Stále viac ľudí hovorí, že za socializmu sa mali lepšie...
Žijeme fakt v divnej dobe. Napriek viac ako štvrť storočiu od revolúcie, stále viac a viac ľudí kričí, že za sociku bolo lepšie. Argumenty dávajú len všeobecné a aj to len týkajúce sa určitých naoko pozitív, negatíva ktorých nebolo málo - ignorujú. Prečo je tomu tak?
Mám pocit, že stále viac ľudí nezvláda sústavne sa zvyšujúci tlak na úplne každodenný život s to zo všetkých strán. Prakticky žiadne sociálne istoty, nutnosť denne zápasiť o prežitie v konkurencii ako pri podnikaní, tak v práci, zvyšovanie cien, časté menenie zákonov a pravidiel, informácie o kradnutí a tunelovaní daní pochádzajúcich z práce občanov a dnes už každodenný výsmech politikov občanom priamo do tváre. Na jednej strane ľudí chápem, no na strane druhej sa pýtam, prečo sa nepostavia na odpor a prečo všetky neprávosti tolerujú?
Iba pred niekoľkými mesiacmi som v jednej z kaviarní v centre Kyjeva pri ceste z Donbasu napísal tento článok: http://www.seredonline.sk/clanky/podstata-korupcie-je-v-nasej-tolerancii-voci-nej/
Práve v tomto článku som sa snažil otvorene poukázať na dnes asi najväčší problém spoločnosti - korupciu a to na všetkých úrovniach jej riadenia. Áno, práve korupcia stále a všade a všeobecná tolerancia voči nej spôsobuje u najširšej časti populácie pravdepodobne najväčšíe problémy. Niekde v diskusii pod článkom som napísal:
"korupcia má totiž viacej tvárí, ako len dvadsať dekov šunkového salámu starou babkou podstrčeného lekárovi pred vyšetrením nachladnutého močového mechúra. "
Korupcia v politike, samosprávach a na úradoch dosiahla nekontrolovateľných rozmerov. Dnes je podľa mňa krajina v stave, že už nie je najnebezpečnejšie samotné korupčné konanie jednotlivcov či skupín, ale to, že niet vôle právnou cestou toto konanie postihovať a už uvedené všeobecné tolerovanie korupčného správania. Vidíme to aj v diskusiách - stále viac diskutujúcich neodsudzuje tých, ktorí sa korupčne správajú, ale kritiku zameriavajú na tých, ktorí korupciu odhaľujú, poukazujú na ňu a tým svojim spôsobom "poškodzujú záujmy" mnohých ľudí priamo či nepriamo do profitu z korupčného konania zapojených.
Denne sme svedkami toho, že v obecných či mestských zastupiteľstvách sedia poslanci, ktorí vlastne ani nevedia, na čo tam vlastne sú. Keby sa ich človek spýtal na obsah zloženého sľubu a porovnal by ho s ich konaním, niežeby sa museli červenať, ale mnohí by mali sedieť nie na zastupiteľstvách, ale v base.
Zo spoločnosti sa až príliš rýchlo vytratila morálka a znovu začalo platiť to staré socialistické "kto neokráda iného, okráda svoju rodinu." Toto samozrejme umožnila všeobecná atmosféra v spoločnosti a výrazná apatia väčšiny občanov majúcich pocit, že súčasný stav jednoducho nezmenia.
Volení zástupcovia nejdú príkladom, niektorí (napr. starosta obce Šintava Miroslav Holička) dokonca verejne a bez kúštička hanby vyhlasujú, že zákon porušia, lebo im za jeho porušenie nehrozí žiadna sankcia. Ďalší (napr. primátor mesta Sereď Martin Tomčányi) verejne porušovanie zákonov dokonca aj mestom obhajujú. Starostka obce Brunovce Júlia Masárová si dovolí mariť voľby a takto by som mohol menovať ešte dlho. Skúseností zo samospráv máme v OZ dostatok. Jedno majú títo starostovia a primátori spoločné - utekajú pred občanmi, bránia sa verejnému vystupovaniu na kamery médiam u ktorých nemajú istotu v položených otázkach, neodpovedajú na otázky občanov v citlivých veciach a niektorí dokonca sabotujú aj zákon 211/2000 Z.z. o Slobodnom prístupe k informáciam. Asi vedia prečo. V mnohých prípadoch to vedia aj občania a tolerujú im to. Faktom je, že pokiaľ nezasiahnu, veci sa nezmenia. Oni totiž vždy budú robiť iba to, čo im občania dovolia.
Socializmus vyhovoval ľuďom, ktorí sú ochotní svoj život podriadiť systému striktne určujúcemu pravidlá a vodcovi určitým spôsobom diktujúcemu, čo občan môže a čo nie. Čo je správne a opačne. To však v demokracii nefunguje. Demokracia je o právach a povinnostiach každého jednotlivca individuálne a demokracia počíta s aktívnym zapojením sa občanov do riadenia spoločnosti. A to ako pri voľbách, tak po nich. Keď to občan zanedbá, postupne vznikne to, čo žijeme dnes. Ale to sme znovu na začiatku toho istého príbehu...
Komentáre k článku:
Diskutujuci zacal, u neho s tym problem nemate, no ked sa ja branim, tak ano.
V momente, kedy viem, ze diskusiou nedocielim nic ine, ako pridem o darhocenny cas - vzdam sa. Nepovazujem to za nic zle - rad necham ludi vykecat.
Diskutujuci odomna ovela starsi nebude. Nechvalim sa tym, len konstatujem. Zial.
Co sa tyka konkretne Rumunska, hlboko za Cauceskovho rezimu som do Nadlaku chodl pravidelne a uz vtedy som NEoficialne byval v jednej z rodin tamojsich Slovakov. (oficialne samozrejme na hoteli)
Nemyslim si, ze to je o mnozstve navstivenych krajin, ale skor o sposobe, ako a za akym ucelom su navstivene.
Osobne pozman niekoko ludi, ktori v USA zili a v 3 robotach makali 3 az 8 rokov v kuse a po prvy raz sa od prace odtrhli a isli previest aspon po Floride az vtedy, ked som za nimi prisiel ja a dal som icj svojim sposobom dokopy, prenajali sme spolu auto a oni konecne videli, kde to vlastne \"ziju\". Oni totiz nezili, len muklovali...
Obdobne v Londyne, kedy dobry znamy po prvy raz videl centrum Londyna a Tower Bridge po viac ako rocnom pobyte v tomto meste az vtedy, ked som vtedy este s priatelkou za nim pricestoval. Dovtedy videl iba bus o 5 rano do roboty, jednu miestnost v ktorej umyval cely den riady a bus vecer do okrajovej stvrte mesta, kde nocoval.
Tym chcem povedat, ze je rozdiel ist niekde dlhodobo pracovat, a prist tam s ucelom nieco o krajine zistit.
Ano, ironia nastupuje tam, kde argumenty nemaju sancu, alebo vidim, ze diskutujuci nema zaujem diskutovat, len chce anonymne utocit na ineho.
Vsetci dnes nepochybne vieme, ze som sa naucil s tym zit a pokym to viem prezut, dovtedy to nebudem obmedzovat.
Pan Vam pisal ze zil a pracoval v ZSSR 7 rokov (ziadna CK) a myslim ze to je dostatocne dost velka doba aby mohol napisat svoj nazor na socializmus.
Takisto ked spomenul ze precestoval cele Rumunsko za Nica (predpokladam ze myslel N.Ceaucesca)ked Vy ste este ani nevedel kde je Rumunsko-predpokladam ze myslel to,ze ste este nebol na svete,alebo este bol hodne maly.
Z toho mi vychadza ze sa jedna o starsieho cloveka a neviem ako Vy,ale ja mam k starsim ludom uctu,aj ked nezdielam ich nazor.
Osobne mam na socializmus dobre spomienky,aj ked sa vravi ze ludsky mozog ma schopnost zle spomienky potlacat a pamata si skor na lepsie veci.
Napr.take zazitky z vojny-kazdy co sme boli na vojne vieme ze to tam niekedy bolo fakt na palicu,ale pri spomienkach sa rozpravaju vacsinou len tie usmevne prihody.
Plne si uvedomujem ze socializmus v dnesnych podmienkach je nerealny,alebo dobre ste to napisal-
,,ze stazujuci sa ludia chceli vyhody sucasnej doby a vyhody doby minulej.,, a to je uplne nerealne.
Jedine co mozem povedat ze co sa mi pacilo bolo to,ze ludia mali k sebe blizsie ludsky,s dnesnou dobou uplne neporovnatelne.
Ako som napisal v predchadzyajucom prispevku - strata casu.
Prajem Vam dobru chut pri nedelnom obede.
Zatial len toto:
- Vas 7 rocny zivot v Sovietskom zvaze a nezaujem o zivot inde - nielen v USA, ale aj v Cine, Japonsku, na Islande, v zapadnej Europe, ci v Brazilii, vseobecne v Azii a tiez v sucasnom Rusku, Vas obmedzuje na jednostranne videnie sveta.
Na rozdiel od Vas, mne cestovanie pomaha spoznavat vela sposobov zivota, vela nabozenstiev a ich prejavov a neskutocne rozdiely vo vnimani bohatstva a chudoby. Ale aj priorit v jednotlivych socialnych vrstvach obyvatelov jednotlivych krajin.
To ale nespoznate s CK a ani z domu od obrazovky TV.
1/
Zlodejov vo vláde , parlamente,mestských a miestnych zastupiteľstvách
2/ Bezdomovcov, fetošov, uličnú prostitúciu, každý deň jednu vraždu, zomierajúcich pacientov v špitáloch a pôrodniciach.
3/ Bezohľadnosť, bezcitnosť, nenažranosť a tony podvodníkov
A čo sme my vlastne za toho socializmu mali? To sa v skratke nedá, ale skúsim.
1/ skutočne bezplatné školstvo a zdravotníctvo, PRÁVO na prácu a slušný život. Povinnosť pracovať !!!!! Právo na bývanie a nie bezdomovčenie. Právo slušne žiť, právo nebyť ožobračený podvodníckymi spoločnosťami, právo na ochranu života... Chcete toho viacej??? Mňa inak Tie VAše cesty do Ameriky nezaujímajú a v Sovietskom zväze som žil a pracoval skoro 7 rokov....
Zatial ssa zial sretavam zvacsa so vseobecnym tvrdenim bez akykolvek podkladov. Pri debatach zatial to uplne VZDY skoncilo tak, ze stazujuci sa ludia chceli vyhody sucasnej doby a vyhody doby minulej. Nevyhody (vnimane z ich pohladu) chceli vypustit. Takze chceli proste len podstatne viac moznosti ktore poskytuje sucasna doba a pohodlie s moznostou nerozmyslat a socialnymi istotami z minula.
To ale dohromady nejde. Tak ako dokopy nejde cestne fungovanie politikov bez ich kontroly obcanmi.
Takze nakoniec mozeme skonstatovat, ze skutocna demokracia sa nekona tam, kde ludia ignoruju svoje prava a povinnosti a kde sa aktivne nepodielaju na jej riadeni.
Suhlasite?
rád zvieratá.
Ubezpecujem Vas, ze mam dostatok aktivit na to, aby som rad odovzdal inym.
Mne ide o vec a nie o to, kto bude stat za peticiou.
- - -
Otazka pre Vas - preco si myslite, ze nemam vztak k zvieratam?
Co podla Vas peticiou sledujeme okrem textnu, ktory ludia podpisuju?
Vdaka za odpoved.
Ohladne tej peticii som vam pisal uz pred silvestrom aby ste sa neangazovali vy ale ludia ktorí maju vztah k zvierata. (myslim ze v Seredi je dost mladych ludi ktorí by nemali problem za jeden den vyzbierat cez tisic podpisov.
Ono je dost rozdiel ci to robi niekto pre tie zvieratka od srdca alebo za inym ucelom.
Demokracia predpoklada, ze obcan si uvedomi, kde zacina a konci jeho demokracia, prava a ake ma povinnosti.
Spolocnost z ktorej sa vytrati moralka a ludia hovoria len o svojichj pravach - to je ta Vami spomenuta anarchia.
Vid peticiu tykajucu sa obmedzdenia pyrotechniky. Obcan krici po svojom \"prave robit si co chce\", aj kedykolvek a kdekolvek pouzivat pyrotechniku zabudajuc, ze jeho pravo konci tam, kde zacina pravo ineho na klud a zivot bez vybuchov petard.
Demokracia pocita s tym, ze sa spolocnost vyrovna s menovanymi individuami. Ak to ludia vzdaju, bude im vladnut sice silna a arogantna, no stale MENSINA. A najsrandovnejsie na tom je, ze sa k vlade dostane demokraticky tym, ze sa vacsina vzdala svojich prav rohodovat.
Dobre, ne? ;-)
Nikto netvrdi ze socializmus bol raj ale boli ine hodnoty. Demokracia pri vzniku nebola myslena tak ako je v dnesnej podobe.
V dnesnom svete sa stalo slovo demokracia len ako politicky nastroj.
Skutocna demokracia nieje a ani nebude. To by nemohol byt kapitalizmus
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.