Slovenskí policajti už viac ako mesiac pomáhajú turistom v Chorvátsku
Prezídium PZSR |MM| Slovenskí policajti pôsobia v Chorvátsku každé leto už od roku 2008. Štyria policajti slúžia na dvoch policajných staniciach v Makarskej a Crikvenici. O výbere správnej lokality svedčí množstvo prípadov, pri ktorých policajti asistovali a pomohli nielen slovenským turistom, ale aj českým, poľským, ruským i mnohým ďalším.
S čím pomohli policajti do teraz
Za prvý mesiac (1.7. až 31. 7. 2013) riešili slovenskí policajti v Chorvátsku 140 prípadov pomoci a asistencie turistom. Asistencia spočívala predovšetkým v tlmočení medzi chorvátskou políciou a našimi i ďalšími zahraničnými turistami, vysvetľovali zákonné postupy v priestupkovom a trestnom konaní, možnosti riešenia rôznych udalostí ako dopravné nehody, nesprávne parkovanie a podobne.
Policajti najčastejšie riešili prípady straty cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti. Stratu kľúčov od vozidla a privolanie asistenčnej služby na otvorenie auta. Ani tento rok neboli výnimkou dopravné priestupky, odtiahnutie vozidla pre nesprávne parkovanie, krádeže cenností z vozidiel aj apartmánov.
Policajti počas prvého mesiaca ich pôsobenia na Jadranskom pobreží riešili viacero závažných prípadov. Asistovali pri riešení vážnej dopravnej nehody s účasťou slovenských občanov, kde boli ťažko zranené osoby. Pomáhali pri nájdení Slovákov, ktorí sa niekoľko dní neozvali svojím príbuzným a tí mali obavu o ich život a zdravie. Našťastie všetky tieto prípady mali šťastný koniec, osoby sa našli a príbuzným ozvali. Policajti zasahovali aj v prípadoch s tragickým koncom, kedy došlo v apartmáne k náhlemu úmrtiu. Pomáhali rodine zosnulého pri komunikácii s príslušnými inštitúciami ako aj pri vybavovaní prevozu zosnulého na Slovensko. Asistovali v prípade nezvestného českého turistu, ktorý bol následne pri pátraní nájdený mŕtvy na turistickej trase v národnom parku.
Na čo si dať pozor v Chorvátsku
Keďže leto ešte nekončí a Jadranské pobrežie je ešte stále vyhľadávanou dovolenkovou destináciou, prinášame niekoľko užitočných rád tým, ktorí sa tam chystajú stráviť posledné prázdninové dni. Po skúsenostiach, s ktorými sa slovenskí policajti stretli, opätovne odporúčame skontrolovať platnosť cestovných dokladov. Policajti sa totiž stretli s desiatkami prípadov, keď turisti až tam zistili, že majú neplatný doklad, respektíve platnosť vypršala práve na dovolenke. Ďalej riešili prípady ohlasovacej povinnosti, pretože vznikali nepríjemné situácie pri neplatení miestnych poplatkov za ubytovanie. Treba si dávať pozor na doklady a cennosti, pretože turisti podceňujú bezpečnosť a často svojou nepozornosťou dávajú príležitosť zlodejom. Taktiež treba dodržiavať dopravné predpisy, pretožeak priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku, za priestupok nezaplatí peňažný trest v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, peňažný trest sa okamžite zamieňa trestom odňatia slobody. Chorvátska polícia môže zadržať aj vodičský preukaz. A to motocyklistom v prípade, že nepoužívajú počas jazdy ochrannú prilbu. Vodičom taxi služby, nákladných vozidiel a autobusov za jazdu pod vplyvom alkoholu. Profesionálnym vodičom, ktorí nedodržiavajú predpísaný čas oddychu (po vypršaní časového limitu na jazdu). Vodičom, ktorí sú v takom fyzickom alebo psychickom stave, že nie sú ďalej spôsobilí bezpečne riadiť vozidlo (pod vplyvom únavy, stresu, bolesti, liekov a podobne).
Kde môžete stretnúť slovenských policajtov
Slovenských policajtov pôsobiacich na policajnej stanici v Makarskej môžete stretnúť v službe aj v rekreačných oblastiach Makarska, Baška Voda, Brela, Tučepi, Podgora, Omiš.V prípade núdze sú non-stop k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001. V rekreačnej oblasti Cres, Crikvenica, Krk, Mali Lošinj, Novi Vinodolski, Opatija, Rab a Rijekamôžu občania kontaktovať našich policajtov na telefónnom čísle +385 99 7201 002.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.