Teoretické ohrozenia obyvateľov sa rýchlo môžu premeniť na realitu
Je síce pravdou, že niektoré z ohrození na ktoré sme boli v časoch socializmu pripravovaní, resp. ktorými sme boli strašení pominuli, no neznamená to, že obyvateľom Slovenska nič nehrozí. Ako ukázali ostatné roky a hlavne posledných niekoľko týždňov, príroda nám vie nachystať čoraz väčšie prekvapenia. Pri každoročných živelných pohromách nielen že prichádza k výraznému poškodzovaniu ako súkromného tak verejnoprospešného majetku, tak výraznému ohrozeniu životov obyvateľstva. Výnimočné nie sú dokonca zranenia končiace smrťou.
Civilná ochrana a krízové riadenie je tu na to, aby bolo obyvateľstvo o možných hrozbách včas a vhodným spôsobom informované a pri výnimočných situáciách v maximálnej možnej miere chránené pred vážnymi následkami týchto udalostí.
Aspoň načrtnúť funkciu CO sme sa pokúsili rozhovorom s Ivanom Vtákom, pracovníkom Civilnej ochrany a krízového riadenia pri MsÚ v Seredi.
V spolupráci s pánom Vtákom týmto začína seriál, ktorý ako veríme napomôže obyvateľom mesta a širokej verejnosti pochopiť riziká, ktoré nad našimi hlavami denne visia. Oboznámime sa s postupmi a systémom ochrany v prípadoch, ktorých vznik si v bežnom živote ani len nepripúšťame.
Keď však k danej situácii dôjde, bez potrebných vedomostí škody na majetku a žiaľ i na životoch ľudí môžu byť vysoké.
Ďakujeme Ivanovi Vtákovi za rozhovor a následne za tvorbu materiálov z danej problematiky.
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
František Ferdič | 09-06-2010 09:19:41
teória a prax sú veľmi ďaleko od seba.
veľa vecí sa dá len teoreticky "nacvičiť" nakoľko nikto nechce byť zodpovedný za rozsah cvičenia a ich následkov.
prax ukazuje,že cvičenia v určitých rozsahoch chýbajú a v skutočnosti reakcie na danú udalosť sú pomalé,nedostatočné.
za všetkým sú bohužiaľ peniaze.
Ľubomír Veselický | 08-06-2010 23:03:12
Faktom je, že teoreticky sme pripravení na všetky alternatívy ohrozenia obyvateľov Serede. (To sme aj v prípade zimnej údržby komunikácií.) Nepovažujem za šťastné, ak iba primátor môže rozhodnúť o tom, či nebezpečenstvo hrozí, alebo nie. Doteraz kritická situácia našťastie nenastala. Bodaj by tak bolo aj v budúcnosti. Pretože evakuácia môže byť akokoľvek dobre naplánovaná, i nacvičená, no naostro by mohla dopadúť veľmi zlne.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.