Podpora dojčenia v spoločnosti je pre matky kľúčová. Kontinuálna podpora v dojčení môže byť poskytovaná rôznymi spôsobmi. Tradične túto podporu poskytovala rodina. Zmenou spoločnosti, najmä urbanizáciou, je potrebný omnoho širší kruh podpory pre matky. Tvoria ho zdravotnícki pracovníci, poradkyne pri dojčení, vedúce osoby v spoločnosti ako aj priateľky, ktoré sú tiež matkami, partneri matiek atď.
Program laickej pomoci matka-matke pri dojčení je finančne nenáročným a vysoko účinným prostriedkom pre zvýšenie počtu dojčiacich matiek. Takúto podporu môže poskytovať ktokoľvek, kto bude vyškolený pre podporu matiek a bude môcť riešiť otázky a problémy dojčiacich matiek.
„Kľúčom k najlepším výsledkom v dojčení je neustála denno-denná podpora dojčiacich matiek v domácich podmienkach a v spoločnosti.“
1. Upriamiť pozornosť na to, aké je dôležité pomôcť matkám začať a pokračovať s dojčením prostredníctvom laickej podpory matka-matke.
2. Informovať verejnosť o úspešnosti programulaickej pomoci matka-matke a zjednotiť snahy pri rozširovaní tohto programu.
3. Povzbudiť ľudí, ktorí podporujú dojčenie bez ohľadu na ich vzdelanie, aby urobili krok vpred a vyškolili sa v podpore matiek a detí.
4. Rozširovať kontakty na poskytovateľovlaickej pomoci matka-matke, ktorých môžu matky po pôrode navštíviť, aby získali pomoc a podporu.
5. Prízvukovať vláde a zariadeniam starajúcim sa o matky, aby aktívne implementovali 10 krokov iniciatívy nemocníc priateľským k deťom (BFHI), predovšetkým bod 10, aby sa zvýšil počet dojčených detí a obdobie, počas ktorého sú deti dojčené.
Svetový týždeň dojčenia a podpora dojčenia na Slovensku ( prvý augustový týždeň.)
O. z. MAMILA takýto typ pomoci matkám sprostredkúva už vyše 10 rokov prostredníctvom
tzv. podporných skupín dojčiacich matiek. Tie na Slovensku začali vznikať už pred 12.rokmi. V súčasnosti sa stretáva 60 podporných skupín dojčiacich matiek v rôznych mestách Slovenska. Radi by ste si našli tú svoju skupinu? Navštívte našu stránku so zoznamom poradkýň pri dojčení (http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/), poradkyňa, ktorá organizuje podpornú skupinu dojčiacich matiek má túto informáciu uvedenú pri svojom mene.
Čo sú podporné skupiny dojčiacich matiek?
Podporné skupiny dojčiacich matiek sú stretnutia viacerých dojčiacich matiek s deťmi spolu s poradkyňou pri dojčení. Správne a úplné informácie, ktoré o dojčení získate v podpornej skupine, spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne ako aj ostatných mamičiek v skupine pomáhajú mamičkám úspešnejšie a dlhodobejšie dojčiť.
Prečo sú podporné skupiny dojčiacich matiek potrebné?
Počas celej evolučnej histórie ľudského druhu bolo dojčenie normou – samozrejmým spôsobom kŕmenia a starostlivosti o dieťa. Žena už od svojho detstva vnímala dojčenie v širokom kontexte starostlivosti o dieťa. So starostlivosťou o deti pomáhala už od detského veku. Po pôrode vlastného dieťa dojčila tak, ako to vždy okolo seba videla. V prípade potreby našla pomoc a podporu v príkladoch zo svojho okolia.Nanešťastie, dojčenie v našej spoločnosti dnes nie je normou. Ženy vidia fľaše a umelú výživu od detstva a rastú učiac sa viac o tom ako o dojčení. Nová matka, ktorá si praje dojčiť, často jednoducho nevie, kam sa má obrátiť o pomoc. Často nepozná nikoho, kto by mal dobré skúsenosti s dojčením. Informácie a rady, ktoré dostáva od rodiny, priateľov a blízkeho
okolia, jej väčšinou nepomáhajú, často sú prezentovaním mýtov alebo informácií, ktoré dojčenie ohrozujú.Pomocou pre matky v spoločnosti, kde sa normou stalo kŕmenie fľašou umelým mliekom, môžu byť podporné skupiny dojčiacich matiek. Ide o stretnutia dojčiacich matiek spolu s poradkyňou pri dojčení. Takéto stretnutia pomáhajú matke dostávať podporu, ktorú zažívali všetky ženy v minulosti.Ide o ženy v rozličných etapách materstva - mamičky, ktoré svoje bábätko ešte len čakajú, spolu s čerstvými mamičkami, s mamičkami väčších bábätiek, ktoré začínajú jesť príkrmy, starších detí, mamičky dojčiace počas ďalšieho tehotenstva, mamičky dojčiace tandemovo - staršie dieťa a nové bábätko, mamičky s deťmi, ktoré sa práve odstavujú atď.
Matky vidia akým spôsobom zahŕňajú dojčenie do starostlivosti o svoje deti ostatné matky na skupine.Vidia deti rôzneho veku – od novorodencov až po staršie deti ako sa dojčia, v akých situáciách, ako dojčenie prebieha. Toto všetko vplýva na to, aká je úspešnosť dojčenia. Štúdia z Bangladéšu dokázala, že takáto pomoc dokáže pomôcť, aby v 6. mesiaci bolo dojčených ešte 70 % detí, oproti skupine bez takejto pomoci, kde je v 6. mesiaci dojčených už len 6 %
detí.
Podporné skupiny dojčiacich matiek na lokálnej úrovni pomáhajú vytvárať priateľstvá. Matky zo skupiny pozývajú na ďalšie stretnutia svoje kamarátky,tehotné či dojčiace mamičky. Pomáhajú tak matkám na materskej dovolenke nebyť v izolácii, spoznávať nových ľudí. Zároveň sa tak vytvára kultúra dojčenia a obraz dojčenia, taký potrebný pre to, aby dojčenie bolo úspešné. Kľúčovú rolu v skupine hrá poradkyňa pri dojčení. Udržiava rovnováhu medzi poskytovaním správnych informácií o dojčení a umožnením matkám, aby sa ony podelili o svoje nápady a
skúsenosti s ostatnými.
Stretnutia môžu byť pomocou aj pre tehotné ženy, ktoré na svoje bábätko ešte len čakajú, pretože dojčenie je zručnosť, ktorej sa najlepšie naučíme pozorovaním. Skúsenosti mamičiek im môžu výrazne uľahčiť ich vlastný vstup do materstva a dojčenia.Ako pomáhajú podporné skupiny dojčiacich matiek iným mamičkám?
Monika s dcérkou Biankou:
„Podporná skupina mi pomohla pochopiť a prijať dojčenie ako normu, čím som si
jednoznačne uľahčila život. Vďaka stretnutiam je to pre mňa prirodzená súčasť materstva a
starostlivosti o dieťa a inak to už robiť neviem. V skupine som našla množstvo nových
priateľov, s ktorými sa stretávame aj v bežných dňoch a podporujeme sa navzájom.“
Alexandra s dcérkou Elou:
„Podporná skupina mi priniesla priateľstvá, spoločnosť podobne orientovaných ľudí, ktorí sa v danej dobe zaoberajú rovnakými témami ako ja, keď sa mi zmenil svet po pôrode a ja som vymenila každodenný pracovný režim za starostlivosť o bábätko. Hoci je to krásne obdobie, najmä na začiatku je to veľká životná zmena a ja som rozhodne nemala skúsenosti ani dostatok praktických informácií, napriek lekárskemu vzdelaniu. Na skupine máme možnosť odkomunikovať rôzne problémy nielen ohľadom dojčenia, ale aj ohľadom starostlivosti o bábätko, získať rady, tipy a najmä podporu od žien.“
Lucia so synom Filipkom:
„Je mi ľúto, že som na podpornú skupinu nechodila hneď od narodenia môjho syna, keďže skupina sa otvorila, až keď mal Filipko vyše roka. Dozvedela som
sa na skupinách dôležité informácie, spätne ľutujem, že som to nevedela už pred tým, pretože by mi boli uľahčili život (napr. používanie šatky, ako zavádzať
príkrmy popri dojčení, mala som neustále obavy o to, či mám dostatok mlieka atď.). Takisto som trpela pocitom izolácie a menejcennosti, keď som videla z okna usmiate mamičky a ja som mala pocit, že nezvládnem ani malú prechádzku a musím sedieť doma na gauči so synom na prsníku. Všetko toto mi zbúrala práve podporná skupina.“
Lucia s dcérkou Lilly:
„Keď som otehotnela, veľa som o dojčení a vôbec o starostlivosti o dieťa nevedela. Začala som navštevovať podpornú skupinu, veľmi mi pomohla a stále mi pomáha. Moja dcéra má 13 mesiacov a stále ju dojčím, som preto veľmi šťastná. Veľká vďaka patrí aj tomu, že existuje možnosť navštevovania podpornej skupiny, ktorá mi mnohokrát pomohla pri riešení problémov pri dojčení. Vedie ju skúsená poradkyňa, ktorej názory sú mi blízke a veľmi rada sa stretávam s mamičkami, ktoré navštevujú skupinu. Som vďačná za to, že niečo také ako podporná skupina existuje.“
Ivana so synom Robkom:
"Rada chodím na stretnutia dojčiacich matiek, na ktorých sa cítim byť normálna a vždy odchádzam s uistením že to, čo robím je správne. Vždy sa dozvedám nové a nové informácie, ktoré mi otvárajú oči v oblasti materstva, tehotenstva, pôrodu a samozrejme dojčenia."
Poradkyňa pri dojčení o svojich podporných skupinách dojčiacich matiek:
„Ako poradkyňa pri dojčení pomáham mamičkám dojčiť prípravou na dojčenie ešte v tehotenstve, osobným poradenstvom mamičkám, ktoré riešia nejaký problém s dojčením a organizovaním podporných skupín dojčiacich mamičiek. Skupiny organizujem už skoro dva roky a je to zo všetkých týchto aktivít práve tá, ktorá ma najviac napĺňa. Cítim veľkú radosť, keď vidím, že mamičky do skupiny chodia rady, že na ňu volajú ďalšie svoje dojčiace kamarátky, že sa z
nás spoločne stávajú priateľky, ktoré si navzájom pomáhajú s dojčením a materstvom. Od „svojich mamičiek“ som sa veľa naučila aj ja. Vidím, že každá z
nich má svoj príbeh s dojčením, ktorý väčšinou nebol jednoduchý, obdivujem odhodlanie, s ktorým prekonali problémy. Nesmierne ma napĺňa, keď vidím, že mamičky, ktoré prišli do skupiny s cieľom dojčiť pár mesiacov, mi do skupiny chodia aj naďalej, hoci ich deti už majú 2 a viac rokov.“
Stretnutia dojčiacich matiek prebieha aj v Seredi. Matky sa stretávajú jedenkrát do mesiaca, vo štvrtok v priestoroch materského centra MAMA klub Sereď na Jesenského ulici. (bývala MŠ.) Prítomná je vždy minimálne jedna certifikovaná poradkyňa dojčenia o.z. MAMILA.