Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Trnavský srandovno-poetický guláš (VII. ročník Gulášovej pohody v Jaslovských Bohuniciach)

159

Keď mi moja kamarátka Miška Mondeková Mrvová navrhla, aby som sa pridala k tímu Janky Blaškovej, ktorý bude súťažiť vo varení guláša v Jaslovských Bohuniciach, považovala som to za vydarený prvý apríl, hoci bol už máj. Miška to však myslela úplne vážne, hoci je humoristka. Povedala som si, že kto neskúsi, nevie a zobrala som súťaž ako výzvu.

V sobotu 8. júla 2017 som teda cestovala s nabalenou taškou vlakom do Trnavy. Mala som so sebou hlavne potreby na krájanie a veľa dobrej nálady.

V Trnave pred staničnou budovou, kde stojí MHD, sa o 10:45 hod. stretol takmer celý náš tím, samé dobre kamarátky: Grétka Partelová, Beatka Vargová Kuracinová, Miška a ja. Janka Blašková nás už netrpezlivo očakávala v Jaslovských Bohuniciach s parádnym kotlíkom a s väčšou časťou ingrediencií na výborný guláš. Teplé a slnečné počasie priam pozývalo do prírody na čerstvý vzduch.

Na miesto činu sme sa odviezli taxíkom, ktorý nás nevyšiel draho, pretože cena bola dobrá a zložili sme sa na ňu.

Približne o 11:30 hod. sme už boli v Jaslovských Bohuniciach pri amfiteátri. Pri stoloch pod prístreškami boli vyhradené miesta pre všetkých 27 kuchárskych tímov. My sme  boli tím Bapky Blaškovej ne.ser.o a mali sme sympatické číslo 1.

Niektoré tímy už boli na mieste a pripravovali sa na varenie. I my sme sa pustili do prípravy surovín. Čistili a krájali sme cibuľu a neskôr, keď nám priniesli hovädzie mäso, sme ho krájali. Mala som ostrý nôž, takže krájanie mi išlo dobre. Aj ostatné tímy sa činili, zo všetkých strán rozvoniavala cibuľa a ozývala sa veselá vrava. Prichádzali ďalší súťažiaci a divákov sme tiež mali požehnane. Okrem iných bola na súťaži prítomná i starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová. My z tímu Bapky Blaškovej sme nad kuchynskými robotami ostošesť žartovali, ba sem-tam aj veršovali: aby bolo v guláši dosť srandy i poézie. Nie nadarmo boli v našom tíme spisovateľky, poetky i členky literárneho klubu Fórum humoristov. S elánom sme sa pustili aj do čistenia a krájania zemiakov, pre všetky členky tímu bolo roboty dosť.

O 13:00 hod. sa začalo variť. Hlavným hodnotiteľom gulášov bola tento rok hviezda televíznej kuchárskej show – Vilo Habo. Prichádzal k stanovištiam jednotlivých tímov a zhováral sa so súťažiacimi. Celý recept na náš guláš sme mu, pravdaže, neprezradili. Ale zato sme si do jeho mikrofónu zavtipkovali, aby všetci počuli, že sme veselý tím.

Aby sa nám súťažiacim lepšie varilo a divákom lepšie oddychovalo, staršími slovenskými, českými i svetovými hitmi nás potešila kapela Plastik – klávesista a gitarista, ktorí aj spievali, a speváčka. Prišlo i na moje obľúbené skladby od hudobnej formácie Creedence Clearwater Revival – Proud Mary a Bad Moon Rising.

Na chvíľu aj zapršalo, ale guláše začali tak rozváňať, že mraky odtiahli preč. Miška veľmi dobre prikladala pod kotlíkom a Janka, Grétka a Beátka ochucovali guláš. Na striedačku sme miešali. Pomáhala som aj nosiť drevo a čas rýchlo plynul.

Zažila som tiež zaujímavé stretnutie, keď za mnou prišla pani, ktorá dlhé roky žila na Myjave. Obe sme boli prekvapené, že sme sa stretli práve v Jaslovských Bohuniciach.

Na Gulášovej pohode nechýbali atrakcie pre deti, ako kolotoč a šmýkačka. Konali sa i rôzne súťaže, napríklad v pití piva (dospelí) či malinovky (deti) na rýchlosť, v behu s fúrikom, v hádzaní kruhmi, vo vylizovaní šľahačky z misky bez použitia rúk, v preťahovaní sa lanom...

Keď bol už guláš hotový, oddychovali sme, zhovárali sme sa a, samozrejme, zajedli sme si z toho, čo sme navarili. Vzorku našej dobroty sme zaniesli na posúdenie. Bola som poriadne unavená, ale pollitrová kofola ma trochu prebrala.

O 19:00 hod. konečne nastal čas vyhodnotenia súťaže. Všetky tímy sa zhromaždili v amfiteátri. Na slávnostnom vyhlásení výsledkov bola, ako inak, prítomná i starostka Jaslovských Bohuníc. Ako prvá dostala zvláštnu cenu členka nášho tímu Grétka Partelová za zdravicu, ktorú napísala špeciálne pre tento ročník súťaže, a za veršovaný recept na guláš.

Vilo Habo zdôraznil, že rozhodovanie nebolo vôbec jednoduché a podľa jeho slov sa mu priam bili chuťové poháriky, keď mal určiť víťaza. Napokon bolo poradie stanovené nasledovne: tretie miesto obsadil tím Včielky z Maduníc, druhý skončil tím Ryšavý a víťazom sa stal tím Gaudi 2. Porota udelila i špeciálne ceny: tím Dobrovoľného hasičského zboru z Jaslovských Bohuníc dostal cenu za najviac predaných porcií guláša, malú pohárovú cenu si odniesol najmladší tím Študenti a špeciálnu cenu šéfkuchára získal tím Pivári. My sme ako tím získali pamätné listy za účasť v súťaži.

Bolo 20:00 hod. a ja som sa už zmierila s tým, že z Trnavy pocestujem domov až vlakom o 22:30 hod. Vtom ma Janka Blašková oslovila, aby som sa rýchlo pobalila, že jej známi idú autom do Trnavy a môžu ma odviezť. Keď som sa spamätala z prekvapenia, rýchlo som si pobrala veci a bola som vychystaná na cestu. Janke som bola veľmi vďačná. Napokon som stihla skorší vlak, a tak všetko dopadlo perfektne. 

Podujatie Gulášová pohoda v Jaslovských Bohuniciach sa mi veľmi páčilo. Bol to pre mňa príjemne strávený deň v spoločnosti priateľov a nová zaujímavá skúsenosť. Guláš, ktorý som si priniesla domov v pohári od zaváraniny, veľmi pochutil i mojej mame. Jeden pamätný list si starostlivo opatrujem. Ak ma kamarátky znova pozvú, rada prídem pomôcť s varením guláša aj na budúci rok.

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Tím Bapky Blaškovej.
159
Autor: Tím Bapky Blaškovej.
159
Autor: Tím Bapky Blaškovej.

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: Tím Bapky Blaškovej.

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign