Uctili sme si Deň obetí holokaustu a rasového násilia - VIDEO
Holokaust znamená prenasledovanie a vyvražďovanie náboženských, etnických a politických skupín počas 2. svetovej vojny. Deň obetí holokaustu a rasového násilia je v Slovenskej republike 9. septembra. Dnes, 6. septembra si v mestskom parku pri pamätníku jednotliví predstavitelia uctili pietnou spomienkou Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Pietnej spomienky sa zúčastnili delegácie Trnavského samosprávneho kraja, predstavitelia mesta Sereď, Ústredný zväz Židovských náboženských obcí v Slovenskej republike a ďalší predstavitelia kultúrneho a politického života. Uctenia si pamiatky obetí holokaustu sa zúčastnili aj žiaci škôl zo Serede. Po slávnostných príhovoroch prítomní položili k pamätníku vence a vzdali hold obetiam holokaustu. Uctenie pamiatky pokračovalo zapálením sviečok ako znaku večného svetla, ktoré svieti dušiam zosnulých.Prvých šesť sviečok symbolizuje šesť miliónov obetí, siedma sviečka charakterizuje večné svetlo a nádej. Súčasťou pietnej spomienky bolo aj zasadenie stromu - pamätnej lipy, ktorú zasadili podpredseda TTSK Augustín Hambálek, primátor mesta Sereď Martin Tomčányi a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea v Bratislave Pavol Mešťan.
Tlačová správa:
Spomienkové podujatie v rámci Dňa obetí holokaustu a rasového násilia pri pamätníku obetí holokaustu v Mestskom parku v Seredi sa v tomto roku konalo 6. septembra a bolo realizované pod záštitou Ing. Tibora Mikuša, PhD., predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Organizátormi pietneho aktu boli Trnavský samosprávny kraj a Galantské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Sereď a SNM - Múzeom židovskej kultúry v Bratislave. Svojou prítomnosťou v Seredi vzdali úctu obetiam holokaustu významní hostia poslanec
Národnej rady Slovenskej republiky a podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Ing. Augustín Hambálek, Martin Kornfeld, tajomník Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR, prof. Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea v Bratislave, PhDr. Martin Korčok, PhD., zástupca riaditeľa Múzea židovskej kultúry SNM v Bratislave, ktorý je zároveň poverený realizáciou Múzea holokaustu v Seredi, Vojtech Fahn, predseda Židovskej náboženskej obce v Galante, Ing. Martin Tomčányi, primátor mesta Sereď, Ing. Vladimír Krátky, prednosta Obvodného úradu v Trnave, poslanci regionálneho zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja Slávka Kramárová, Vladimír Vranovič a Ľuboš Šúry, Ing. Jozef Janský, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante a taktiež
Jozef Mitrík, predseda Mestského výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Seredi. Pripomínanie si Dňa obetí holokaustu a rasového násilia v Seredi je veľmi adresné, veď práve z tohto mesta bolo vyvezených niekoľko tisíc ľudí do koncentračných táborov. Pamätník obetiam holokaustu nachádzajúci sa v Mestskom parku v Seredi bol dôstojným miestom na realizáciu pietneho podujatia.
Počas pietneho aktu odzneli verše a modlitby v hebrejskom jazyku a taktiež prastarý židovský chválospev, ktorého slová poskytujú útechu i v najťažších časoch plných utrpenia
a smútku. Následne sa v rámci spomienkového podujatia zapaľovalo sedem sviečok, z ktorých šesť symbolizuje 6 miliónov židovských obetí fašistickej agresie počas II. svetovej vojny a siedma večné svetlo a nádej v budúci život v mieri. Pravdivo a otvorene hovoriť o holokauste a obetiach, ktoré toto obdobie prinieslo je nutnosťou hlavne vo vzťahu k mladej generácii. A práve siedmu sviečku zapálila zástupkyňa nastupujúcej generácie, študentka Obchodnej akadémie v Seredi Klaudia
Michalčíková.
V rámci tohtoročného pietneho podujatia sa uskutočnilo aj slávnostne sadenie stromu – lipy, ktorá je označovaná ako strom zmierenia a lásky. Lipa sa často sadí pri významných
príležitostiach, preto sa aj organizátori rozhodli vysadiť práve tento strom pri pamätníku obetiam holokaustu. Toto sadenie lipy je aj v období blížiaceho sa 1150. výročia príchodu vierozvestcov svätých Cyrila a Metoda na naše územie symbolom tolerancie a spolupatričnosti všetkých národov a národností žujúcich na našom území.
Pietneho podujatia, ktoré finančne podporil aj Úradu vlády SR sa zúčastnila mladá generácia zo seredských škôl a tiež početná verejnosť mesta Sereď a blízkeho okolia.
Je dôležité pripomínať si obdobie holokaustu pietnymi spomienkovými podujatiami, a preto Trnavský samosprávny kraj a Galantské osvetové stredisko budú naďalej pokračovať v realizácii pietnych podujatí pri pamätníku obetiam holokaustu v Mestskom parku v Seredi a deklarovať tak v spoločnosti aktívne snahy voči akýmkoľvek prejavom intolerancie a neznášanlivosti.
Galantské osvetové stredisko
Fotogaléria k článku:
Video k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.