Mesto Sereď a Nadačný fond Stratení ľudia usporiadali na sobotu 8. septembra podujatie s názvom SPOMIENKA NA OBETE NAPOLEONSKÝCH VOJEN. Program začal už deň pred plánovaným podujatím a to na pôde Mestského úradu v Seredi. Vojaci v historických uniformách aj so svojim sprievodom si z rúk primátora Martina Tomčányiho prevzali symbolické kľúče od radnice, kostola a mestskej brány. Primátor Tomčányi adresoval vojakom slová: "Odovzdal som Vám kľúče na tento víkend. Žiadam Vás velitelia, naše mesto spravovať citlivo a rozumne, aby bolo plné dobrých a milých ľudí. V srdciach ľudí odomknite pokoru, lásku a dobro." Vzácna návšteva bola v duchu tradícií zároveň uctená chlebom a soľou. Družina po tomto ceremoniáli odpochodovala do mestského parku, kde sa utáborila.
Hlavný program podujatia začal v sobotu doobedňajších hodinách pochodom vojakov v uniformách z mestského parku na cintorín. Sprievod vojakov na koňoch i pešej družiny v dobových kostýmoch za bubnovania na bubnoch vzbudil pozornosť obyvateľov mesta. Na cintoríne sa pri hlavnom kríži konala pietna spomienka na obete napoleonských vojen.
V Seredi v roku 1809 bol popri hlavnej invalidovni v Trnave hlavný špitál č. 11. Sem sa prevážali vojaci z Bratislavy a okolitých miest, kde sa v roku 1809 bojovalo. Sú známe aj mená obetí, ktoré sa tu dlhodobo liečili a skonali. Okrem obetí napoleonských vojen sú tu aj obete z bitiek, ktoré sa konali pred rokom 1809 napr. zo Suvorovovho ťaženia, ktorý taktiež prechádzal územím Slovenska smerom do Talianska. Ide o 58 identifikovaných vojakov tu pochovaných. Po príhovoroch spomienkové stretnutie vyvrcholilo položením kvetov na znak úcty padlým vojakom.
Po pietnom akte sa vojaci v dobových kostýmoch presunuli späť do mestského parku, kde si návštevníci mohli prezrieť vojenský tábor s poľnou kuchyňou, presne tak ako to bolo v dávnych dobách.
Vojaci návštevníkom predviedli aj vojnové ukážky napoleonských bitiek. Návštevníci si mohli vychutnať výbuchy z dela, streľbu z pušiek, rynčanie šablí, dupot koní i autentické ošetrovanie ranených. Všetko s odborným výkladom a za sprievodu vojenských tónov z trúbiek a bubnov. Nechýbalo ani ošetrovanie ranených dobovou francúzskou chirurgiou“ Service de Santhé.“
Program mal svoj záver v kostole sv. Jána Krstiteľa, kde sa konala svätá omša za padlých vo vojnách.