Tip na víkendový výlet – zrúcanina hradu Ostrý Kameň
"V chatrči pod hradom Ostrý Kameň žila baba jazyčnica. Najradšej pomáhala tým, čo nič nerobia a chorľavela od závisti. Každý sa jej bál ako ohňa. Jedného dňa, preklínajúc svet, šla do hory zbierať raždie. Pre samé zlorečenia poblúdila. Kdesi-čosi dostala sa do podzemnej izby hradu, preplnenej klenotmi. Harpya zíza na poklad ani koza na kapustu. Hneď chamtivo naberá jagavú moc. Nevidí, nepočuje, ustavične sa jej máli. Po treťom hrmení sklepenia s veľkým rachotom sa zrútilo a odvtedy planú ženu ani drahocennosti nikto nezočil."
Ostrý Kameň (510 m) - zrúcanina hradu na záp. ostrohu Zárub na Českej ceste z 13.stor. Po prvý krát sa spomína v r.1272 ako jeden z pohraničných hradov strážiacich západnú hranicu Uhorska. Stredisko hradného panstva, ktorému patrilo 12 obcí zo Záhoria. V r. 1366 prešiel hrad z kráľovského majetku do rúk šľachty. Začiatkom 18.stor. ho poškodili Rákocziho vojská. Odvtedy spustol.
Vodná nádrž Buková - nachádza sa medzi obcami Buková a Plavecký Peter a má rozlohu cca 36 ha. Poskytuje tu výborné podmienky na kúpanie a vodné športy a v jej okolí sú asfaltové a lesné cesty vhodné na cyklistiku.
Trasa vedie zo Serede cez Trnavu, Boleráz až do Trstína, kde je potrebné odbočiť druhou odbočkou vľavo (nie na Smolenice), ale na obec Buková (možnosť občerstvenia). Vodná nádrž Buková sa nachádza asi 3 km ďalej po ľavej strane. Po odstavení auta na miestnom parkovisku smerujeme asfaltovou cestou za závoru až na ochrannú hrádzu, ktorou je potrebné prejsť na druhú stranu vodnej nádrže. Tu sa asi po 200 m nachádza turistický smerovník, ktorý (žltou) značkou naviguje (vpravo) požadovaný smer. Asi po trištvrte hodinovej prechádzke poľnou a neskôr romantickou lesnou cestičkou cestička ústí na asfaltovú cestu k ďalšiemu smerníku. Cesta vedie vľavo príjemným bukovým lesom (je možné ísť aj asfaltovou cestou - značku sme tu nevideli) červenou značkou a po chvíli sa dostaneme na pravotočivý lesný chodník, ktorý stúpa strmšie nahor (tu sa obidve cesty spájajú). Vzhľadom na skutočnosť, že chodník je v tomto úseku strmý, plný koreňov stromov a drobných kamienkov, výstup po daždi (rozbahnený terén) alebo s úplne malými deťmi odporúčam len s maximálnou opatrnosťou. Tento úsek je v podstate najťažší a potom je to už o.k.; len je potrebné dať pozor na odbočenie prudko vpravo z lesnej cesty nad polomom. V tejto časti je les je voňavý a nádherný.
Vstup do hradu je už blízko. Hrad vyzerá z tohto pohľadu malý a nijak výnimočný, tento klamlivý pocit vstupom na 1.nádvorie rýchlo zmizne. Zrúcaniny nie sú udržované tak, ako na Brančí (POZRI článok o Branči v rubrike CESTOVANIE). Priestor medzi rozvalinami je zarastený, prekrytý množstvom vysokých stromov a pokrytý množstvom drobných sutinových kamienkov (pozor na pohyb malých detí). Avšak výstup do vyššie položených častí hradu ukáže, že aj tu sa o jeho vzhľad a o bezpečnejšie a pohodlnejšie sprístupnenie najvyšších častí stará „dobrý človek“ a z tohto mám veľmi dobrý pocit. Je tu vidieť kus poctivej ľudskej práce a odpadové koše návštevníka určite tiež potešia. Pokiaľ nie sú tieto miestečká obsadené, odporúčam romantický piknik, ktorý deti určite poteší (občerstvenie je potrebné zobrať so sebou). A nezabudnite na nejaké pikošky o hradných celebritách ! Potom je to už len o zatajení dychu, o splynutí s časom a o vychutnaní fantastickej panorámy.
Pri dobrom priezračnom počasí poteší výhľad aj na 4 veterné vrtule nad obcou Cerová (z druhej strany) pri obci Rozbehy, masív Javoriny vo vzdialených bielych Karpatoch, pamätník Bradlo (vpravo) a na hrad Branč (v pozadí). Samozrejme, že s ďalekohľadom sú super výhľady, ale to už snáď nie je potrebné uvádzať. V čase našej návštevy (Veľkonočný pondelok) potešil aj otvorený bufet v areáli vodnej nádrži Buková. Celkové (príjemné) okolie nádrže s trávnatými plážami vytvorilo vo mne (po dlhšom čase) príjemný a bezprostredný pocit, že pre návštevníkom a rekreantov začalo (snáď) obdobie kvalitnejších a kultúrnejších služieb...
Pri troške šťastia je možné spozorovať vo vzdušných výškach nad Havranicou a Zárubami (so 768 m. n m. najvyšší vrch v Malých Karpatoch - z nášho hradu je to na jeho vrchol neďaleko) rogalistov, „krídlarov“ a plachtiacich dravých vtákov. Pohľad na ladné pohyby „týchto plachtiacich a krúžiacich vzdušných tvorov“ je skutočne zážitkom.
Pre cyklistov a bikerov nemôžem napísať nič iné len : lahôdka !
Pre fajnšmekrov odporúčam pozrieť http://ostrykamen.asgard.sk/
Fotogaléria k článku:
Popis: Počkajte ešte !
Popis: Potešenie duše...
Popis: Cestičkou na Záruby.
Popis: Pohľad z polomu na veterné vrtule.
Popis: Vodná nádrž Buková od polomu.
Popis: Vstupná cestička k hradu.
Popis: Turstický rázcestník - vyberte si cestu...
Popis: Bikeri (foto bolo s ich súhlasom).
Popis: Vyberte si...
Popis: Pohľad od poľnej cestičky.
Popis: Ďakujeme za návštevu a prajeme všetko dobré !!!
Popis: Šup dolu.
Popis: Ďalej to už nejde...
Popis: Zjazd spoza Rozbehov (od veterných vrtúľ) - tak tento som si viackrát vychutnal...
Popis: Nádvorie.
Popis: Mlčanlivý súputník.
Popis: Voňavou lesnou cestičkou.
Popis: Ostrý Kameň -10x ZOOM
Popis: Bufet na brehu vodnej nádrže Buková
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Miroslav Mierny | 16-04-2009 18:38:54
Ďakujem Igor, aj Vám príjemný podvečer. :-)
Igor Lebiedzik | 16-04-2009 18:01:27
Jaskýň v Malých Karpatoch je veľa, avšak to by bolo treba speleológa :-( a taký "šialenec" nie som (aj keď to je určite nádherná adrenalínová vec... Driny sú jediná jaskyňa otvorená pre verejnosť, čo je škoda. Avšak; mám zachytený vodopád (jediný v Malých Karpatoch), v ktorom tiekla konečne "voda".
Príjemný deň, Miro.
Miroslav Mierny | 15-04-2009 20:49:53
Krásny článok. Pripájam sa k názoru Igora, je to pekný tip na víkendový výlet. Vrele odporúčam!
P.S. Igor neďaleko je jaskyňa Driny, dúfam že pribudne ďalší
pekný tip na víkend! *yes*
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.