Slováci zo Srbska a Chorvátska predviedli veľkolepý program slovenského foklóru.
GALANTA | Slovenský folklór v podaní folklórnych súborov Klasy zo srbského mesta Stara Pazova a KUS Bratia Banas z dediny Josipovec v Chorvátsku rozovučal 12. júla 2010 divadelnú sálu Mestského kultúrneho strediska v Galante.
Veľkolepému večernému programu predchádzalo prijatie vedúcich súborov primátorom mesta Alexandrom Mézešom. Po krátkom neformálnom rozhovore folkloristi predviedli krátky program pred mestským úradom na Mierovom námestí. Do večerného programu si všetci členovia užívali pohostinnosť mesta a organizítorov podujatia, ktorý pre nich pripravili okrem gulášu aj osvieženie v bazénoch Termálneho centra Galandia.
Bohatý večerný program naplnený farbami krojov, tónmi ľudových melódií a pesní dotvárali plnohodnotný umelecký zážitok nabitý emóciami, ktoré niekoľko krát zodvihli zo sedadiel tlieskajúce publikum. Predstavenie folklórnych súborov obohatil svojim vystúpením v troch vstupoch Ivan Ožvát sólista Opery SND s klavírnym doprovodom Igora Bázlika, hudbného skladateľa a koncertného klaviristu. Ako huslista sa v niekoľkých piesňach spoločne Ivanom Ožvátom a Igorom Bázlikom predstavil mladý talentovaný huslista zo Žiliny Maroš Štúň.
Organizátorom podujatia bol Spolok Slovákov z Maďarska v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Galante a podujatie finančne podporilo mesto Galanta.
Folklórny súbor KUS Bratia Banas vznikol v roku 1967 pri Kultúrno-umeleckom spolku Bratia Banas. Tanečná, hudobná a spevácka skupina súboru začala pôsobiť od roku 1980 po nadviazaní kontaktov v regióne Kysúc na Slovensku. Tancujú a spievajú folklór severo-západného kraja Slovenska, Kysúc, odkiaľ prišli ich predkovia, ale ich repertoár obsahuje aj horehronskú, terchovskú, liptovskú šarišskú a myjavskú ľudovú hudbu. Dnes folklórny súbor pôsobí v niekoľkých skupinách. Sú to: detská malá a veľká tanečná skupina, tanečná skupina dospelých a spevácka skupina. K súboru patrí aj ľudová hudba, ktorá hrá na chorvátskych nástrojoch, „tambure“. Na slávnostiach v Detve vystúpil súbor po prvýkrát v roku 1981. Súbor sa zúčastňuje na rôznych festivaloch v Chorvátsku, na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy.
Josipovec (Chorvátsko) je malá a mladá dedina, ktorú v roku 1881 založil dakovský biskup Josip Juraj Strossmayer. Leží na severe kopcovitého dakovského kraja, na začiatku rozsiahleho údolia rieky Vuka. V jej blíkosti sa nachádza mesto Osijek, vzdialené 26 km a mesto Dakovo vzdialené iba 13 km.
Folklórny súbor Klasy tvoria 4 skupiny tanečníkov. Rovnako sa k nemu hlásia deti materských a základných škôl, stredoškoláci a študenti ako aj skupina osvedčených tanečníkov, ktorí tento súbor aj v minulosti ovenčili slávou. História súboru siaha do roku 1903, kedy bol tanec a spev súčasťou ochotníckych divadelných predstavení. Už v roku 1976 súbor vystúpil na Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve a v rokoch deväťdesiatych minulého storočia sa dostáva medzi najlepšie súbory Slovákov vo Vojvodine. Folklórny súbor SKUS Janka Čmelíka od roku 1991 vystupuje pod menom Klasy. Súbor má dnes i detskú folklórnu zložku Klásky.
Klasy vždy patrili medzi vrcholné dolnozemské súbory. Pravidelne sa zúčastňujú početných festivalov tak ako doma aj v zahraničí, kde získavali početné cenyceny a uznania. Ako víťazi najväčšieho Slovenského vojvodinského folklórneho festivalu Tancuj, tancuj sa zúčastňujú Podpolianskych folklórnych slávností Detva, Východoslovenských folklórnych slávností v Michalovciach, Akademickej Nitry, Myjavy, MSFSM-Martin, Heľpy, Jánošíkových folklórnych slávností Terchová atď. počas svojho pôsobenia folklórny súbor nadviazal početné spolupráce so súbormi z iných krajín (Stavbár, Technik, Partizán - Biotika, Zobor, Mostár - Brezno). Tieto spolupráce sú stále aktívne. So súborom od jeho vzniku spolupracovali početní choreografi, ktorých práca zanechala stopy až po dnešok. Z radov folklórneho súboru vyšli i mnohí, dnes už renomovaní speváci ako sú Zlatko Chňupa, Pavel Leštan, Boris Babík, Anna Verešová, Jana Kubečková, Jaroslava Vršková,... Od roku 1992 je súbor pod choreografickou taktovkou Zlatka a Hany Rumanovcov. Vedúcim folklóreho súboru je Zdenko Uheli.
Stara Pazova (Srbsko) je 20 tisícové mestečko na juhu Panónskej nížiny, 30 kilometrov severne od Belehradu, v ktorom dnes žije približne sedemtisíc Slovákov. Prvých 120 slovenských rodín sa do Starej pazovej nasťahovalo na základe návrhu a súčasne rozhodnutia viedenskej Dvornej rady, ktoré syn cisárovnej Marie Terézie, Jozef II., ako spolupanovník osobne vo Viedni podpísal 26. septembra 1769.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.