Trnavskí colníci zaistili „fejkové“ tenisky
FR SR | Colný úrad Trnava |MM| Trnavskí colníci v Brodskom zaistili 515 párov obuvi. Odhadovaná škoda zaistených falzifikátov bola vyčíslená na takmer 30 000 eur.
V rámci colného konania pri dovoze trnavskí colníci na Pobočke colného úradu v Brodskom vykonali úplnú vnútornú kontrolu poľského kamiónu. Počas nej zistili, že sa v ňom okrem iného tovaru nachádzalo aj 43 kartónov tenisiek, pri ktorých vzniklo podozrenie z porušovania práva duševného vlastníctva. Išlo o napodobeniny ochrannej známky ADIDAS. Podľa predložených colných dokladov tovar pochádzal z Číny a smeroval na český trh. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla predajom týchto falzifikátov na trhu ako originálnych výrobkov bola majiteľom ochrannej známky predbežne vyčíslená na takmer 30 000 eur.
Colníci bezodkladne kontaktovali aj zástupcu majiteľa ochrannej známky, ktorý potvrdil, že ide o falzifikáty. Práve on teraz rozhodne o osude zaisteného tovaru. Má možnosť vyjadriť sa, či súhlasí so zničením tovaru, alebo s jeho poskytnutím na humanitárne účely.
Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi môže uložiť colný úrad pokutu od 3 000 eur do 67 000 eur. Za opakované porušenie až do výšky 100 000 eur, zdôraznila Iveta Švárna, hovorkyňa Colného úradu Trnava.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
O falošné svetre, bundy či šály by možno prejavili záujem podporovatelia charity. Podľa Švárnej poskytnutie tovaru na humanitárne účely komplikuje zdĺhavý postup. „Finančná správa by mohla tovar poskytnúť na humanitárne účely, ak by súd právoplatne rozhodol, že ide o falzifikát,“ uviedla Švárna. Súhlasiť by s tým musel aj majiteľ ochrannej známky.
Nový vlastník zhabaného tovaru by bol potom povinný z oblečenia odpárať všetky časti, ktoré imitujú značky. Okrem toho by platil dovozné platby z tovaru. Ešte predtým by veci z textilu museli ísť na rozbor, či neobsahujú karcinogénne látky a iné nebezpečné chemikálie. Colný úrad Trnava nemal ešte ani jeden prípad, kedy by súd rozhodol, že falzifikát sa môže použiť na charitu.
Zástupca majiteľa ochrannej známky, ktorý si neželá byť menovaný, hovorí, že nemá nič proti charite, ale darovanie otrhaného odevu deťom z detských domovov by spôsobilo viac škody. "Aký by dieťa asi malo pocit z toho, že je odkázané nosiť zbytkový dotrhaný sveter, z ktorého by mohlo mať ešte aj kožné problémy? Alebo tenisku, ktorá nespĺňa základné ortopedické normy, pýta sa.
Nehovoriac o tom, že rozhodovanie súdu o tom, či je tovar falzifikát, sa ťahá roky. Majitelia ochranných známok podľa neho preto volia jednoduchšiu cestu a dohodnú sa na spálení tovaru. Charitatívna pomoc sa dá podľa neho robiť aj inak a dôstojnejšie.
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









