Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

SR: republika s problémami (25 rokov)

Miloš MajkoDátum03. 09. 2017 11:02:56TémaAktuálne témy

SR: republika s problémami (25 rokov)

Ktovie, či vedia dnešní mladí, že vznik nášho štátu nevítala Európa, USA, ani významná časť domácej elity. Viem, pri výročiach sa o takýchto veciach nehovorí... ešte nepríjemnejšie je priznávať si rok čo rok našu neschopnosť dotiahnuť ten vznik do podoby slušného a usporiadaného štátu.

Riešenie problémov celých tých 25 rokov neuľahčoval fakt, že od vzniku SR existuje medzi prozápadnou, liberálnejšie orientovanou elitou špecifické „nechutenstvo ku Slovenskej republike“. Ani ja neobdivujem štát pre štát. Ale od r. 89, keď už bolo jasné, že sme nadobudli slobodu, som si bol čoraz istejším, že z polstoročia dvoch totalít, ktorému predchádzali stáročia provinčnej zaostalosti, sa Slovensko nedostane ak my, jeho občania, nevezmeme zodpovednosť za rozhodovanie o našich veciach do vlastných rúk. Iba vtedy, ak už nebudeme môcť na nikoho nič hádzať, ak budeme zmenu čakať od seba...Je na inú debatu, že to tak nevideli toľkí slovenskí intelektuáli, ani mnohí moji kolegovia z Novembra ...hoci už rokmi zväčša uznali, že niekdajší spoločný štát bol trvale neudržateľným.

....................

Možno vyššie spomínané "nechutenstvo" súvisí s tým, že aj tento rok nám vládne a štátnosť oslavuje hlavne postkomunistická a nacionalistická garnitúra. A nie iba tento rok, vládnu nám väčšinu z tých 25 rokov - a najradšej by chceli, aby sme porazenecky uznali, že táto republika bola, je a bude ich.

Súčasne všetci vieme – a tento rok sme si to neraz pripomenuli (napr.cez film Únos, diskusiu okolo Mečiarových amnestií. atď) - že práve z politickej garnitúry postkomunistov a nacionalistov vzišli politici, čo tu založili systém rozkrádania a kriminalizácie politiky. Podnes sa nám predstavujú ako tvorcovia modernej štátnosti Slovenska (pozri výstava v NRSR).

Ďalším tieňom je, že slovenská samostatnosť nevznikala pred 25 rokmi po prvý raz. Bola tu dejinná ťarcha Tisovho štátu, a ten tieň sa podnes nepodarilo zahnať. Ilustruje to prítomnosť fašistov v NRSR , aj šíky ešte radikálnejších mimo nej.

To všetko sú prekážky , pre ktoré sa ani dnes mnohí občania SR nedokážu stotožniť s príbehom Slovenskej republiky.

Tu i tam počuť, že všetko je to od počiatku zle a štát treba „založiť znovu“. Chápem tie pocity, aj ja ich občas mávam. No slovenská demokratická štátnosť má už dosť rokov na to, aby sme s rozvahou ocenili prínosy toho, že sami nesieme zodpovednosť za spravovanie vecí verejných. Prinieslo to veľa problémov a premrhaných šancí, ale súčasne nás to, ako komunitu, zmenilo viac, než čokoľvek iné, čo sa udialo od Novembra.

Rozporný začiatok republiky nás ťaží, ale ani príbehy iných štátov nezačínali vždy tak noblesne, ako dnes oslavujú. Aké boli asi začiatky povedzme susednej Rakúskej republiky? Stavali ju na obraze Rakúska ako obeti anschlussu, ale bola to pravda? A čo ešte Nemecko? Vieme si predstaviť, z akého krvavého rozdelenia svojho občianstva sa muselo zviechať po Francovi Španielsko? Atď. , atď.

Nechcem týmito príkladmi retušovať mínusy „zakladateľskej“ (slovenskej aj českej) politickej elity. Naopak, treba ešte otvorenejšie hovoriť aj o tom, či boli národnými revolucionármi? Žiadne samostatné štáty predsa neplánovali. O Klausovi a ešte viac o Mečiarovi sa dá povedať, že ku zrodu nových štátov prispeli iba ako miništranti udalostí. Neboli patriotickými vizionármi - zakladateľmi, vlastne ani nevedeli, čo zo získanou štátnosťou (okrem už spomínanej privatizácie).

Slovenskú a Českú republiku osamostatnila najmä sloboda a dvojročný proces hlbokých zmien, pre ktoré sa nezreformovaná federácia dostala do agónie. Z tej povstali - našťastie bez konfliktov - dve nové republiky, a práve to celé roky budilo otázniky politológov. Dnes už poznáme aj ďalší, podobne iracionálny proces – BREXIT. Aj v ňom dvaja politickí oponenti (Nigel Farage - David Cameron) predstierali verejný záujem, ale išlo im o osobné ciele. Práve tak aj Mečiarovi s Klausom na počiatku 90. rokoch : spojil ich odpor voči Havlovej moci a tichá zhoda, že historicky jedinečná šanca previesť štátny majetok ČSFR do súkromných rúk (privatizácia) sa im podarí najhladšie vtedy, ak budú bačovať každý na svojom, v dvoch samostatných štátoch. Nacionalizmus ? Kdeže, iba utilitarizmus. Mečiar sa národnou zástavou aspoň naoko pooháňal, Klaus ani to.

Práve absencia nacionalistických emócií je vysvetlením, prečo nesprevádzala rozpad č-s štátu ani jediná facka, a ani žiadne spontánne národné oslavy. Začínal síce ako dráma, ale keďže bol iba politickou kamuflážou, skončil ako fraška : Klausovi poslanci FZ ČSFR, nakoniec presviedčali a lámali tých slovenských, aby koncom roku 1992 prestali v Snemovni národov blokovať zrušenie referenda, poslednej prekážky zániku federálneho štátu. Keď ich zlomili, na chodbách Federálneho zhromaždenia ČSFR bujaro neoslavovali koniec ČSFR Slováci, ale Češi...

Takže : žiaden patetický príbeh, iba trocha Kafku, pár kvapiek Jánošíka a veľa, veľa Švejka. Zlý pocit z toho celého si pred svetom vylepšujeme poukazovaním na nekrvavosť č-s rozvodu.. a nech to tak aj ostane.

Pamätajme totiž, že ak si na rôznych miestach sveta občania po rokoch vybudovali slušné a usporiadané republiky, nebolo to pre to, ako tie štáty začínali, ale napriek tomu. Platí to aj o dvoch najstarších republikách, o francúzskej a americkej, a inak to nebude ani s tou slovenskou. Republiky sú iba start up-mi, charakter a pridanú hodnotu im dá až to, aké roky a desaťročia v nich prežijú ich užívatelia. Tých 25, ktoré o pár mesiacov dejiny odtikajú Slovenskej republike, stačilo ku tomu, aby sme sa dozvedeli o sebe to, čo by sme sa inak nedozvedeli. Začali sme byť náročnejšími divákmi verejného diania, a tí mladší už nemienia ostávať iba divákmi... To je veľká zmena. V parlamente a vláde ešte vládne duch minulosti, ale nech sa akokoľvek šikovne prisal na novú dobu, už nezadržateľne končí.

Zdroj: FB

Fotka Jana Budaja.

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
postreh | 03-09-2017 16:06:43
Jeden človek svojou aroganciou ovládol situáciu, ktorú využil a všetko podriadil svojim predstavám. Boli sme spravodlivo rozdelení, neukrojili si Česi väčší kus z koláča? Ešte doteraz používajú federálnu zástavu, to nikomu nevadí. Ale spustilo sa rabovanie, rozkrádanie. Keby Turci tu tisíc rokov rabovali, toľko škody by neurobili, čo naši vládni činitelia za týchto 25 rokov.Okradli občanov o ich majetok.
miroslav | 03-09-2017 15:07:55
zlaty komunisty.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 03-09-2017 12:54:51
Realita | 03-09-2017 12:05:58 | - napisal kto?
Realita | 03-09-2017 12:05:58
pracovník ŠTB prezlieka kabáty rýchlejšie ako hadronový urýchlovač.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign