Slnko a spev v záhrade Mestského múzea v Seredi
Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktorý sme si pripomenuli 18. mája, a Noci múzeí a galérií sa v záhrade Mestského múzea v Seredi v sobotu 21. 5. 2016 uskutočnil koncert a´cappella vokálnej skupiny Close Harmony Friends. Toto vokálne zoskupenie interpretuje štýlom tzv. „A´cappella Light“ rockové, popové, jazzové či gospelové skladby, ale nebojí sa zabrúsiť ani do vážnej hudby. Close Harmony Friends za svojej vyše 26-ročnej existencie odspievali mnoho koncertov na Slovensku i v zahraničí. Vystupovali takmer vo všetkých európskych krajinách, napr. v Anglicku, Belgicku, Španielsku, Taliansku/Vatikáne, Švédsku, Nórsku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Českej republike. Čo sa týka iných svetadielov, koncertovali trikrát v Kolumbii, dvakrát v Mexiku, v Japonsku a po tri roky za sebou absolvovali koncertné turné, v rámci ktorého účinkovali v najväčších mestách na východnom i západnom pobreží Austrálie (Sydney, Melbourne, Canberra, Perth). V máji 2008 sa Close Harmony Friends predstavili ako hosť bratislavského koncertu speváka Bobbyho McFerrina, ktorý sa venuje viacerým hudobným žánrom a okrem iného i a´cappella spevu.
Počasie bolo akcii naklonené: slnko krásne svietilo a hrialo. V peknom prostredí záhrady sa zišlo mnoho poslucháčov, ktorí si koncert nechceli nechať ujsť.
Na úvod sa obecenstvu prihovorila vedúca Mestského múzea v Seredi Mária Diková. Zdôraznila, že od roku 1977, keď bol Medzinárodný deň múzeí ustanovený, sa snažia múzeá a galérie (tzv. pamäťové inštitúcie) viac dostať do povedomia verejnosti. Noc múzeí a galérií má ten istý cieľ. Tohto roku pripadla na 21. 5. 2016 a počas tohto dňa a noci budú mať návštevníci múzeí možnosť zažiť rôzne zaujímavé akcie. Jednou z nich je i dnešný koncert.
Následne Mária Diková pozvala na pódium Close Harmony Friends, ktorí zaspievali skladbu Mercy od speváčky Duffy. Svojím speváckym umením a nenútenosťou si okamžite získali sympatie poslucháčov. Nasledovala skladba Jasona Mraza – I´m yours, a potom hit od skupiny Queen – Crazy little thing called love, do rytmu ktorej si poslucháči spolu so speváčkami a spevákmi s chuťou zatlieskali. Sprievodného slova sa ujal Mario Fančovič, umelecký vedúci Close Harmony Friends. Vyjadril radosť nad tým, že po čase zase koncertujú v Seredi a keďže skupina pochádza z Nitry, nemajú to ďaleko. Skupinu tvoria : Mario Fančovič – umelecký šéf, tenor, Milan Klčo – 1. tenor, Marek Kutnár – 2. tenor, Zuzana Vlasáková – 1. soprán, Eva Pacovská – 2. soprán, Veronika Šebeňová – 1. alt, Lucia Dzúriková – 2. alt, Radovan Tomeš – bas, Juraj Janík – vokálne bicie.
Zaujímavý moment koncertu nastal, keď skupina spievala skladbu Kiss od nedávno zosnulého speváka Princa, pretože právezvonil zvon seredského kostola. Po skončení skladby Mario Fančovič zo žartu poznamenal, že samotnému Princovi sa zrejme nikdy nestalo, aby mu takmer do celej piesne zvonil zvon v úplne inej tónine a v inom rytme.
Publikum bolo celým koncertom nadšené a napokon si poslucháči vytlieskali aj prídavok – pieseň I feel good.
Po koncerte som sa umeleckého vedúceho skupiny Close Harmony Friends Maria Fančoviča opýtala, či je vo svete veľa skupín, ktoré sa venujú a´cappella spevu. Odpovedal mi, že ako kde. Na Slovensku je ich málo, ale napríklad v USA je zvykom mať a´ cappella skupinu takmer na každej vysokej či strednej škole. Stalo sa to i námetom seriálov a filmov zo školského prostredia, napr. Glee či Ladíme. Vo všeobecnosti možno povedať, že a´cappella spev oslovuje ľudí na celom svete.
Mario Fančovič mi vysvetlil, že tento spôsob spevu má svoje korene v stredoveku, keď sa ako „a´cappella“ označoval spev mníchov bez sprievodu hudobných nástrojov.
Na otázku, aké mikrofóny používajú, som dostala odpoveď, že bežné vokálne. Umelecký vedúci skupiny poznamenal, že čímsú mikrofóny drahšie, tým sú kvalitnejšie a teda aj lepšie.
Ďalej ma zaujímalo, aké piesne spievajú Close Harmony Friends najradšej. Mario Fančovič odvetil, že on ich má všetky rád, ale jeho najobľúbenejšie sú tie, ktoré hrali aj na koncerte v Seredi. Teleso pracuje na mnohých skladbách, ale niektoré po čase vypadnú z repertoáru. Tak zostanú najmä tie skladby, ktoré majú u publika najlepšiu odozvu.
Jednoznačne najťažšie na zaspievanie sú podľa Maria Fančoviča 9-hlasné skladby. Sú veľmi náročné na ladenie a každý spevák musí pri nich veľmi pozorne počúvať ostatných.
Umelecký vedúci skupiny pochválil koncert v Seredi, že v záhrade bolo príjemné prostredie, príjemní poslucháči a počasie bolo tiež priaznivé. Navyše majú Close Harmony Friends výborného zvukára Romana Slíža, ktorý je Seredčan. V našom meste nespievali po prvýkrát a určite tu radi budú vystupovať opäť.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.