"Triangeľ" Košariská - Kateřinice- Pittsburg
„TRIANGEL“ KOŠARISKÁ- KATEŘINICE – PITTSBURG ZVUČÍ DOKOLA
Ako hovorí známy historik Pavel Dvořák : „Náš život i naše dejiny sú o príbehoch... “ Aj tento sa začal už pred rokom 20.apríla 2013, keď sa prvýkrát v Košariskách rozozvučali v evanjelickom chráme rôzne zvončeky v rukách vsetínskych študentov z moravských Kateřiníc na slávnosti Spomienka na rodičov M. R .Štefánika.. Nik vtedy ešte netušil, ako dokážu tieto nástroje verne napodobniť nielen iné nástroje v náročných skladbách a piesňach, ale i nenahraditeľný ľudský hlas.
Súbor Zvonky dobré zprávyviedla ratibořickáfarárka českobratríckej cirkvi, pôvodne prvá poľská pastorka, dcéra českých exulantov, Wiera Jelinek. Vystúpenie iba umocniloakt, na ktorom sa spojili dve udalosti: 160. výročie narodenia Štefánikovej matky Albertíny a 100. výročie úmrtia otca Pavla. Súbor hry na ručné zvončeky tvoria 2 samostatné vekové skupiny. Ako jediný v celej ČR vznikol v r.2011 na pôde farnosti v Ratiboři a Kateřiniciach na podnet spolupráce s už existujúcim pitsburským súborom, ktorý dirigentka poznala ešte ako poľská vikárka. No a Košariská ako prvé slovenské mesto malo tú česť oba súbory spoznať práve vďaka mnohých spoločných väzieb na slávneho rodáka a na tradíciu zvončekov nadviazať založením podobného súboru v Košariskách . V Pittsburgu,odkiaľ ten americký súbor pochádza, vznikla dohoda (podpísaná v Heinz Hall) o rovnoprávnosti národov v budúcom Československo, vo Vsetínsku zas žijú početní potomkovia Štefánikovej sestry Oľgy. Tak nejako sa začala a pokračuje zvonkohra mierového triumvirátu troch krajín, čo sme si všetci prítomní uvedomili počas nádherného košarišského koncertu 1.júla 2014 v Štefánikovom rodnom kostole pittsburskej skupiny Southminster ringers.
Hoci skupina ( vo voľnom preklade zvončeky južnej katedrály)bola založená už pred 45 rokmi v septembri 1969, aj jej členovia stále dodržiavajú precedens prvého tímu navrhnutý ich zakladateľom Thomasom C. Flynnom a ôsmimi mladými ľuďmi:hudba slúži k bezprostrednej komunite, prispieva k posilneniu náboženského, sociálneho a kultúrneho života v meste. Spojil ich záujem o hru, záväzok k skúškam a predstaveniam. Tím sa vždy skladal zo študentov stredných škôl, ktorí sú zároveň členmi Southminster Presbyterian Church (presbyteriáni) .Skúšajú dve hodiny týždenne, podobne ako tí moravskí, absolvujú množstvo vystúpení v miestnej oblasti, okrem tých pravidelných počas bohoslužieb. Sídlo sa nachádza v Mt. Libanone, na predmestí Pittsburghu, v Pennsylvánii .
Dnes 14-členné Southminster Ringers účinkuje pod vedením Richarda Pinkertona Svoje vyzváňacie turné začali už 21. Septembra 2013 vo svojej materskej krajine v Ligonier Škótskymi hrami a ich "Ring v Kristovi" Tour pokračuje 5 vystúpeniami v Českej republike, z toho štyrmi v moravských družobných Kateřiniciach, Ratiboři, Vsetíne a Ostrave, v Rakúsku, v Maďarsku, Slovinsku a Taliansku sa predstavili po 1 vystúpení, po 2x potešili poslucháčov v Chorvátsku, tiež v Bosne a Hercegovine. Svoju koncertnú šnúru uzavreli práve v Košariskách. Podľa ich slov „ najviac sa tešili na Štefánikov kraj a naozaj ich očaril“. Príchod sem bol naozaj nezvyčajný. S teplým privítaním sa začiatok ich pobytu spojil s niečím zvláštnym: prekvapili ich práve narodené šteniatka na fare, čo sa - podľa ich stránky : „hneď stalo veľkým „hitom“
skupiny“. Poobede nastavili zvony a vyskúšali krátky kúsok večerného programu. V popoludňajších hodinách navštívili pamätník veľkého Slováka – Bradlo a urobili si malý výlet do okolia.
Po návrate do Košarísk sa bližšie zoznámili nielen s hosťujúcimi rodinami, ale aj miestnymi pamiatkami, medzi ktoré určite patrí aj evanjelický kostolík, postavený otcom Milana Rastislava Štefánika. Večer ich už čakal koncert, ktorý mal veľký úspech. Spomedzi 15 skladieb vynikala najmä dnes už európska hymna, alebo Beethovenova Óda na radosť, v prevedení Michaela Kellera ako Hymn to Joy. Počas koncertných blokov odpovedal ich vedúci na veľa zvedavých otázok s vynikajúcim prekladom skalického duchovného P.Švehlu. Zaujali aj konkrétne zvončeky, zvonky i veľké zvony, ktorých spôsob rozozvučania bol obdivuhodný. A to, že pôvodnú anglickú hru na zvony preniesli z kostolnej veže dolu, vyrobili ich obdobu a hrajú, čím robia títo novodobí umelci asi 60 rokov mimoriadne predstavenia. Na svojej stránke oni sami okomentovali podujatie slovami: „Koncert bol v meste veľkou udalosťou a prsty boli pripravené pre nadšené publikum ešte raz!“Po „autogramiáde“ si prítomní osobne vyskúšali nástroje a práve ono mnohých presvedčilo, že už len udržanie tých väčších zvonov dá zabrať. Všetko vo svojom záverečnom príhovore ocenila pani starostka A. Abramovičová. A zážitok to naozaj bol pre každého, melódie pohladili nielen sluch, potešili aj dušu...
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.