Slovenská ornitologická spoločnosť - stanovisko k devastácii chráneného vtáčieho územia
Dolná Streda / Bratislava | Tlačová správa SOS | Chránené vtáčie územie Kráľová je vyhlásené na ochranu európsky významného a ohrozeného chavkoša nočného. V území sa vyskytuje jedna z posledných hniezdnych kolónií tohto vzácneho druhu na západnom Slovensku. Jej prežitie je však otázne. Chránené územie bolo totiž tieto dni necitlivo poškodené zasypaním veľkej rozlohy mokradí, kde chavkoše lovia potravu. Deštrukcia v takomto rozsahu je v CHVÚ Kráľová bezprecedentná, preto vyzývame k prijatiu zodpovednosti za škody na prírode a k patričnej náprave biotopov do pôvodného stavu.
Členovia SOS/BirdLife Slovensko zaznamenali počas mapovania vtáctva hrozivý pohľad na okolie ostrova, kde hniezdilo v roku 2011 viac ako 100 párov chavkošov nočných. "Rozsiahle plochy brehov a trstinových porastov sú vybagrované, zasypané sedimantami a odpadom. Niektoré plochy trstín boli vypálené a došlo aj k výrubom. Pestré pobrežné zóny sú teraz zanesené a zrovnané s vyvýšeným brehom. Páchateľ sa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny dopustil porušenia viacerých paragrafov týkajúcich sa ochrany biotopov a chránených živočíchov. Svojím konaním nielen narušil biotop ohrozených chránených vtákov, zasiahol do mokrade a tiež zasypal stovky zazimovaných obojživelníkov. Navyše bola porušená aj legislatíva Európskej únie, pod ktorej ochranou sa územie nachádza.", informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
"Kolónia chavkošov v Dolnej Strede bola ohrozená plánovaným výrubom stromov blízko hniezdiska aj v roku 2009, kedy sa spoločne za súčinnosti zainteresovaných subjektov dohodlo, že sa výrub realizovať nebude [1]. Žiaľ, v aktuálnom prípade realizátor prác obišiel zákonnú cestu, pri ktorej dodržaní sa mohlo takýmto závažným škodám predísť. Vo veci podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.", dopĺňa Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko.
Chavkoš nočný (Nycticorac nycticorax) patrí medzi volavkovité vtáky, ktoré sú v dôsledku zániku vhodných mokradí výrazne ohrozené. Úbytok chavkošov sa pripisuje hlavne obdobnej deštrukcii mokradí a "skultúrňovaniu" prírodného prostredia na posledných zachovalých fragmentoch pôvodných území. V tomto prípade došlo v závažnému pochybeniu, ktoré by mali kompetentné úrady dôsledne vyšetriť a nariadiť také nápravné opatrenia, ktoré aspoň sčasti zmiernia dopad necitlivých zásahov. V opačnom prípade môže dôjsť k zániku predmetu ochrany územia, ktorého ochranu a prežívanie má Slovenská republika legislatívne a prakticky zabezpečiť.
Doplňujúce informácie:
[1] - Ďalšie informácie o prípade z roku 2009 sa dočítate na linke:
http://vtaky.sk/press/show/93
Zdroj: www.vtaky.sk
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.