ich názor a postoj k prerokovanej veci. O jednotlivých žiadostiach o obstaraní zmien a doplnkov Územného plánu mesta Sereď budú poslanci MsZ rozhodovať na rokovaní 15. 2. 2018.

 


Fotogaléria k článku:

24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová
24
Autor: Iveta Tóthová

Zobraziť všetky fotografie
24
Autor: Iveta Tóthová

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Registrovaný Oľga Radimáková Oľga Radimáková | 06-02-2018 13:20:27
Isto všetkých potešila hojná účasť obyvateľov mesta, že sa zaujímajú, čo sa v ich meste deje, a ako ich to môže ovplyvniť.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign