Škola priateľská k deťom v Seredi
Základná škola Jana Amosa Komenského Sereď sa v školskom roku 2011/2012 zapojila do dvoch projektov, ktorých prínos spočíva nielen v zlepšení podmienok a prístupu v aktuálne realizovanom edukačnom procese, ale i v oblasti dlhodobého formovania mladej generácie v oblasti ľudských práv a enviromentalistiky. Ani v jednom z týchto projektov, navzdory všeobecne zaužívanej predstave o možnostiach konať dobrú a prospešnú vec len za dostatočnej finančnej podpory, nie je meradlom úspešného fungovania projektu získanie finančnej dotácie od štátnych či súkromných organizácií. Jedným z týchto projektov je projekt UNICEF Škola priateľská k deťom.
Okrem základnej požiadavky realizácie projektu, ktorou je napĺňanie ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa, učitelia uvítali možnosť, ako urobiť zo školy priateľa detí a nie strašiaka, či nutné zlo, ktoré si každý musí zažiť s heslom „Len prežiť!“ Tento ušľachtilý cieľ sa zároveň stáva i prostriedkom, ako naučiť deti byť solidárnymi s deťmi, ktoré nemajú možnosť žiť a vzdelávať sa v takých podmienkach ako ony. Žiť v priateľskej škole totiž znamená byť i priateľom detí celého sveta, ktoré svojou činnosťou UNICEF podporuje.
Zmyslom projektu je, okrem spomínanej spolupráce s UNICEF, vytvoriť na škole atmosféru priateľstva nielen medzi deťmi navzájom, ale aj medzi nimi, rodičmi, učiteľmi i nepedagogickými zamestnancami. Podporuje sa to spoločnými rodičovskými združeniami: pedagógovia, rodičia a deti, akciami organizovanými žiakmi nielen pre žiakov, zábavnými hodinami, ktoré si žiaci v rámci tematických týždňov pripravujú a akciami, z ktorých finančný výťažok putuje na podporu aktivít UNICEF: Týždeň modrého gombíka, Školy pre Afriku.
Jednou z prvých aktivít v tomto školskom roku bola žiakmi pozitívne prijatá návšteva Junior ambasádorky Shahad .... z Iraku. Navštívila školu počas Dňa otvorených dverí 27. októbra 2011 a počas štyroch hodín predstavila žiakom 7. ročníka problematiku ľudských a detských práv z pohľadu ženy, ktorá nemôže žiť vo svojej krajine, pretože v nej prebieha vojnový konflikt a svoj nový domov našla spolu s rodinou na Slovensku. Počiatočné obavy žiakov z rečovej bariéry zahnala Shahad svojou znalosťou slovenčiny, úprimnosťou, prirodzeným šarmom, spontánnosťou, úsmevom a v neposlednom rade i trochu orientálnym pôvabom. Zanechala v žiakoch hlboký dojem opisom krutej reality v jej domovine, o ktorej človek vzdialený tisícky kilometrov nemá ani potuchy. Opäť sa potvrdilo, že životné skúsenosti sú najlepším učiteľom a v tomto prípade je šťastím, že sa k nám tieto skúsenosti dostali „len“ v sprostredkovanej podobe.
Aktivity Školy priateľskej k deťom budú pokračovať počas celého školského roka a všetci zainteresovaní dúfajú, že minimálne rovnako úspešne ako doteraz.
Mgr. Daria Braunová
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.