Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Transparentná samospráva iba ako otrepaný slogan?

Miloš MajkoDátum24. 01. 2014 10:51:00TémaŠKOLA DEMOKRACIE
159

V utorok 21.1.2014 sa konalo riadne plánované zasadanie športovej a školskej komisie pri MsZ v Seredi. Podstatné body programu zasadania boli:

-         Posúdenie žiadostí o dotácie z verejných zdrojov a ich prerozdelenie jednotlivým žiadateľom (TJ, športové kluby,školy, OZ,..)

-         Prerokovanie návrhu na ocenenie športovcov mesta Sereď (predkladá ŠKF Sereď a Cykloklub AB Sereď)

-         Prerokovanie a schválenie kritérií na udeľovanie ocenení pedagógom pri príležitosti dňa učiteľov v r.2014

-         Prerokovanie a schválenie časového harmonogramu na Výberové konanie kandidátov na obsadenie funkcií Riaditeľov škôl a školských zariadení v r.2014  ktorých zriaďovateľom je mesto Sereď

Spravidla je pri hlasovaní poslancov na riadnom zasadaní MsZ pri definitívnom schvaľovaní navrhovanej čiastky členmi komisie taká prax, že poslanci schvália to, čo komisia navrhne. Len výnimočne sa stáva, že na rokovaní príde ešte ku nejakej zmene. Občan pri verejnom prerokovávaní poslancami sa tak nedozvie zdôvodnenie, ako komisia dospela k predloženému návrhu.

Návrh príslušnej  komisie o prerozdelení prostriedkov spravidla neobsahuje zdôvodnenie. Preto o priebeh a prácu tohto zasadania komisie prejavili záujem traja občania nášho mesta a jeden aktivista ZOMOS-u a zástupca SoL. (Ich pohľad na postup členov komisie si môžete pozrieť v priloženom videu).

Všetci predložili písomnú žiadosť o účasť na zasadaní spomenutej komisie so štatútom pozorovateľa. Záverečnému stanovisku komisie o účasti pozorovateľov predchádzala aj prítomnosť p. primátora a viceprimátora (?!).  O dôvodoch jeho prítomnosti špekulovať nebudeme.

Následne sa hlasovaním komisia zhodla na tom, že ani jeden z občanov na jej rokovanie vpustený nebude. Pred komisiu boli postupne volaní jednotliví žiadatelia osobitne a bol im verdikt komisie oznámený jej predsedom.

O tom, či členovia komisie postupovali  v súlade so zákonom o obecnom zriadení prinesie SoL samostatný článok.

- - -

Občanov, ktorým členmi komisie nebola umožnená účasť na rokovaní komisie, sme sa na ich pocity spýtali priamo v budove  MsÚ a predseda komisie na základe prísľubu sa na kameru  vyjadril následne. Viceprimátora mesta sme zastihli a vyspovedali pri jeho kancelárii, keď sa občania chceli rozprávať s primátorom mesta  (pozval Miloša Majku individuálne), no následne  po krátkej výmene názorov požiadal o zaslanie otázok vopred e-mailom. To sme urobili. Odpovede samozrejme uverejníme po ich doručení.

Zatiaľ v tomto materiáli uverejňujeme stanoviská občanov. Ich vyjadrenia nájdete aj na videu.

Osobnou prítomnosťou a písomnou žiadosťou sme dňa 21. januára 2014 podporili oprávnenú žiadosť občana Ivana Sklenára zo Serede. V podstate išlo o to, aby rokovanie Komisie o prideľovaní dotácií z verejných zdrojov bolo transparentné a neprebiehalo utajene za zatvorenými dvermi.
Bohužiaľ, komisia hlasovaním nedovolila nikomu, aby bol prítomný na jej zasadnutí. Vedenie samosprávy v Seredi sa odvolalo na rokovací poriadok, ktorý ide nad rámec zákona a teda je v rozpore s ním. Preto sme v mene ZOMOS požiadali predsedu komisie, aby nám vysvetli na základe akého zákona odmietla komisia rokovať verejne o prerozdeľovaní verejných financií dotovaným subjektom. Pred komisiou som sa po oznámení zamietavého stanoviska k mojej pozorovateľskej účasti na rokovaní vyjadril nasledovne:"Kto nemá čo skrývať, nemusí pred ľuďmi zatvárať dvere."

Miroslav Klobučník, PhD

- - -

Kedze v Seredi bolo rokovanie mestskeho zastupitelstva, ktore je verejne pre obcanov, rozhodol som sa zucastnit na rokovani, ktore malo za ulohu prerozdelenie dotacii pre sportove kluby, zaujomove a obcianske zdruzenia. Po prichode som dokonca musel vypisat  ziadost pre ucast pozorovatela v tejto komisii, ktora dokonca musela byt schvalena clenmi komisie. Komisia mala zasadat o 15.00 hod. Po zisteni, ze sa chce rokovania zucastnit vopred neohlasena verejnost nastal v zasadacke velky rozruch ,, doslova panika´´. Rokovania po velkom rozruchu zacalo az o 15.30 hod. Spolu s dalsimi obyvatelmi sme sa vsak rokovania nedockali, pretoze ani jedna so ziadosti nakoniec schvalena nebola a clenovia komisie hlasovali v pomere 1/5 aby nam ucast nebola umoznena.Vsetko tak prebiehalo bez ucasti verejnosti a tak mozme len hadat, podla čoho sú rozdelovane peniaze OBYVATELOV TOHTO MESTA a akym klucom.
V konecnom dosledkum som zhrozeny a znechuteny z celeho priebehu. V podstate som zistil, ked obyvatel platiaci dane tomuto mestu chce nahliadnut do systemu prerozdelovania a hospodarenia s ich peniazmi tak mu to vlastne neumoznia. Preco asi? Je nato nejaky vazny dovod aby sa obyvatelia nemohli takychto rokovani ucasnit? Deje sa tu nieco, co nemozeme pocut a vidiet? Totalitu som nezazil, ale mam pocit ze pri takomto pristupe a mojej skusenostim, ktoru som zazil je to asi podobne alebo este horsie. Chce to naozaj zmenu!!!
 
Norbert Ujlaky
 
- - -
 
Nie som si istý, či čitatelia a občania vôbec chápu podstatu našej snahy  zúčastniť sa rokovania komisie. Nie je to útok na volených funkcionárov, ba ani nejaké osobné ambície niektorého z nich. Ide o právo občana, poznať procesy prerozdeľovania verejných finančných prostriedkov, jeho elementárne právo zúčastňovať sa na správe  vecí verejných a záujem o dianie a vývoj v spoločnosti. Chápeme, že chod krajiny ovplyvníme ťažko, no to, ako bude vyzerať naše mesto, kde budú smerované verejné financie, priority ktoré vidia občania - to všetko v našom meste ovplyvniť vieme. Len musíme o to mať záujem a prísť tam, kde sa o prioritách priamo rozhoduje. Chaos v komisii a
následné spustené procesty nám žiaľ dokázali, že predstavitelia samosprávy a volení zástupcovia akosi stále nie sú pripravení na to, aby im ľudia pozerali "priamo do kuchyne", kde sa samotné rozhodnutia tvoria a ako sa tvoria.
 
Pred necelými dvomi dňami som na rokovaní sedel s prednostom úradu jedného Slovenského mesta. Spýtal som sa ho na to, ako majú ošetrené komisie - považujú ich rokovania  za verejné, alebo neverejné. Pozeral sa na mňa s otvorenými ústami a nechápal otázku. Po krátkom upresnení mi povedal, že občania zrovna na rokovania komisií nechodia, no ani si nevie predstaviť, že by ich niekto obmedzoval v účasti na nich. A keby sa snáď niekedy stalo, že by občan dal písomnú ťiadosť? To nemusí - stačí prísť, nemajú čo tajiť.
Konkrétne pri rozhodovaní o verejných financiách sa vyjadril, že si ani len nevie predstaviť, že v tak citlivej otázke, by sa snažl niekto z úradu občanov izolovať z rozhodovacieho procesu. Doslovne povedal  "je našou povinnosťou robiť transparentne a keby sme obmedzili právo občana na kontrolu, oprávnene by si mohol myslieť, že na to máme dôvody".
 
Nebudem polemizovať o dôvodoch členov našej komisie. Pripomeniem len, že od volených funkcionárov a vedenia mesta som už veľa krát počul, že občania iba kecajú anonymne za počítačmi. Nemajú "gule" prísť osobne a zaujímať sa o veci verejné - aj o rozdeľovanie peňazí.
Keď však občania  "gule" našli, akosi zrovna chýbali tým, ktorí by mali byť v rade prvými, čo držia v ruke plagát s nápisom - TRANSPARENTNÁ SAMOSPRÁVA.
 
- - -
Vo videu sú reakcie občanov, ktorým nebolo umožnené zúčastniť sa na komisii. V druhej časti stanovisko viceprimátora mesta Ľubomíra Veselického a na konci  videa stanovisko predsedu komisie.
 
Stále čakáme na vyjadrenie primátora mesta  Ing. Martina Tomčányiho  a hlavnej kontrolórky  JUDr. Zuzany Horváthovej.
 
Tento materiál vznikol za aktívnej účasti viacerých autorov. Ďakujeme.

Fotogaléria k článku:

159
Autor: Miloš Majko
159
Autor: Miloš Majko
159
Autor: Miloš Majko


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Seredan | 25-01-2014 18:12:49
To je možné , veď ten jeden človek čo tu hovorí býva v Galante, čo robí tu v Seredi a rozumuje? V Galante ho už nakopali, tak prišiel na komisiu do Serede. Som zvedavý ktoreho seredana pustia na komisiu v Galante.
Sisa | 25-01-2014 16:32:55
Som rada, že aj iní občania majú záujem o spôsob nakladania samosprávy mesta Sereď s verejnými financiami. Ako zástupcovia mesta volení občanmi by mali viac dbať na ich názor počas celého volebného obdobia a nie iba tesne pred voľbami. Už sa začne zvolebnievať a tak nás opäť tí istí, ktorí nás skoro štyri roky neakceptovali budú oslovovať a ťahať medové motúzy popod nos. Je to na nás ako sa rozhodneme.
Ako je možné?! | 25-01-2014 10:26:07
Veď PÁNI poslanci musia počuť,čítať ako sú obyvatelia-voliči nespokojní s ich prácou,čo sa prácou nazvať už ani nedá!A nič ich netrápi?Teraz sa ukázalo,že im na občanoch vôbec nezáleží!
komisie | 25-01-2014 09:58:41
Do komisií sa nasáčkovali ľudia, ktorí si presadzujú buď pre seba alebo pre svoje zariadenie výhody pri prerozdeľovaní rozpočtu. Konečne- kontroluje niekto ako sa pridelené prostriedky čerpajú a či sa využívajú iba pre tých, ktorým sú určené? Nepoužívajú sa aj pre iných? Pri vykazovaní činnosti potom narastá počet členov a čím si môžu nárokovať na vyššiu čiastku z rozpočtu. Samozrejme, museli by začať od seba.
Jozef | 24-01-2014 12:59:54
a toto pisal na tychto strankach kedysi.

"Ľubomír Veselický 28. 11. 2010
Nového primátora a rekonštruovaný poslanecký zbor čakajú 4 roky. Počas nich musíme presvedčiť väčšinu obyvateľov, že ich voľba bola dobrá. Doposiaľ som iba veril. Dnes som o tom presvedčený, že sa koncom roku 2014 budeme mať čím chváliť.

Vyššia účasť na voľbách bol ten základ. Jej pokračovaním musí byť trvalá kontrola práce poslancov a primátora. To znamená komunikácia cez všetky informačné kanály vrátane využitia SOL. Ešte raz vďaka za odovzdané hlasy a Vašu dôveru.

Nemal som ambície na post primátora a teším sa dôvere 620 občanov, ktorí mi vo volebnom obvode dali svoj hlas. Každý z nás si vie predstaviť nejaké zloženie MsZ, no naše predstavy sú iba predstavami a realitou je zisk hlasov vo voľbách. Čakajú nás určite aj ťažké chvíle, no ale čo by to už bol za výkon mandátu, keby nebol okorenený adrenalínom? Budeme stále pod kontrolou verejnosti."

...teraz uz ta kontrola nie je potrebna?
TinTin | 24-01-2014 12:47:54
Vrchol drzosti a arogancie členov komisie a poslancov.Neni tomu dávno,čo občanov mesta oklamali pri koncoročných odmenách a už je to tu zase tutumutu za zarvorenými dverami budeme rozhodovať o veľkom balíku penazí z daní občanov,ale bez nich. Keď sa nemajú čoho obávať tak im nemôže vadiť ,aby boli občania prítomní. A vyjadrenie p. Veselického k tomu nech si spravia občania úsudok sami!!!
lubo | 24-01-2014 12:07:22
keci a keci, tak isto p. Veselický, takisto p. Kalinay, drzia sa zakona a vyhovaraju sa na zakon, ale navyše nic neurobia...p. Veselicky sa tu bil do prs a zrazu sa otocil, kam vietor tam plachta sa to hovori? a prepacte, ale on ako hovorca? ved to je nemyslitelne, pocuvajte ho chvilu, toto nema s hovorcom nic spolocne, to je arogantny clovek, asi ma potrebu vysvetlovat len pripadne dobre veci a uspechy, neprijmene veci? nato sa ho nepytajte, co sa ho pytate!!!
Jozef | 24-01-2014 11:38:03
viceprimator a zaroven hovorca nechape, nevie, nemoze obsiahnut vsetko a podobne blablabla.
Za co potom berie plat. Ani na jednoduchu otazku nedokaze jasne odpovedat.
Asi ste ho vyrusili pri pisani novych mytov a nebol pripraveny.
A pokial je pre neho nejaky pamflet, ktory si odhlasovali sami a nazvali rokovaci poriadok normou, tak potom zbohom zakony.
Fuj.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign