TEDx Košice 2014 - V papučiach.
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia” ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine.
6.9. 2014 v Kasáne/Kulturpark môžte zažiť už 3. ročník konferencie TEDx Košice. Aj tento rok sme si pre Vás pripravili zaujímavých rečníkov, netradičné aktivity a samozrejme príležitosť naplno si užiť neopakovateľnú atmosféru dňa plného inšpiratívnych myšlienok a spoznať zaujímavých ľudí.
Tretí ročník konferencie TEDxKošice sa bude niesť v domáckej papučovej atmosfére. Chceme, aby ste sa u nás počas celého dňa cítili ako doma!
Už teraz sa môžete tešiť aj na nasledujúcich rečníkov.
Ženu, ktorá stráži záujmy občanov vtedy, keď si kompetentní zakrývajú oči. Zuzana Wienk. Zuzana Wienk založila v roku 2002 mimovládku Aliancia Fair-play, pretože verila, že politika potrebuje každodenného strážcu, aby sa nezvlčila. Spolu s kolegami odkrývajú prešľapy politikov i tunely, používajú pritom moderné technológie, delia sa o informacie s verejnosťou, oceňujú Biele vrany a bijú na poplach, keď je ohrozená spravodlivosť. Ako bývalá novinárka si uvedomuje silu komunikácie a citlivo vníma mocenské a finančné výhody korupčných sietí. Na TEDxKošice prezradí, ako môžu bojovníci proti korupcii vyrovnať svoju nevýhodu a účinne potláčať tento neduh starý ako ľudstvo. Inšpirácia totiž občas prichádza z nečakaných miest.
Peter Pristaš je odborník na genetiku a ekogenetiku organizmov. Vo svojej prednáške na TEDxKošice rozpovie príbeh tisícročnej vojny proti baktériám a z vedeckej perspektívy načrtne budúcnosť antibiotík. Peter Pristaš je úspešným absolventom odboru jadrová chémia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Hneď po skončení vysokej školy nastúpil na Ústav molekulárnej biológie SAV v Bratislave, kde sa venoval výskumu v oblasti genetiky antibiotík produkujúcich streptomycét. Po návrate do Michaloviec začal pôsobiť na Ústave fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach, kde je v súčasnosti vedúcim Oddelenia genetiky mikroorganizmov. Odborne sa zaujíma o výskum v oblasti genetiky a ekogenetiky mikroorganizmov, najmä o šírenie génov v prirodzených mikrobiálnych ekosystémoch. Je autorom viac než 100 odborných článkov. Na TEDxKošice rozpovie príbeh vojny s najväčším počtom obetí, vojny ľudí proti baktériám a ozrejmí tak históriu, súčasnosť a budúcnosť antibiotík.
Ďalším rečníkom je Košičan Michal Gálik. U Miša sa spojila vášeň k cestovaniu s citom pre dokumentaristiku. Angažuje sa vo viacerých ochranárskych projektoch a aj prostredníctvom vlastných skúseností povzbudí publikum TEDxKošice ku citlivejšiemu vnímaniu globálnych problémov. Michal Gálik je rodený Košičan, ktorý absolvoval štúdium zoológie na Prírodovedeckej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe. Počas štúdia sa začal amatérsky venovať dokumentárneho filmu. Vďaka tomuto koníčku a vášni pre cestovanie na vlastné oči videl ako sa z Bornea postupne stáva Zelená poušť, pomáhal so stavbou školy v Kamerune a s ďalšími českými ochranármi sa pokúšal zachrániť jedného z najohrozenejších vtákov na svete. V súčasnosti pripravuje svoj štvrtý film v spolupráci s pražskou Zoo o transporte divokých koní z Čiech do Mongolska. Uvedomuje si, že s globalizáciou prichádza aj globálna zodpovednosť a na TEDxKošice vysvetlí, prečo by sme nemali byť ľahostajní k problémom, od ktorých nás delia tisíce kilometrov.
Máriu Virčíkovú možno považovať za prvú dámu slovenskej robotiky. Zaoberá sa interakciou človeka a stroja, zameriava sa najmä na úroveň neverbálnej komunikácie. Počas TEDxKošice 2014 - V papučiach prezradí, čo ju naučili roboty o emóciách. Mária Virčíková robí výskum umelej inteligencie v oblasti interakcie človek-robot na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie na Technickej univerzite v Košiciach. Zaoberá sa najmä prvkami neverbálnej komunikácie a pracuje na tom, aby stroj nebol iba nástrojom, ale čo najpríjemnejším a najprirodzenejším spoločníkom. V roku 2013 sa stala študentskou osobnosťou Slovenska pod záštitou prezidenta SR a časopis Forbes ju zaradil do rebríčka 30 pod 30. Prednášala na svetových univerzitách v Japonsku, Austrálii a po Európe. Dizertačnú prácu na tému Strojová empatia obhajuje v júni 2014 a leto strávi vo firme Google. Mária sa pravidelne zapája do vzdelávacieho projektu Noc Výskumníkov a ďalších aktivít, ktoré popularizujú vedu a robotiku. Publiku TEDxKošice prezradí, čo ju roboty naučili o emóciách.
Roman Vaněk, ulahodí všetkým, ktorí milujú kvalitné jedlo. Autor a hlavná hviezda Jídlo, s.r.o a Peklo na talíři majiteľom reštaurácií a ich návštevníkom na TEDxKošice prezradí univerzálne pravidlá ako (ne)prilákať hosťa. Roman Vaněk sa v 90. rokoch venoval dovozu obuvi a vína z Brazílie. Záujem o kulinárstvo v ňom driemal odmalička, na cestách ochutnal cudzokrajné špeciality, navštívil množstvo reštaurácií a mohol tak spoznávať a porovnávať. Priateľstvo s významnými šéfkuchármi mu pomohlo pochopiť základy profesionálnej gastronómie. Absolvoval kulinárske stáže doma a v zahraničí a svoju vášeň korunoval založením Pražského kulinářského institutu – najprestížnejšej českej školy kurzov varenia pre verejnosť a profesionálov. Roman Vaněk je znalcom surovín a veľkým strážcom ich kvality. Podieľal sa na televíznych produkciách „Ano šéfe“ a „Na nože!“. Je autorom a sprievodcom internetových relácií Jídlo, s.r.o a Peklo na talíři, ktoré má viac než 27 miliónov zhliadnutí a bolo ocenené na medzinárodnom filmovom festivale Life Sciences a získalo Křišťálovú lupu. Je autorom článkov, kuchárskych kníh, DVD a o gastronómii aj často prednáša. Zbiera jedálne lístky a staré kuchárske knihy, je ženatý a má dcéry Terezu a Kateřinu. Na TEDxKošice v prednáške „Jak “nepřilákat” hosta aneb otevřme oči“ predstaví gastronomické konštanty, ktoré sú nevyhnutné pre úspech podniku a s ktorými by sa mal oboznámiť reštauratér, ale aj hosť.
Pohrávate sa s myšlienkou založenia vlastnej firmy, no vždy vám na um príde iba milión dôvodov prečo tak neurobiť? Veríme, že Zuzka Krnáčová vás svojim príbehom inšpiruje. Zuzana Krnáčová patrí medzi mladých aktívnych ľudí, ktorí čas po práci venujú podnikateľským aktivitám. Spolu s kamarátmi založili firmu, v ktorej navrhujú a vyrábajú detský nábytok. Stretávajú sa vždy večer po práci, aby do domovov priniesli dizajn vyrobený na Slovensku. Táto “voľnočasová aktivita” priniesla ocenenia ako Podnikateľský nápad pre Bratislavu, Business Idea, či Mladý inovatívny podnikateľ. Zuzana v júni 2014 ukončila štúdium na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, pochádza zo Žarnovice a má 25 rokov. Pracuje v spoločnosti Microsoft Slovakia ako Account technolgy strategist. Na TEDxKošice sa dozviete, čo motivuje človeka, aby popri práci vo veľkej korporácií venoval svoj voľný čas podnikaniu. Prezradí, ako sa dá zladiť tím pracujúcich ľudí a ako vytvoriť projekt, pre ktorý je radosť pracovať.
Daniela Heviera môžeme bez najmenšieho zaváhania označiť za experta na kreativitu. Obľúbený autor detí i dospelých na TEDxKošice vyvráti mýtus, že s kreativitou sa musíme narodiť. Mgr. Daniel Hevier, PhD. vyštudoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Ako spisovateľ napísal približne 100 kníh, z ktorých viaceré vyšli aj v zahraničí. Venuje sa aj písaniu textov piesní, spolupracuje s divadlami, rozhlasom, televíziou, filmom.Je činný tiež ako výtvarník a interpret svojich piesní. Je priekopníkom tvorivého písania na Slovensku, odborníkom na kreatívne priemysly a konzultantom na inovácie a kreativitu. Vyvinul vlastnú metódu kreatívnosti a inovatívnosti, spolupracuje so školstvom i vrcholovým manažmentom viacerých firiem. Rozvíja start-upy, ako aj urbánnu kreativitu. Je presvedčený, že tvorivosti sa dá naučiť, že ju máme v istej miere všetci a že sa dá ďalej rozvíjať. A že kreativita bude strategickou surovinou na prežitie v XXI. storočí. S týmto presvedčením prichádza naTEDxKošice. Keďže patril medzi prvých rečníkov na 1. slovenskom TEDx-e, teší sa po rokoch na nové stretnutia.
Registrovať sa môžete prostredníctvom formulára: http://bit.ly/
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.