Trpký život Američana
V Dvorníkoch, v terajšom okrese Hlohovec, sa narodil 12.2.1891 Cyprián Švec. Pochádzal z ôsmich súrodencov veľmi chudobnej rodiny. S biedou sa stretával každý deň a na každom kroku. Keď sa stal z neho mládenec, vzbúril sa proti chudobe a odišiel v roku 1912 za prácou do Ameriky. Drel tam deväť rokov a len čo si našetril nejaké peniaze, vrátil sa domov začať nový život.
Dobrý hospodár
Všetky našetrené peniaze z Ameriky vložil do pôdy. Kúpil si ju v neďalekej obci Zemianske Sady a začal hospodáriť ako samostatný roľník. Tu si kúpil i starší dedinský dom. Práca mu išla od ruky, bol dobrý hospodár a už v roku 1924 roľníčil na 12 hektároch, ku ktorým pribudlo v roku 1952 ešte 5 hektárov.
V Zemianskych Sadoch sa aj oženil. Za manželku si zobral Valériu, ktorá sa k nemu prisťahovala i so svojou matkou. Písal sa rok 1923. O rok pribudlo v rodine dieťa Michal, o päť sa narodila Hedviga a napokon prišiel na svet v roku 1942 syn František. Čas plynul. Smútok zalial rodinu až v roku 1951, keď náhle zomrel najstarší syn Michal. Dcéra Hedviga začala pracovať ako administratívna pracovníčka v bratislavskej Dimitrovke a domov mohla chodiť len na víkendy. Najmladší syn František chodil ešte do základnej školy. Otec Cyprián robil od svitu do mrku ako otrok. Mal však z práce i zo svojej rodiny radosť. Pomáhala mu na poliach len manželka, prípadne ďalší roľníci, ktorí si vzájomne vypomáhali.
Násilná socializácia
Prišiel čas zakladania JRD a ako sa čitateľ dozvedel už z prípadu kulaka zo Šalgočky, aj sem prichádzali robiť nábor do JRD úradníci, učitelia, notári, sudcovia, kde-kto. Od rána do večera a často aj počas celej noci zbierali náborčíci ľudí do miestnych kancelárií MNV a tu ich presvedčovali, vlastne zastrašovali a psychicky týrali.
Tzv. kulaci boli naoko v tomto zápase združstevňovania a perspektívnej veľkovýroby, bokom. Nikto ich do družstva nechcel. Ani Cypriána.
V polovici augusta 1953 sa Cyprián Švec ocitol pred Ľudovým súdom v Trnave. Ako zúčastnené strany boli s ním aj jeho manželka Valéria a jej matka Magdaléna. Súd rozhodol, že Cyprián sa dopustil trestného činu sabotáže a poslal ho do basy na 3,5 roka. Stanovil mu aj peňažný trest, stratu čestných práv občianskych, zákaz pobytu v okrese a čo je neprehliadnuteľné – celý majetok prepadol v prospech štátu. Poľnohospodárske nehnuteľnosti, živý i mŕtvy inventár patriaci Valérii a jej matke, tiež prepadli v prospech štátu.
Všetci sa odvolali na Krajský súd v Bratislave. Ten zmenil rozsudok súdu prvého stupňa tak, že Cypriánovi vymeral trest odňatia slobody v trvaní „len“ 1,5 roka. Ostatné, až na maličkosti, ostalo nezmenené.
Prečo ten súd? Možno ho vzhľadom na čas, režim a okolnosti nazvať ako plánované podujatie štátom (už je to raz v knižke spomínané). Cyprián nesplnil dodávky pre štát, lebo boli predpísané štátom tak, že sa splniť nedali. Toto urobil režim vtedy každému kulakovi a to jednoducho preto, aby ho zlikvidoval. Trest dostala i jeho manželka a svokra, keďže žili spolu v jednej domácnosti a časť majetku patrila aj im. Podľa názoru súdu, nič neurobili preto, aby sa Cyprián pri hospodárení v osudných rokoch viac činil.
Vraj malý trest
A prečo dostal Cyprián „len“ 1,5 roka? Súd uvádza:
„Obvinený mal však dodávkovú povinnosť sťaženú svojim vysokým vekom. V domácnosti okrem svojej manželky nemal pracovnú silu, ktorá by mu pomáhala. Mal starosť ďalej o starú matku v 70 ročnom veku a nezaopatreného 13-ročného syna. Manželka sa zaoberala prácou v domácnosti . Čiastočné zapríčinenie neplnenia dodávok bolo sťažené obvinenému aj uhynutím ošípaných a hydiny, čo malo zároveň vplyv na udržanie riadneho chovu hospodárstva a udržanie životnej úrovne celej rodiny...“
Aké by to bolo, keby rozsudok súdu nemal aj politický aspekt:
„Trestného činu ohrozenia jednotného hospodárskeho plánu sa Cyprián Švec dopustil zo ziskuchtivosti a nepriateľstva k ľudovodemokratickému zriadeniu, keď nemohol naďalej ľubovoľne hospodáriť a svojvoľne nakladať s hospodárskymi výrobkami tak, aby tieto mohol ďalej za čierne ceny odpredávať a na verejné zásobovanie nič nedodať...“
Záver rozsudku Krajského súdu v Bratislave 4 TO 512/53 zo dňa 25.11.1953:
„Odvolací súd má za to, že vymeraný trest postačí obvinenému k jeho zavineniu a po odpykaní tohto načerpá také vzťahy k socialistickému zriadeniu a zvyšovaniu produktivity práce ako sa o to usilujú pracujúci v priemyselných závodoch a uvedomelí členovia JRD vo zvyšovaní rastlinných a živočíšnych produktoch.“
Ďalší súd
O päť dní po vyhlásení tohto rozsudku sa konal ďalší, Ľudový súd v Trnave. Súdil Valériu Švecovú, manželku Cypriána Šveca a jej priateľku Bernardínu Kollárovú za to, že boli na družstevnom poli a ukradli klásky obilia, ktoré niesli domov na chrbtoch, pričom ich prichytil družstevný strážnik. Hodnota kláskov bola vtedy 200 korún.
Pani Bernardína dostala za to trest odňatia slobody nepodmienečne v trvaní 3 mesiacov a Valéria 2 mesiacov. Podľa zákona nebol v tomto prípade vtedy podmienečný odklad trestu možný.
Ženy si medzi sebou povedali, že doma majú hydinu a keď im štát zobral všetok majetok, nemajú ju z čoho kŕmiť. Išli si zberať klásky na svoje – už štátom zhabané – role. Strážnik ich údajne chytil už na družstevných poliach. A bolo zle.
Súd konštatoval, že „ide o čin obzvlášť nebezpečný pre spoločnosť, lebo je to surové rozkrádanie družstevnej úrody... ktoré nadobudlo v tohtoročnej družstevnej žatve dosť veľkého miestneho rozsahu. Obvinené, ako manželky odsúdených kulakov možno zrejme zaradiť len medzi triednych nepriateľov. Obvinená Švecová pracovala v družstve pri poľných prácach, obvinená Kollárová nie. Obvinená Kollárová je už staršia, slabá osoba, má dve nezaopatrené deti, sama pochádza z chudobnej rodiny. Obvinená Švecová má jedno nezaopatrené dieťa. Škoda bola družstvu uhradená tým spôsobom, že bolo vrátené obilie, ktoré sa našlo u obvinených.“
Vydarené štúdium
Mladosť prežíval František ako všetky ostatné deti a mládenci v dedine. Keď však dorastal a túžil sa stať lekárom, až vtedy vlastne pocítil akých mal rodičov. Predstavitelia štátu tvrdili, že Františkovi rodičia boli nepriateľmi štátu, ale synovi dobrých rodičov zo srdca nevytrhol nikto. Čo z toho, že bol na nich pyšný ako ho vychovali, keď kvôli ním štát nepovažoval za normálneho človeka ani jeho. Bol syn nepriateľov socializmu a brzdil vývoj šťastnej budúcnosti spejúcej ku komunizmu. Základná organizácia KSS ho na štúdium neodporučila. Zaprel sa ako kedysi otec. V nasledujúcich rokoch sa situácia v spoločnosti menila a Františkovi sa podarilo úspešné skončiť vysokoškolské štúdium. Stal sa lekárom. Ordinoval v Zemianskych Sadoch a v Seredi. Žiaľ, zomrel ešte v aktívnej činnosti lekára v roku 2008 po krátkej, ale ťažkej chorobe v nemocnici v Nitre. Pochovali ho v rodinnej hrobke v Zemianskych Sadoch.
Komentáre k článku:
samozrejme nie oficiálne, len medzi ľuďmi. Oficiálne heslo bolo "So Sovietskym sväzom na večné časy a nikdy inak!" Stavali krížom-krážom, nerešpektovali nejaké parcely alebo katastrálne mapy, a teraz sa to nedá do poriadku ani za sto rokov! Chváliť ich môžu len lajdáci a darebáci, ktorí sa priživovali na systéme, v práci sa neroztrhli, ale zarábali. Dalo by sa písať ešte hodiny.....ale niektorých ľudí fakty nepresvedčia.
Povinne citanie pre vsetkych ficovolicov. Toto je este len odvar z toho, co su schopni komousi. Proti nim bol aj Hitler amater.
Ešteže p. novinár nemá takéto chiméry v SOL platené-dúfam.
Šťastný Nový rok prajem tvorcoma čitatelom SOL.
Podľa mňa nie sú nebezpečný Tí, čo sa hlásia k socializmu (podľa Vás komunizmu, aj keď je to podľa filozofie nesprávne pomenovanie zriadenia pred tzv."Nežnou revolúciou", Tí sú s vyhraneným svetonázorom (jednoducho povedané ušiel sa im kabát z ježa, takže sa nedá obrátiť), aj keď možno nie najvhodnejším, ale predsa nejakým. Ďaleko horší sú Tí, čo pritakávajú za kus s prepáčením žrádla pritakať každému, no najhorší sú Tí ktorí majú krásny kabát, ktorý je možné bez problémov a podľa potreby obliecť na stranu, ktorá je momentálne v trende.
Myslím že je veľa takýchto obracačov kabátov. Tých si podľa mňa treba vytipovať a vyhýbať sa im.
Podľa mňa nie sú nebezpečný Tí, čo sa hlásia k socializmu (podľa Vás komunizmu, aj keď je to podľa filozofie nesprávne pomenovanie zriadenia pred tzv."Nežnou revolúciou", Tí sú s vyhraneným svetonázorom (jednoducho povedané ušiel sa im kabát z ježa, takže sa nedá obrátiť), aj keď možno nie najvhodnejším, ale predsa nejakým. Ďaleko horší sú Tí, čo pritakávajú za kus s prepáčením žrádla pritakať každému, no najhorší sú Tí ktorí majú krásny kabát, ktorý je možné bez problémov a podľa potreby obliecť na stranu, ktorá je momentálne v trende.
Myslím že je veľa takýchto obracačov kabátov. Tých si podľa mňa treba vytipovať a vyhýbať sa im.
http://zpravy.idnes.cz/pribehy-20-stoleti-kulaci-08b-/domaci.aspx?c=A140104_165545_domaci_vez
V príspevku uvádzate konkrétne mená poškodených ľudí, uveďte aj konkrétne mená tých zloduchov, ktorí tie svinstvá páchali. Až potom sa začneme diviť. Skutočne, chce sa mi z toho grcať. Ale aj z niektorých novinárov.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.