Svet zaplavuje plastový odpad. WWF vyzýva k zodpovednému prístupu výrobcov, krajiny i spotrebiteľov.
WWF |MM| Vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, z toho deväť miliónov ton skončí v oceánoch. WWF International preto spúšťa globálnu kampaň No Plastics in Nature. Vyzýva svetových lídrov, aby prijali historicky prvú globálnu dohodu o znížení plastového odpadu v oceánoch a aby sa k situácií postavili zodpovedne nielen štáty a spotrebitelia, ale aj výrobcovia a firmy.
"Súčasný spôsob produkcie, využitia a zneškodňovania plastu je od základu chybný. Je to systém, v ktorom chýba zodpovednosť, čo vedie k stále rastúcemu znečisťovaniu životného prostredia plastmi. Čelíme globálnej hrozbe – už vieme, že plasty v prírode nie sú len škaredé, ale ohrozujú život v moriach a začíname vnímať i ohrozenie, ktoré to prináša človeku. Situáciu môžeme vyriešiť iba tak, že každý v reťazci - od vývoja, výroby až po zneškodnenie prevezme svoj diel zodpovednosti,” hovorí Marco Lambertini, riaditeľ WWF International.
WWF International dnes zverejnila i globálnu štúdiu o plastoch Solving Plastic Pollution Through Accountability. Hovorí o tom, ako rastie produkcia plastov, ako krajiny s plastmi nakladajú a ako plastový odpad škodí všetkému živému vrátane človeka. Štúdia konštatuje, že len v roku 2016 bolo vyrobených na svete 396 miliónov ton nových plastov, to je 53 kilogramov na každého obyvateľa planéty. Produkcia novovyrobených plastov pritom rastie o 4% ročne od roku 2000, najmä kvôli tomu, že sú lacné.
Najviac novovyrobených plastov potrebuje na svete obalový priemysel – až 40%, nasleduje automobilový a stavebný priemysel. A trend stúpa. Väčšina -v roku 2016 až 40% nových plastov bola pritom určená len na jedno použitie a mala životný cyklus kratší ako rok. Najmä išlo o tašky, obaly na potraviny, fľaše. V skutočnosti sa celosvetovo zrecykluje iba 9 % plastového odpadu. Plasty už boli nájdené vo všetkých moriach, vrátane najhlbšieho miesta - Marianskej priekopy. Neznečisťujú len oceány, väčšina odpadu znečisťuje rieky a pôdu a zvyšky plastov boli nájdené už i v telách viac ako 240 druhov živočíchov.
WWF preto spustilo globálnu petíciu za Koniec plastov v prírode – No Plastics in Nature, ktorú počas prvých troch týždňov podpísalo 250-tisíc ľudí. Podporiť ju možno na WWF International . Petíciu spúšťa WWF pred zasadnutím Environmentálneho zhromaždenia Programu OSN pre životné prostredia (UNEA), ktoré sa uskutoční 11.-15. 3. v Nairobi. „WWF vyzýva v kampani vlády, aby prijali medzinárodnú dohodu o zastavení znečisťovania morí a oceánov plastovým odpadom, vytvorili politické a finančné nástroje na podporu využitia recyklovaných plastov a ďalších ekologických alternatív, prostredníctvom legislatívy preniesli vyššiu mieru zodpovednosti na výrobcov a situáciu dôsledne monitorovali. Firmy vyzýva k opatreniam na zníženie produkcie plastov a odpadov z plastov a hľadaniu alternatívnych obalov pre produkty. A verejnosť k tomu, aby využila „spotrebiteľskú silu“ a žiadala od výrobcov alternatívu k plastom a znížila vlastnú produkciu plastových odpadov,“ vysvetľuje Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.
Na Slovensku podľa Programu odpadového hospodárstva na roky 2016-20vzniká ročne asi 120 tis. ton plastových odpadov a číslo rastie. Až 29% z tohto množstva predstavujú obaly. Vláda SR práve minulý týždeň schválila Program predchádzania vzniku odpadov, Ministerstvo životného prostredia SR v ňom sľubuje zaviesť v zákone o odpadoch zákaz jednorázových riadov, príborov i slamiek, do čoho tlačí krajiny Európska únia. Ministerstvo chce tiež, aby štátne inštitúcie nakupovali nápoje len vo vratných zálohovaných obchodov a sľubuje podporu bezobalovým obchodom. Rovnako ministerstvo deklaruje snahu spustiť systém zálohovania PET fliaš či plechoviek.
_______________________________________________________________________________________
WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je jednou z najväčších celosvetových nezávislých organizácií ochrany prírody. Vo svete má 5 miliónov podporovateľov a zastúpenie vo viac ako 150 krajinách sveta. Snahou WWF je prispievať k zastaveniu poškodzovania prírodného prostredia Zeme. Venuje sa ochrane biologickej rozmanitosti Zeme, ochrane ohrozených druhov rastlín a živočíchov, lesov, vôd, morí a oceánov. Podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov, znižovanie znečistenia a nadmernej spotreby. Na Slovensku sa WWF sústredí na ochranu lesov, vôd a veľkých šeliem. Realizuje programy zamerané na záchranu prirodzených starých lesov a pralesov a podporu prírode blízkeho lesného hospodárstva. Presadzuje zelené vodohospodárske opatrenia, zavádzanie opatrení na zmiernenie konfliktov veľkých šeliem s človekom a budovanie migračných koridorov zvierat.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.