Ukončenie výstavby projektu
GALANTA | Záverečným slávnostným ceremoniálom 26. októbra 2010 sa ukončil projekt výstavby projektu Povodie Váhu a Dunaja - Odvedenie a čistenie odpadových vôd a zásobovanie pitnou vodou - Aglomerácia Galanta. Ceremoniálu sa zúčastnili zástupcovia Úradu vlády SR, Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR, Vyššieho územného celku Trnava, Obvodného úradu Galanta, mesta Galanta, stavebného dozoru, investora, projektanti a zhotovitelia projektu, projektový manažér, ako aj zástupcovia obcí zahrnutých v tomto diele. Z rúk generálneho riaditeľa Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Nitra Ing. Stanislava Segeča si zúčastnené strany prevzali ďakovné listy a v priestoroch vestibulu MsÚ v Galante bola tomuto, z mnohých hľadísk významnému dielu, odhalená pamätná tabuľa.
V rámci tohto projektu sa realizovala výstavba a rekonštrukcia vodovodnej a kanalizačnej siete, rekonštrukcia vežového a dobudovanie zemného vodojemu v Galante, rozšírenie čističky odpadových vôd v Galante a výstavba čističky odpadových vôd v Kráľovom Brode. Významnou časťou projektu bolo zabezpečenie primeraného množstva pitnej vody pre ďalších približne 7700 obyvateľov a možnosť napojenia viac ako 19 tisíc obyvateľov na kanalizačnú sieť. Projekt má veľký význam z hľadiska ochrany životného prostredia najmä v súvislosti s ochranou málo vodnatých tokov podzemných vôd.
Príprava projektu sa začala v roku 2002. V roku 2004 bola do Bruselu zaslaná žiadosť o pridelenie nenávratného finančného príspevku. Európska komisia schválila finančné memorandum projektu dňa 22. 12. 2004. Zhotoviteľa stavby sa podarilo vybrať až v roku 2007. Zdĺhavý proces výberu bol spôsobený skutočnosťou, že projekt bol projektantom podhodnotený. Orgány ZVS a. s. Nitra rozhodli o pokračovaní v realizácii projektu napriek skutočnosti, že cena zhotovenia stavby, aj po snahe spoločnosti o jej zníženie, zostala výrazne nad hodnotou pridelenou EK. Začiatkom leta 2007 začali prvé práce na projekte. V počiatočnom štádiu výstavy sa podarilo presvedčiť dotknuté obce, že pôvodný variant transportu vyčistených odpadových vôd do recipientu Dolný Dudváh nebol z mnohých hľadísk efektívny a enviromentálne optimálny, ako to aj neskôr preukázal proces posudzovania vplyvu na životné prostredie. Recipientom pre odvod vyčistenej odpadovej vody sa stal Šárd, ktorý je zároveň vyčistenými vodami revitalizovaný. Čistiareň odpadových vôd Galanta je vybavená najlepšou dostupnou technológiou čistenia odpadových vôd a patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Vďaka dobre odvedenej práci zhotoviteľa, stavebného dozoru, ako aj všetkých zodpovedných za projekt, podpory Úradu vlády SR, MPŽPaRR SR, OÚ ŽP, MsÚ Galanta, členov Monitorovacieho výboru Kohézneho fondu, sa najrizikovejší projekt Slovenskej republiky stal ukážkovým projektom.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.