Seniori sú voči korupcii a manipulácii najzraniteľnejšou skupinou
Transparency International Slovensko |MM| Podľa prieskumu dávajú seniori úplatky až o dve tretiny častejšie ako pracujúci.
Za posledné tri roky zaplatil každý šiesty dôchodca úplatok vo verejných službách. Oproti pracujúcim ide o viac ako dve tretiny častejšiu mieru úplatkárstva. Seniori sa najčastejšie stretávali s korupčnými situáciami v zdravotníctve, a to u všeobecných lekárov, na internom a ortopédii. Na druhej strane len štvrtina dôchodcov by korupciu nahlásila. Ukázal to jesenný prieskum verejnej mienky, ktorý agentúra FOCUS spravila pre Transparency International Slovensko.
Zraniteľnosť seniorov súvisí s ich nedostatočnou informovanosťou a tiež s nižšou schopnosťou odlišovať fakty od dezinformácií. Len necelá tretina z nich vie o tom, že existuje zákon, ktorý ohlasovateľov korupcie chráni.
Nedávna analýza1 výskumníkov Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave zistila, že mediálna gramotnosť seniorov je len polovičná oproti západnej Európe. Práve v najstaršej vekovej skupine je najviac ľudí náchylných podľahnúť komerčným či informačným dezinformáciám. V nedávnej dobe to najlepšie ilustroval dokumentárny film režisérky Silvie Dymákovej Šmejdi.
Na druhej strane sú to práve seniori, ktorí môžu byť príkladom verejnej angažovanosti mladším. Až tri štvrtiny dôchodcov chodia voliť, čo platí len o polovici ostatných občanov. O to dôležitejšie je však venovať sa ich vzdelávaniu a informovaniu.
Ochrániť seniorov pred korupciou a posilniť ich odolnosť voči falošným správam je cieľom nového projektu Transparency pod názvom Dlhujeme im to. Počas dvoch rokov plánuje osobne vzdelávať 1500 seniorov a nepriamo tak zasiahnuť ďalšie desiatky tisíc z nich. Cieľom neziskovej organizácie je aj nájsť seniorských lídrov, ktorí budú šíriť získané zručnosti ďalej.
Na celosvetový sviatok filantropického darovania #GivingTuesday spúšťa Transparency kampaň na získanie finančnej podpory od verejnosti. Do kampane sa zapojilo aj viacero verejne známych osobností, napríklad herečka a speváčka Dominika Morávková-Zeleníková, stand-upisti Ján Gordulič, Ludwig Bagin, Michael Szatmáry, herečka Bronislava Kováčiková či fotograf Martin Črep. Spisovateľ a prekladateľ Michal Hvorecký na margo kampane uviedol: „Aktivity politických a ekonomických šmejdov patria k najväčším rizikám dnešných seniorov. Považujem za zvlášť odporné, keď niekto klame a okráda zraniteľných a slabých. Je mojou povinnosťou postaviť sa za nich teraz, keď ich denne ohrozujú podvodníci všetkého druhu.“
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









