Slovenskí policajti robia dobré meno polícii aj v Chorvátsku
Prezídium PZSR |MM| Projekt „Bezpečná turistická sezóna - TOURS 2014“ opäť potvrdil opodstatnenosť a efektívnosť v rámci spolupráce slovenských a chorvátskych policajtov. Po úspešnom pôsobení slovenských policajtov v Chorvátsku v rokoch 2008 až 2013 sa projekt realizoval aj v tohtoročnej letnej sezóne.
Na základe podpísanej Dohody medzi vládou Chorvátskej republiky a vládou Slovenskej republiky o policajnej spolupráci a vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas letnej turistickej sezóny vyslala slovenská polícia do Chorvátska celkovo 8 policajtov(v dvoch turnusoch po štyroch, pričom striedanie bolo realizované po mesiaci pôsobenia). Jedna hliadka slovenskej polície slúžila v rámci Splitsko–dalmatínskeho policajného riaditeľstva na policajnej stanici Makarska a druhá dvojica slovenských policajtov pôsobila v rámci Primorsko–goranského policajného riaditeľstva napolicajnej stanici Crikvenica.Službu vykonávali policajti vo svojich policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Tiež boli zapájaní do služieb na mori a aj na letisku.
Cieľom projektu „TOURS 2014“bolo zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku, poskytnúť slovenským turistom pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska, predchádzať a riešiť prípadné incidenty, ktorých účastníkmi boli slovenskí turisti.
V období od 01.07. do 31.08.2014 riešili slovenskí policajti v Chorvátsku celkovo 278 prípadov (o 5 menej ako v roku 2013 a o 3 viac ako v roku 2012) pomoci slovenským turistom.
Slovenským občanom bola poskytnutá pomoc predovšetkým formou informácií podaných cez telefón. V týždenných správach však neboli zaznamenané drobné informácie poskytnuté občanom pri osobnom kontakte počas hliadkovej činnosti (takže prípadov pomoci bolo nespočetne krát viac), ktoré sa týkali predovšetkým právnej úpravy parkovania vozidiel, priestupkov v doprave a postupu ich riešenia, dislokácie rôznych úradov, stanice prvej pomoci, pošty, bánk, riešenia poistných udalostí, opráv a odťahov vozidiel a pod. (hliadky boli oslovované slovenskými, českými ale i inými zahraničnými turistami a vo veľkej miere i lokálnou populáciou).
Počas letnej turistickej sezóny (júl - august), pri dopravných nehodách na cestách v HR nezomrel žiadny občan SR (2013 – 1).
Za obdobie od 01.07. do 31.8. 2014 slovenskí policajti riešili predovšetkým nasledujúce situácie pomoci slovenským turistom:
Najčastejšie riešené prípady:
- strata cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti,
- straty kľúčov od vozidla a privolanie asistenčnej služby na otvorenie vozidla,
- ohlasovacia povinnosti občanov SR pri ubytovaní v Chorvátsku,
- dopravné priestupky slovenských občanov v HR (predovšetkým nesprávne parkovanie v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla),
- dopravné nehody s účasťou slovenských turistov,
- krádeže dokladov, finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov,
- riešenie problémov s ubytovaním – nespokojnosť s ubytovaním, neochota zaplatiť za poskytnuté služby,
- poškodenia motorových vozidiel slovenských občanov (na verejných parkoviskách),
- riešenie problémov pri vrátení prenajatých motoriek a lodí,
- narušovanie verejného poriadku turistami, vo veľkej miere hlavne pod vplyvom alkoholu.
Najzávažnejšie riešené prípady:
- asistencia pri riešení prípadov zadržania slovenských občanov v turistických strediskách s omamnými a psychotropnými látkami;
- asistencia v prípadoch veľmi závažného zdravotného stavu detí, navigácia do najbližšej nemocnice;
- osobná asistencia v prípade strateného dieťaťa z Nemecka, dieťa sa stratilo rodičom a bolo dezorientované a nevedelo kde je ubytované – slovenskí policajti tlmočili z nemeckého do chorvátskeho jazyka a tak pomohli nájsť jeho rodičov;
- pomoc pri hľadaní stratenej slovenskej občianky (diabetička), ktorá sa večer nevrátila do apartmánu, spoločne s chorvátskou políciou sa ju na druhý deň podarilo nájsť;
- asistencia a tlmočenie v prípade nezvestného poľského turistu, ktorý sa nevrátil z túry v národnom parku Biokovo,
- asistencia a tlmočenie v prípade strateného slovenského turistu, ktorý sa stratil na túre v národnom parku Biokovo, prostredníctvom konferenčného hovoru (turista, horská záchranná služba a polícia) slovenskí policajti navigovali horskú záchrannú službu na miesto, kde sa nachádzal turista.
V ďalších prípadoch išlo predovšetkým o pomoc slovenských policajtov pri komunikácii (tlmočení) medzi chorvátskou políciou, súdmi a slovenskými turistami (prípadne turistami z Česka, Poľska a aj Ruska), asistencia pri policajných a súdnych úkonoch a pod. Spolupráca s chorvátskymi kolegami bola na veľmi vysokej a profesionálnej úrovni.
Slovenská polícia poskytla prostredníctvom médií slovenským občanom veľké množstvo informácii a upozornení v súvislosti s dovolenkou v Chorvátsku. Aj napriek tomu došlo k veľkému počtu prípadov odcudzenia osobných dokladov, peňazí a osobných vecí na plážach a aj z apartmánov.
Počas tohtoročnej turistickej sezóny bol zaznamenaný zvýšený počet prípadov porušenia predpisov pri plavbe na mori a taktiež zvýšený počet prípadov, poistných udalostí, kedy pri vrátení prenajatých lodí a motoriek došlo k nezhodám medzi slovenskými turistami a prenajímateľmi.
Záver:
Slovenskí policajti pôsobiaci v Chorvátsku svojou profesionalitou dokázali, že projekt spoločných slovensko – chorvátskych policajných hliadok je mimoriadne efektívny a prínosný pre slovenských turistov, a aj pre chorvátsku políciu. Po sedemročnej skúsenosti sa len opäť potvrdilo, že projekt spoločných policajných hliadok má svoje opodstatnenie.
Počet prípadov pomoci turistom svedčí aj o skutočnosti, že hliadky slovenskej polície v Chorvátsku si vybudovali silnú dôveru slovenských turistov pri riešení problémov a krízových situácií na Jadranskom pobreží. Počet prípadov, kde slovenskí policajti pomáhali osobne, je dôkazom správneho výberu lokality pre činnosť slovenských policajtov. Vysoká profesionalita slovenských policajtov, ich výborná znalosť chorvátskeho jazyka a chorvátskych právnych noriem vyústila do ich kvalitnej a efektívnej praktickej činnosti pri riešení prípadov pomoci občanom SR. Činnosť slovenských policajtov v Chorvátsku zvýšila pocit bezpečnosti slovenských turistov v Chorvátsku, pričom v mnohých prípadoch hliadky slovenskej polície podporili a zastúpili činnosť ZÚ SR v Záhrebe vzhľadom k tomu, že sa na nich slovenskí turisti obracali s najrôznejšími problémami, ktoré sa niekedy netýkali práce chorvátskej polície a boli k dispozícii priamo na mieste, kde sa mimoriadna udalosť slovenským turistom stala. Vlastná skúsenosť slovenských policajtov s projektom v minulých rokoch priniesla vyššiu kvalitu ich činnosti a efektívnejšiu pomoc pre slovenských turistov aj chorvátsku políciu.
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









