Slávnostný nástup odchádzajúcej jednotky ISAF
V piatok 28. novembra 2008 sa na slávnostnom nástupe v Seredi v objekte ženijného práporu pozemných síl lúčili príslušníci ozbrojených síl SR - multifunkčnej ženijnej jednotky, Strážnej jednotky, Národného podporného prvku (NSE) a Výcvikového a operačného tímu (OMLT), ktorí v najbližších dňoch odídu plniť úlohy do operácie ISAF Afganistan.
S profesionálnymi vojakmi v Seredi sa rozlúčil zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR generálporučík Peter Gajdoš, náčelník štábu riadenia operácií a výcviku GŠ OS SR generálmajor Jaroslav Vývlek, riaditeľ Vojenskej polície plukovník Milan Mezovský a primátor mesta Sereď Mgr. Vladimír Vranovič.
Súčasťou vyslania príslušníkov jednotky ISAF je aj 10. rotácia multifunkčnej ženijnej roty, ktorá bude vykonávať odmínovacie práce v priestore nasadenia, elimináciu nevybuchnutej munície, rekonštrukciu vzletových a pristávacích dráh, budovanie letiskových plôch a úpravu terénu v priestore základne Kandahár.
(zdroj informacii: MO SR)
Fotogaléria k článku:
Popis: Rozlúčka vojakov s rodinami
Popis: Slávnostné odovzdanie velenia
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Ľubomír Veselický lubomir_veselický@pobox.sk | 01-12-2008 12:32:29
Zákony ekonomiky hovoria, že armáda je v čase mieru stratová. Inak tomu nie je ani u nás. Misie zaťažujú štátny rozpočet. To treba vidieť a uvedomovať si to. Na vyššie príjmy našich profesionálnych vojakov sa skladáme všetci. Niektorí si v misiách zarobia, no počet hrobov tých, ktorí v súvislosti s prácou v zahraničí prišli o život, vypovedá zasa o tej druhej stránke. A že majú také platy? Ak by ich nemali, tak by sa po kasárňach preháňal naozaj už iba vietor. Na armáde SR ma baví jedna vec. V prieskumoch verejnej mienky má vždy vysoký kredit. Pritom jej činnosť je viacmenej pred verejnosťou utajená. Ergo, čím menej ľudia vedia o tom, čo sa deje v armáde, tým viac jej dôverujú. Pre Slovensko príznačné.
pavol pavol | 28-11-2008 14:43:42
Tak nech si chlapci zarobia. Mimochodom bol som pred časom v kasárňach a z%lakol som sa. Všade ako vymetené, nestretnete živú dušu a o tom že kasárne fungujú sa vás snaží presvedčiť iba živý dozorný pri vstupe do objektu. Pýtal som sa niektorých slúžiacich profesionálov čo robia a odpoveď bola pre mňa zúfalá. Vraj nič, lebo ich je málo a nemôžu ani cvičiť lebo čerpajú dovolenky, hádžu sa na maródky a čo zostane ledva pokryje služby. Tak neviem či nemal Fico pravdu s tým, že armáda je dnes to posledné čo bude podporovať. Hlavne že mladí chlapci a dievčence berú platy o akých sa bežným vysokoškolákom v podnikoch a firmách ani nesníva. 25 ročný desiatnik s maturitou vraj cez 20 tisíc a k tomu nejaké príplatky na bývanie. No sila. Takže teraz som na rozpakoch, aké dojmy má vo mne správa o vyprevadení misií vyvolať. Kde sú tie časy keď armáda bola nápomocná pri riešení krízových situácií tu aj v okolí. Osobne si pamätám na pomoc v Piešťanoch, Šintave aj v Gabčíkove. Nuž súčasný stav má dve výhody: uľavilo sa občanom, ktorých roky obťažovalo hulákanie záklaďákov pri návrate z vychádzok a na druhej strane dobre zaplatení a vegetujúci profesionáli zasa majú na prenájom bytov v Seredi. Zostáva však otázkou, či to za to stojí. Mne osobne sa viacej pozdáva model kombinácie domobrany a minimálnej armády (tzv. operačného jadra) ktoré majú napríklad v susednom Rakúsku.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.